بررسی آب‌درمانی برای بهبود انواع درد مزمن

درد مزمن به اشکال مختلفی بروز می‌کند که شایع‌ترین آن‌ها کمردرد است. در طول زندگی، ۸۰ درصد از بزرگسالان، نوعی درد مزمن را تجربه می‌کنند که معمولاً کمر را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما در برخی افراد در پشت و درست زیر گردن نیز رخ می‌دهد. دومین شکل شایع درد مزمن، آرتریت است که مفاصل را در امتداد اندام فوقانی و تحتانی تحت تأثیر قرار می‌دهد. قصد داریم امروز در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین پیکر تراشی اصفهان آب‌درمانی برای بهبود انواع درد مزمن را مورد بررسی قرار می دهیم.

آرتروز

آرتریت یک اختلال التهابی مفصل است که به بیش از ۱۰۰ شکل مختلف وجود دارد و تقریباً از هر چهار بزرگسال یک نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دو نوع رایج آرتریت، آرتروز و روماتوئید هستند. اولی ناشی از تجزیه غضروف و بافت استخوانی زیرین است، در حالی که دومی یک اختلال دژنراتیو با دلایل نامشخص است. آرتریت به طور کلی با مفاصل متورم، سفتی و درد مفاصل مشخص می‌شود.

آب یکی از محیط‌هایی است که در آن فردی که از آرتروز رنج می‌برد، می‌تواند تحرک خود را بازیابد و بر درد مفاصل آسیب‌دیده بدن غلبه کند. برای ورم مفاصل در اندام تحتانی، تردمیل آبی امکان انجام تمرینات چالش‌برانگیز و در عین حال حمایتی را در داخل آب برای بیمار فراهم می‌کند.

درد مزمن کمر / ستون فقرات / گردن

ناراحتی در پشت، ستون فقرات و گردن، سه مورد از آزاردهنده‌ترین شکل‌های درد مزمن هستند. کمردرد ناشی از استرس در امتداد مهره‌ها یا اعصاب، ماهیچه‌ها یا استخوان‌های اطراف است. اکثر بزرگسالان دوره‌هایی از کمردرد را تجربه می‌کنند، چه به دلیل سن، آسیب یا استرس ناشی از کار باشد. گردن درد ناشی از استرس در قسمت فوقانی پشت و پایین گردن است و تقریباً دو سوم جمعیت را در مقطعی از زندگی تحت تأثیر قرار می‌دهد و فرد دچار درد مزمن شود.

از دیگر خواص آب‌ درمانی یکی از مؤثرترین روش‌ها برای درمان درد در ناحیه پشت، ستون فقرات و گردن است. اثرات تسکین‌دهنده آب برای کاهش درد در عضلات و اعصاب نواحی دردناک عمل می‌کند. برای بیمارانی که به دلیل درد مزمن در نواحی فوق‌الذکر دچار از دست دادن نسبی تحرک می‌شوند، آب فشار ناشی از وزن بدن را کاهش می‌دهد و مقاومتی ارائه می‌دهد که تنظیم را برای تمرینات قدرتی بهینه می‌کند. ورزش مبتنی بر آب می‌تواند به ویژه برای افرادی که از درد کمر یا ستون فقرات به دلیل کشیدگی یا مشکلات دیسک رنج می‌برند، مفید باشد.

کشیدگی مفصل

کشیدگی، آسیبی است که زمانی رخ می‌دهد که به تاندون‌ها و رباط‌ها آسیب وارد می‌شود. در بیشتر موارد، کشیدگی مفصل، یک فشار در نتیجه فعالیت بدنی نامناسب در ناحیه‌ای از بدن است. برای مثال، یک ورزشکار ممکن است در طول بازی با توپ، عضله را بیش از حد کشیده و دچار کشیدگی شود. علائم کشیدگی شامل سفتی و تغییر رنگ در اطراف ناحیه آسیب‌دیده است.

از دیگر خواص آب‌درمانی می‌تواند با تسکین عضله در یک محیطی از آب گرم، فشار را تسکین دهد. با کاهش وزن بدن در حین غوطه‌ور شدن در آب، برای بیمار آسان‌تر است که در ناحیه تحت‌فشار از طریق حرکات آهسته و تکراری، قدرت خود را به دست آورد. همان‌طور که درمان ادامه می‌یابد، بیمار می‌تواند حرکاتی را که ممکن است بلافاصله پس از آسیب مختل شده باشد، دوباره به دست آورد.

حرکات آب درمانی برای روماتیسم مفصلی | بهترین کلینیک لاغری اصفهان

بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون فقط یک بیماری مزمن و دردناک نیست، بلکه یک بیماری دژنراتیو نیز هست. علائم پارکینسون را می‌توان در تولید ناکافی دوپامین در مغز انسان و همچنین از دست دادن نورون‌ها که سلول‌های مسئول انتقال تکانه‌های عصبی هستند، ردیابی کرد. از آنجایی که بیماران پارکینسون، لرزش متناوب با سفتی اندام‌ها و مفاصل را تجربه می‌کنند و به دلیل اینکه توانایی آن‌ها برای انجام حرکات ظریف‌تر و حفظ تعادل به طور روزانه به خطر می‌افتد، این وضعیت اغلب با درد فیزیکی و همچنین افسردگی، همراه است.

یکی دیگر از خواص آب درمانی می‌تواند به درمان درد و افسردگی کمک کند. همچنین به مراجعان اجازه می‌دهد تا اندام‌های خود را ورزش کنند و راه رفتن خود را بدون ترس از افتادن بهبود بخشند. بیماران همچنین از کاهش تورم، بهبود گردش خون، ادراک حسی بهتر و تجمع خون کمتر در اندام‌های خود لذت خواهند برد. همه این مزایا منجر به کاهش درد مزمن و بهبود کیفیت زندگی آن‌ها می‌شود.

تنگی کانال نخاعی

هنگامی که کانال نخاعی دچار تنگی غیرعادی می‌شود، این وضعیت به عنوان تنگی نخاع شناخته می‌شود. این عارضه می‌تواند در هر نقطه از ستون فقرات رخ دهد، علائم تنگی نخاع از بی‌حسی تا درد متغیر است و اغلب کنترل حرکتی از دست می‌رود. دو مورد از شایع‌ترین مناطقی که در آن تنگی نخاع رخ می‌دهد، در امتداد انحنای کمر و گردن است.

از طریق ورزش و درمان در آب، بیمار مبتلا به تنگی کانال نخاعی می‌تواند به تدریج توانایی‌های حرکتی خود را به دست آورد. با یک رژیم ورزش آهسته اما ثابت برای اندام‌های فوقانی و تحتانی، کارهایی که انجام آن‌ها برای بیمار دشوار بود در نهایت می‌توانند کمتر چالش‌برانگیز شوند. برای پاهای تحت تأثیر تنگی نخاعی، تردمیل زیر آب به بیمار این امکان را می‌دهد که بدون فشار وزن کامل بدن، فعالیت بدنی داشته باشد.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان

فتق دیسک

فتق دیسک که معمولاً به عنوان دیسک لغزنده نامیده می‌شود. نتیجه پارگی حلقه بیرونی دیسک است، جایی که بخش مرکزی نرم دیسک از روی حلقه‌ها بیرون زده است. بروز فتق دیسک معمولاً در نتیجه افزایش سن در آنولوس فیبروزوس است. اگرچه این مشکل می‌تواند از طریق فعالیت‌هایی که فشار بی‌رویه بر ناحیه ستون فقرات وارد می‌کند، مانند بلند کردن بیش از حد نیز، ایجاد شود.

خواص آب درمانی یک روش ایده آل برای درمان درد و مشکلات حرکتی است که اغلب علامت فتق دیسک هستند. با ترکیبی از حرکت آهسته در آب، مقاومت و کاهش وزن ایجاد می‌کند که بیمار می‌تواند به تدریج، بخشی از تحرک و قدرت خود را بازیابد.

درد مفاصل

درد مفاصل معمولاً در امتداد اندام فوقانی و تحتانی در نتیجه فشار شدید مکرر به یک مفصل خاص رخ می‌دهد. در برخی موارد، درد مفاصل به دلیل اثرات تخریبی است که با افزایش سن ایجاد می‌شود. درد مفاصل غیر التهابی از نظر بالینی به عنوان آرترالژی شناخته می شود-وضعیتی متمایز از درد التهابی مفصل که بیشتر به عنوان آرتریت شناخته می‌شود. آرترالژی گاهی اوقات در اثر عفونت ایجاد می‌شود.

آب‌درمانی و خواص آب درمانی یکی از مؤثرترین اشکال درمان درد مفاصل غیر التهابی است. برای بیمارانی که با درد در آرنج، زانو، مچ دست یا مچ پا روبه‌رو هستند. آب می‌تواند به کاهش تنش وارد شده بر اندام‌ها کمک کند و یک محیط حمایتی برای بازآموزی مفاصل آسیب‌دیده و بافت عضلانی اطراف ایجاد کند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

نکات مهم در تغذیه کودکان

کاهش کلسترول خون با اصلاح سبک زندگی

آشنایی با انواع یوگا

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم