خطرات چاقی و اضافه وزن

شاخص توده‌ی بدنی یا BMI با استفاده از قد و وزن، تناسب اندام را بیان می‌کند. چاقی  و اضافه وزن برای بیماری‌های جدی مانند دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی و سرطان خطر بیشتری به همراه دارد، با این حال افراد سالم نیز از خطرات چاقی در امان نخواهند بود.

چاقی یک بیماری شایع در میان مردم جهان است و دلایل چاقی نیز بسیار متفاوت هستند. مهم‌ترین راه درمان تشخیص علت آن است. BMI معیار کاملی برای میزان چاقی نیست و دارای محدودیت‌هایی می‌باشد. طبق گزارش‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری یا همان CDC عواملی مانند سن، جنسیت، نژاد و توده‌های عضلاتی بر رابطه BMI و چربی بدن می‌تواند تأثیر بگذارد. همچنین این شاخص بین چربی اضافی، عضله و توده استخوان تفاوتی قائل نشده و هیچ نشانه‌ای از توزیع چربی در افراد ارائه نمی‌دهد.

کلینیک پزشکی ورزشی راشا

بهترین کولتک اصفهان | مهم ترین دلایل چاقی و اضافه وزن ..

علائم چاقی

مشهودترین نشانه‌ی چاقی، اضافه وزن و چربی اضافی است که معمولاً با BMI اندازه‌گیری می‌شود. اگر این شاخص ۳۰ یا بیشتر باشد نشانگر چاقی است. شما خود می‌توانید BMI را محاسبه کرده یا برای این کار به متخصص مراجعه کنید. درصورتی که شاخص توده بدنی شما چاقی یا اضافه وزن را نشان داد باید دلایل چاقی خود را بررسی کرده و برای برطرف کردن آن اقدام کنید. در این راه پیشنهاد می‌کنم که از یک متخصص تغذیه‌ی با تجربه کمک بگیرید که تا پایان راه و رسیدن به وزن ایده‌آل در کنار شما باشد.

عامل اصلی چاقی چیست؟

مصرف کالری بیش از سوزاندن آن‌ها در طولانی مدت منجربه چاقی می‌شود. با گذشت زمان کالری‌های اضافی جمع شده و موجب اضافه وزن می‌شوند. درحالی دریافت کالری زیاد و تحرک کم مهم‌ترین و غالب‌ترین دلیل برای اضافه وزن است، اما دلایل دیگری نیز ممکن است، وجود داشته باشد که گاهی این دلیل غیرقابل کنترل هستند. برخی از این علل شامل موارد زیر است:

 1. ژنتیک: ژنتیک شما بر چگونگی هضم غذا توسط بدن و ذخیره چربی و همچنین سوخت‌وساز آن تأثیرگذار است.
 2. افزایش سن: با بالا رفتن سن بدن توده‌های عضلانی کمتری ساخته و سرعت متابولیسم کندتر می‌شود که افزایش وزن را آسان‌تر می‌کند.
 3. خواب کافی: در صورتی که به اندازه کافی استراحت نداشته باشید، تغییرات هورمونی در بدن رخ داده که منجربه گرسنه‌تر شدن شما می‌شود و میل به مصرف غذاهای پرکالری را بالا می‌برد.
 4. بارداری: افزایش وزن در بارداری تقریباً غیرقابل کنترل است که درنهایت منجربه چاقی شما می‌شود.
 5. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): یک بیماری که در طی آن هورمون‌های تولیدمثلی زنان از تعادل خارج می‌شود.
 6. کم‌کاری تیروئید: یکی از شایع‌ترین دلایل چاقی کم‌کاری تیروئید است که در آن غده تیروئید برخی هورمون‌ها را به اندازه‌ی کافی تولید نمی‌کند.
 7. آرتروز: آرتروز خود به تنهایی موجب چاقی نمی‌شود، اما به دلیل درد در حرکت دادن مفاصل، فعالیت بدن را کاهش داده و به دنبال آن اضافه وزن را برای فرد بیمار به همراه می‌آورد.

علت چاقی زیر ناف

همه‌ی برجستگی‌های شکم نتیجه‌ی چربی اضافه یا افزایش وزن نیست. حتی اگر دلیل آن اضافه وزن باشد، هیچ راه حل سریعی برای کاهش وزن یک نقطه از بدن وجود ندارد. دریافت بیش از حد کالری می‌تواند موجب افزایش وزن شود، اما شکم بزرگ در بدن نیز می‌تواند نتیجه به هم ریختگی هورمون‌ها، نفخ یا عوامل دیگری باشد. علت چاقی زیر ناف می‌تواند یکی از موارد زیر نیز باشد.

بهترین پیکر تراشی اصفهان | 
مهم ترین دلایل چاقی و اضافه وزن .

 • فوق کلیه چرب استرسی

زمانی که تحت استرس باشید هورمون‌هایی مانند آدرنالین، کورتیزول و… با دستور غدد فوق کلیوی آزاد می‌شوند که معمولاً با به دست آوردن آرامش بدن به حالت طبیعی خود باز می‌گردد. با این حال اگر به طور مداوم تحت استرس قرار بگیرید، بدن در این حالت غیر طبیعی باقی مانده و هورمون‌ها به طور مداوم آزاد می‌شوند. به همین جهت استرس مزمن باعث افزایش چربی شکم و میل به مصرف غذاهایی که باعث چاقی شکمی می‌شوند را بیشتر می‌کند و یکی از دلایل چاقی بدن است.

 • چاقی شکم بعد از بارداری

بدن شما در طول بارداری تغییرات بسیاری را تجربه می‌کند که مشخص‌ترین آن بزرگ شدن شکم است که حتی اگر در زمان زایمان بخشی از این اضافه وزن را کم کنید، مقداری از چاقی در شکم شما باقی خواهد ماند.

 • چاقی شکم به دلیل هورمون یائسگی

یکی از تأثیرات یائسگی افزایش وزن است. تغییرات هورمون در این زمان به افزایش وزن کمک کرده و گاهی از چند سال قبل از یائسگی شروع می‌شود. چاقی زمان یائسگی، در درجه‌ی اول چاقی شکم و زیر ناف را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نوسانات هورمونی استروژن، مقاومت به انسولین، کاهش توده‌های عضلانی و کم خوابی عواملی است که در این مرحله از زندگی به جمع شدن چربی شکمی کمک می‌کنند.

 • عدم سازگاری با غذا

هضم برخی از مواد غذایی برای افراد ممکن است، دشوار باشد و به آن‌ها حساسیت داشته باشند. این عدم هضم که یکی از دلایل چاقی است، می‌تواند نفخ شکم بعد از خوردن این مواد غذایی را به همراه داشته باشد. همراه با نفخ و شکم بزرگ علائم دیگری مانند گاز روده، درد معده و اسهال را نیز می‌توانید داشته باشید. لبنیات و کافئین از معمول‌ترین مواد غذایی هستند که برای برخی از افراد هضم سختی دارند.

علت چربی پشت کمر

کمبود ورزش‌های هوازی و سبک زندگی که در آن تحرک وجود ندارد یا بسیار کم است، در اضافه وزن شما پر رنگ‌ترین نقش را دارد. همچنین یک رژیم غذایی سرشار از سدیم و قند به تجمع چربی‌ها و نفخ معده کمک می‌کند. وضعیت نامناسب بدن هنگام نشستن یا راه رفتن نیز ممکن است موجب شود تا پشت کمر شما چاق به نظر برسد. با این حال توجه داشته باشید که در اکثر مواقع ژنتیک عامل اصلی اضافه وزن بدن شما در نقاطی خاص است.

به طور کلی چربی پشت کمر شما با توجه به سبک و مرحله زندگی، کل وزن بدن، قد و سطح فعالیت شما می‌تواند تغییر کند. برای درمان چاقی پشت می‌توانید با انجام تمریناتی که روی پشت شما متمرکز است و همراه با یک رژیم غذایی عالی به کاهش چربی این بخش که از دلایل چاقی بدن است، کمک کرده و آن را تنظیم کنید. اگر بتوانید یک دوست یا همراه در باشگاه یا برنامه کاهش وزن خود داشته باشید، به موفقیت چشمگیری خواهید رسید.

چه کسانی در معرض چاقی هستند؟

دلایل چاقی بدن که متفاوت نیز هستند و همچنین ترکیبی پیچیده از عوامل، خطر چاقی در افراد را می‌تواند، افزایش دهد. این عوامل عبارتنداز:

 1. ژنتیک: برخی از افراد به صورت ژنتیکی کاهش وزن برایشان دشوار است.
 2. محیط زیست و جامعه: محیط شما در خانه، مدرسه و جامعه می‌تواند بر نحوه‌ی فعالیت و همچنین مواد غذایی خوراکی شما تأثیرگذار باشد.
 3. عوامل روانی: افسردگی نیز می‌تواند منجربه چاقی شود. برخی افراد برای کاهش استرس و راحتی احساسات و عواطف خود به خوردن و غذا متوسل می‌شوند.

علاوه‌بر این داروهای ضدافسردگی نیز خطر چاقی را افزایش می‌دهد. ترک سیگار بسیار خوب است، اما ترک کردن سیگار می‌تواند یکی از دلایل چاقی بدن باشد، حتی در برخی افراد چاقی بسیار مفرط را به دنبال دارد. بنابراین هنگامی که در ترک سیگار هستید، روی رژیم غذایی و فعالیت ورزشی خود باید توجه ویژه داشته باشید. برخی داروها مانند استروئیدها یا قرص‌های ضدبارداری نیز خطر چاقی در افراد را افزایش می‌دهد.

 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم