۶ راه سریع برای افزایش انرژی

افزایش انرژی بدن | کدام یک اصلی ترین منبع کسب انرژی بدن است؟
حتما از خود می‌پرسید که اصلی ترین منبع کسب انرژی بدن چیست! بدن ما برای اینکه فعالیت‌های روزانه‌ی خود را انجام دهد، نیاز به انرژی دارد. اما این انرژی از کجا تامین می‌شود. انرژی بدن ما از طریق غذاهایی که می‌خوریم دریافت می‌شود. وقتی شما مواد غذایی را وارد بدن خود می‌کنید، مواد سازنده‌ی آنها توسط بدن به ذرات کوچک تقسیم می‌شود و به شما انرژی می‌رساند. انرژی که در بدن ما استفاده می‌شود، همان ATP است. این سوخت در سلول‌ها به مصرف می‌رسد و بدن ما شروع به فعالیت می‌کند.

فرایندی که طی آن بدن ما از این سوخت استفاده می‌کند، متابولیسم نام دارد که به عوامل متعددی بستگی دارد. متابولیسم بدن با هورمون‌ها، فعالیت بدن و موارد دیگر تنظیم می‌شود.


همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :


بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | .. رژیم لاغری برای کارمندان

کدام گروه غذایی منبع اصلی انرژی بدن است؟

انرژی بدن ما از پروتئین‌ها، کربوهیدرات و چربی‌ها تامین می‌شود. مواد غذایی که حاوی هر یک از این موارد باشند، برای تامین انرژی بدن ما مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اینکه در طول روز برای انجام فعالیت‌های روزانه و فعالیت‌های حیاتی بدن انرژی داشته‌باشید، باید این مواد غذایی را دریافت کنید.

عوامل موثر در مصرف انرژی بدن چیست؟

هر کسی به اندازه‌ی نیاز بدن خودش انرژی مصرف می‌کند. میزان دریافت انرژی مورد نیاز در طول روز برای هر کسی متفاوت است. مقدار مصرف انرژی و انرژی دریافتی بسته به موارد زیر است :

 1. وزن
 2. مقدار فعالیت روزانه
 3. تنظیم هورمون‌ها
 4. موقعیت‌های استرس‌زایی که در زندگی ایجاد می‌شود
 5. دمای بدن و بسیاری موارد دیگر

علت کمبود انرژی بدن چیست؟

اگر مقدار انرژی دریافتی بدن شما کم باشد یا در سطح انرژی شما بالا نباشد، ممکن است که هر یک از موارد زیر اتفاق افتاده‌ باشند:

 • شاید مقدار انرژی دریافتی کم است و کم غذا می‌خورید .
 • ممکن است به اندازه‌ی کافی غذا بخورید اما مواد غذایی انرژی‌زا نخورید .
 • شاید سلامت شما با مشکل مواجه شده‌باشد و نتواند از غذای دریافتی استفاده کند .
 • احتمال وجود بیماری‌های گوارشی وجود دارد .
 • شاید سوخت و ساز بدن شما به شکلی غیرطبیعی بالا باشد .
 • ممکن است هورمون‌های بدن شما تنظیم نباشند و به پرکاری یا کم کاری تیروئید یا سایر مشکلات هورمونی مبتلا باشید .
 • احتمال اینکه برخی از ویتامین‌های مورد نیاز در بدن شما کم باشد و دریافت انرژی و مصرف آن با مشکل مواجه شود .
 • هر کدام از این شرایط می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود.

راه های افزایش انرژی بدن چیست؟

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | بررسی تاثیر فعالیت بدنی بر ایجاد عادت غذایی

۱. روز خود را با فیبر آغاز کنید .

صبحانه‌ای که انتخاب می‌کنید، تعیین‌کننده‌ی احساس شما در طول روز است که می‌خواهید پرانرژی باشید یا حس تنبلی و بی‌حالی داشته‌باشید.

جسیکا کراندال یک متخصص تغذیه می‌گوید: “این واقعا مهم است که به غذا، به‌عنوان یک سوخت، نگاه کنیم. «وعده‌های غذایی که مجموعه‌ای از فیبر و پروتئین هستند، مناسب‌تر هستند. این ترکیب شما را سیر می‌کند و قند خون‌تان را ثابت نگه‌می‌دارد.»

در مقابل، زمانی که شما از مواد غذایی با فیبر کم استفاده می‌کنید، در مدت زمان کمی انرژی شما افت می‌کند. یک وعده صبحانه سالم می‌تواند شامل مجموعه‌ای از تخم‌مرغ، حبوبات، بلغور جو دو سر همراه با ماست و انواع توت‌ها باشد. انتخاب آجیل‌هایی که فیبر و پروتئین بالا دارند نیز می‌تواند مفید باشد. جوان بلیک یک استادیار بالینی تغذیه در دانشگاه بوستون، افزودن آجیل به دسر یخ‌زده‌ی parfait (شامل ماست و سرشیر و تخم‌مرغ و شربت) را پیشنهاد می‌کند.

خوردن مواد غذایی سالم انرژی بدن را زیاد می کند. یکی از روش‌های زیاد کردن انرژی بدن، استفاده از مواد غذایی سالم و غنی از ویتامین است.

۲. تعداد استراحت های کوتاهتان را افزایش دهید .

این کار با جلوگیری کردن از خستگی شما را سرحال‌تر می‌کند. یک پزشک خانواده در نیویورک می‌گوید: «برای سرحال شدن لازم است هر چند دقیقه یک‌بار، ریلکس کنید.»

دانشمندان در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا می‌گویند: «کارگرانی که در طول روز چندین استراحت کوتاه دارند بدون اشتباه و سریع‌تر از کارگرانی کار‌می‌کنند که تنها در طول روز ۱ یا ۲ بار استراحت دارند.»

۳. میان وعده داشته باشید .

آیا معده شما صدا می‌دهد؟ کربوهیدرات‌های ساده و قند مثل آبنبات و چیپس، قندخون شما را برای مدت زمان کوتاهی بالا می‌برد. ولی بعد در شما احساس خواب‌آلودگی ایجاد می‌کند و بقیه روز، گرسنگی با شما همراه خواهد‌بود. در عوض می‌توانید به مواد غذایی با فیبر و پروتئین بالا روی‌آورید.

این میان‌ وعده می‌تواند از رستوران یا کافه تهیه شود یا از منزل به همراه آورده‌شود. سعی‌کنید یک سیب یا یک موز همراه با کره بادام‌ زمینی مصرف‌کنید. کراندال می‌گوید : «آجیل یا غلات همراه با پنیر، می‌تواند انتخاب خوبی باشد.»

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | بهترین دستگاه‌های بدنسازی

۴. حرکت کنید .

یک روش خوب برای رفع خستگی و افزایش انرژی «بلند‌شدن و راه‌رفتن است». برای چند دقیقه در اطراف خود راه بروید. این‌کار می‌تواند برای شما، به عنوان یک آسانسور انرژی باشد. یک مطالعه در مجله شخصیت و روانشناسی نشان‌می‌دهد که ۱۰ دقیقه پیاده‌روی انرژی بیشتری نسبت به خوردن یک آبنبات می‌دهد.

فیلر می‌گوید: «پیشنهاد من به مردم این است که هر ساعت یا هر ۲ ساعت یک‌بار، بلند شده و راه بروند.» قدم‌زدن و تنفس هوای تازه مفید است. پیاده‌روی و گردش ۱۰ دقیقه‌ای به شما اجازه می‌دهد که مثبت بمانید و بر روی کار تمرکز داشته‌باشید.

۵. تفکر کردن به شما کمک می کند .

سعی‌کنید هر روز ۵ دقیقه فکرتان را متمرکز کنید و نفس بکشید. هنگامی‌که دراز کشیده‌اید یا نشسته‌اید، می‌توانید این کار را انجام‌دهید. تمرین مدیتیشن می‌تواند استرس را کاهش داده و خستگی را رفع و افزایش انرژی را به همراه داشته‌باشد. ذهن شما در طول روز سرگردان است و شما با تفکر بر روی نفس‌های‌تان، آن را موظف می‌کنید که روی کار متمرکز شود.

اشمیت می‌گوید: «این یک ابزار ساده برای مدیریت استرس و یافتن خوشبختی درونی است. این نوع از تمرکز حواس می‌تواند در بالا‌بردن تمرکز و کاهش میزان استرس شما کمک‌کند.»

۶. استرس خود را مدیریت کنید .

فشار زندگی و دفتر منبع مشترکی از تنش است. استرس بیش‌از‌حد می‌تواند به کار شما صدمه وارد کند. همچنین اضطراب می‌تواند موجب بی‌خوابی، پرخوری و خستگی شود. صحبت‌کردن با رئیس خود می‌تواند برای بهبود وضعیت کاری‌تان مفید باشد.

فیلر می‌گوید: «مردم اغلب به این فکر‌می‌کنند که فرصت‌های شغلی جدیدی را تجربه کنند، درحالی‌که می‌توانند به بهبود وضعیت و راه حل‌های موجود فکر‌کنند.»

لینک های کاربردی : 

 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم