بررسی رژیم غذایی شوک

رژیم شوک که با نام رژیم 14 روزه نیز شناخته می‌شود. یک برنامه غذایی است که متابولیسم بدن شما را شوکه می‌کند. در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین کولتک اصفهان رژیم غذایی شوک را مورد بررسی قرار می دهیم.

این رژیم باعث افزایش عملکرد سیستم متابولیک بدن شده که در نهایت منجر به چربی سوزی اضافی می‌شود. در برخی موارد، این رژیم حتی ممکن است به کاهش وزن 11.33 کیلوگرمی در دو هفته کمک کند. که زمان بسیار کوتاهی برای از دست دادن این مقدار چربی به نظر می‌رسد.

قابل درک است که رژیم شوک شامل دریافت کالری کم است. به گفته کارشناسانی که این برنامه غذایی را طراحی کرده‌اند. شوکه کردن متابولیسم بدن از طریق یک رژیم غذایی کم کالری، سیستم متابولیک شما را شارژ می‌کند. که این اتفاق تا دو سال به همین شکل باقی می‌ماند. از این رو، این رژیم به شما کمک می‌کند وزن بدن خود را حتی پس از پایان دوره رژیم غذایی 14 روزه حفظ کنید.

ویژگی‌های مشترک رژیم‌ های شوک

همه رژیم‌ های شوک دارای ویژگی‌های همسانی هستند. ویژگی مشترک آن‌ها این است که همگی روی یک روش کاهش وزن با محدود کردن بالاترین کالری دریافتی متفق هستند. همچنین در این رژیم غذایی به طور معمول، نیاز به کاهش شدید کالری روزانه در وعده‌های غذایی خود دارید و شما فقط بین 500 تا 1000 کالری در روز تغذیه می‌کنید.

به عبارت ساده، رژیم لاغری شوک شامل غذا‌هایی است که به کاهش وزن سریع کمک می‌کند. هیچ رژیم شوکی واحدی وجود ندارد. شما می‌توانید از لیست طولانی غذا‌هایی که متعلق به این رژیم لاغری شوک هستند، انتخاب کنید. غذا‌های عمده و مشخص یک رژیم استپ وزن شامل تخم مرغ و ماست هستند.

مطمئناً، اگر تخم‌مرغ و ماست دوست ندارید. می‌توانید غذا‌های دیگری را از لیست غذایی رژیم شوک انتخاب کنید. که بسیاری از آن‌ها نیز کتو پسند هستند. شایان ذکر است که در حالی که همه رژیم‌ها و غذا‌ها در دسته رژیم شوک ارزش غذایی متفاوتی را ارائه می‌دهند. هدف اصلی آن‌ها یکی است: کمک به کاهش وزن در کمترین زمان ممکن.

برای همین منظور، رژیم‌ های شوک مقدار قابل توجهی کالری کم را ارائه می‌کنند که معمولاً بین 500 تا 1000 کالری است. با این تعداد کالری مصرفی، بدن شما تمایل به کمبود کالری پیدا خواهد کرد. که باعث شروع روند کاهش وزن می‌شود. میزان وزنی که با رژیم شوک از دست می‌دهید. به طور کلی به غذا‌هایی که می‌خورید بستگی دارد.

میزان اثر رژیم غذایی شوک

برخی از برنامه‌های رژیم غذایی شوک ممکن است حتی به شما کمک کند تا 9.07 کیلوگرم وزن کم کنید. کم کردن وزن در عرض یک هفته با انواع رژیم شوک شدنی است اما قبل از اینکه به چنین اقدام شدیدی متعهد شوید. حتماً با یک متخصص تغذیه در مورد اینکه آیا برای این چالش رژیم غذایی آماده هستید یا خیر صحبت کنید.

برنامه غذایی با رژیم شوک به طور کلی بر اساس مدل 5-2 است. یعنی به مدت پنج روز از یک رژیم غذایی سخت پیروی می‌کنید و سپس به مدت دو روز غذا‌های معمولی می‌خورید. با این حال، صبحانه برای تمام 14 روز با وعده‌های یکسان باقی می‌ماند.

نکات طلایی برای شروع رژیم لاغری | بهترین کلینیک لاغری اصفهان

صبحانه مورد نظر در رژیم شوک سه روزه

  • یک موز و یک تکه میوه دیگر (گلابی، پرتقال، خربزه یا هر میوه‌ای که توسط مربی رژیم غذایی شما تأیید شده است)
  • یک فنجان قهوه (بدون شیر و شیرین‌کننده)
  • دو عدد کلوچه بدون شکر

کمبود کالری باعث کاهش وزن می‌شود. طبق مطالعه‌ای که در سال 2018 منتشر شد. دریافت 500 کالری در روز یک رویکرد پایدار و ایمن برای کاهش وزن بدن است. افزایش این مقدار به 1000 کالری نیز ممکن است به کاهش وزن کمک کند. اما به گفته متخصصان، این نوع کاهش وزن و کمبود کالری ممکن است چندان پایدار نباشد.

همانطور که گفته شد، نه تنها کاهش کالری دریافتی باعث کمبود کالری می‌شود. بلکه ممکن است به کمبود انرژی نیز منجر شود. به طور کلی، زمانی که شما به سمت یک رژیم غذایی کم کالری می‌روید. زمان می‌برد تا بدن شروع به استفاده از چربی خود به عنوان منبع انرژی کند. پس تا زمانی که این اتفاق نیفتد، ممکن است احساس کمبود انرژی و گرسنگی شدید داشته باشید.

در نتیجه، برخی از افراد شروع به خوردن کالری بیشتر از حد نیاز می‌کنند و کالری اضافی دریافت می‌کنند. بنابراین، بهتر است پس از پایان دوره رژیم شوک ۱۴ روزه، میزان کالری خود را به تدریج افزایش دهید و از حد خاصی بالاتر نروید.

علل اهمیت رژیم شوک

رژیم‌ های شوک گرچه به طور کلی توصیه نمی‌شوند. اما می‌توان آن‌ها را در برخی موارد استفاده کرد و حتی بدون آسیب رساندن به بدن دنبال کرد. به طور مثال برای افراد چاق که به طور جدی تحت معرض بیماری‌های مختلف مثل اضافه وزن، بیماری قلبی یا دیابت هستند یا افرادی که تا وزن خود را کم نکنند نمی‌توانند تحت عمل جراحی ایمن قرار گیرند، پزشکان ممکن است رژیم غذایی بسیار کم کالری را به جای شوک تجویز کنند.

میزان کالری این رژیم غذایی به دقت محاسبه می‌شود تا از مقدار کافی تغذیه اطمینان حاصل کنید و اگر بیمار عوارض خطرناکی از خود نشان دهد، طی درمان زیر نظر متخصص بر او نظارت می‌شود. رژیم‌های بسیار کم کالری با استفاده از یک برنامه غذایی متعادل با مواد مغذی می‌توانند راهی مطمئن جهت کاهش وزن و ایجاد فوایدی بسیار زیاد برای افراد دارای اضافه وزن باشند. اما فقط باید تحت نظر یا مشورت با یک متخصص تغذیه صورت بپذیرد تا از مهارت‌شان اطمینان حاصل کنید.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کولتک اصفهان

اگرچه می‌توان سه سایز یا کمی بیشتر در هفته از طریق رژیم غذایی و ورزش وزن از دست داد. اما پیروی از برنامه‌ریزی رژیم غذایی برای اطمینان از اینکه مواد مغذی ضروری نیاز روزانه را برآورده کند، مهم است. همانطور که تا به این جا می‌توان فهمید، رژیم‌های شوک، استراتژی‌های تغذیه‌ای را تشکیل می‌دهند که اجرای آن دشوار و از نظر سلامتی خطرناک است.

با این حال، در برخی موارد اجباری، ممکن است نیاز باشد که تحت نظر پزشک انجام شود. چه رژیم‌های سم‌زدایی مانند لیمو یا آناناس، یا رژیمی که می‌گوید در مدت کوتاهی وزن زیادی از دست می‌دهید، مانند رژیم سوپ کلم، رژیم‌ های شوک‌آور، نمی‌توان آن‌ها را برای مدت طولانی حفظ کرد، و حقیقت این است که نمی‌توانید به دستیابی دائمی برای کاهش وزن برسید.

در عوض، شما باید برای یافتن یک برنامه کاهش وزن که برای بدنتان مناسب است. تلاش و پشت و کار کنید. یافتن روشی برای دستیابی به کاهش وزن آهسته و تدریجی نه تنها برای اهداف طولانی مدت کاهش وزن پایدار خواهد بود. بلکه تأثیرات منفی بر سلامتی شما خواهد داشت و به جای اینکه سلامت بدنتان را تخریب کند، شما را موفق خواهد کرد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

غذایی هایی برای افزایش قدرت بدنی

نکات مراقبتی در لاغری با دستگاه کولتک

پاسخ به سوالاتی درباره لاغری با کول تک

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم