باشگاه بدنسازی ، یوگا ، پیلاتس ، تای چی

در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین کلینیک لاغری اصفهان به معرفی باشگاه بدنسازی ، یوگا ، پیلاتس ، تای چی بپردازیم.

بدنسازی چیست؟

بدنسازی یک ورزش بسیار کاربردی برای داشتن اندامی زیبا و سلامت است. در حقیقت ورزش بدنسازی بدن را عضلانی و به شکل دلخواه در می‌آورد. در این ورزش با تلفیق تمرینات ورزشی و تغذیه مناسب عضلاتی قدرتمند و اندامی ورزیده خواهید داشت. به فردی که تمرینات سخت ورزش بدنسازی را انجام می‌دهد، بدنساز می‌گویند. در بدن سازی حرفه ‌ای فرد فیگورهای مشخصی را انجام می‌دهد. به همین ترتیب رتبه بدنسازان بر اساس تقارن عضلانی، حجم توده عضلانی، اندازه و سایز عضلات، فیگورها و ژست‌ها رتبه بندی می‌شوند. بدنسازی رشته‌های مختلفی دارد و در هر رشته سبک تمرین و نوع عضله ‌سازی متفاوت است.

فواید جذاب ورزش بدنسازی

«بدنسازی» فقط مربوط به عضله سازی و پرورش اندام نیست؛ بلکه روی سلامتی هر فرد تأثیر به‌سزایی می‌گذارد. اگر به دنبال یک رشته ورزشی با فواید جسمی و ذهنی مختلفی هستید. باید بدانید ورزش بدنسازی تمام این موارد را داراست.

1. قدرت و ایمنی بالا

چه کسانی را می‌توان در سالن بدنسازی پیدا کرد؟ بدنسازان آماتور، وزنه‌برداران، دونده‌های ماراتون و رزمی کاران. معمولا همه این افراد را در سالن بدنسازی می‌توانیم پیدا کنیم. تمرینات قدرتی نقاط ضعف بدن را برطرف و نقاط قوت را تقویت می‌کند تا همچنان بدنساز قدرتمند بماند.

هرچه فرد قوی‌تر باشد کمتر در معرض آسیب و صدمه است. از این رو ورزشکاران و بدنسازان حرفه‌ای به دلیل برخورداری از مفاصل و عضلات قوی کمتر دچار آسیب می‌شوند. تمرین با وزنه یک روش فوق‌العاده برای تضمین سلامتی در سنین جوانی و پیری است. البته بدنساز باید در حین انجام تمرینات و استفاده از وسایل ورزشی دقت کند.

2. بهبود سلامتی

وزنه‌برداری باعث افزایش تولید هورمون‌های آنابولیک (تستوسترون) می‌شود. هورمون‌های آنابولیک باعث افزایش قدرت بدنی و رشد عضلانی می‌شود. از طرفی بلند کردن وزنه‌های سنگین باعث استحکام استخوان‌ و تاندون‌ می‌شود.

افرادی که مرتباً وزنه می‌زنند دارای میان‌تنه و عضلات پشت قوی هستند. این افراد به‌طور طبیعی کمتر دچار مشکلات و دردهای جسمانی می‌شوند.

افزایش اعتمادبه‌نفس و ایجاد انگیزه در فرد از دیگر ویژگی‌های وزنه‌زدن است. پزشکان و متخصصان بهداشت همیشه به مردم یادآوری می‌کنند: «اگر از عضلات خود استفاده نکنید، آن را از دست خواهید داد».

3. نظم و انضباط شخصی

یکی از بهترین مزایای روانی تمرین با وزنه و بدنسازی، ایجاد نظم و خود کنترلی است. از این رو بدنساز مجبور است برای رسیدن به اهداف ورزشی، وارد یک روال منظم از تمرین، تغذیه، استراحت شود. پس این روند در طولانی‌مدت باعث افزایش نظم و انضباط در فرد می شود.

هرچه نظم و انضباط فردی بیشتر تقویت شود. از آن طرف احتمال موفقیت در تمرینات و حتی زندگی شخصی بیشتر است.

4. افزایش تراکم استخوان

متاسفانه امروزه پوکی استخوان به دلیل سبک زندگی ناسالم بسیار شایع است. پس از انجام تحقیقاتی درباره این بیماری مشخص شد. فقط با 6 ماه وزنه زدن، تراکم مواد معدنی داخل استخوان حدود 13 درصد افزایش یافته است.

تمرینات چند مفصلی مثل اسکات و لانگز در بالا رفتن تراکم استخوان بسیار موثر هستند؛ اما فقط تمرین کافی نیست؛ بلکه در برنامه غذایی کلسیم برای پیشگیری از پوکی استخوان قرار گیرد.

در یک کلام: بدن سازی نه‌تنها اندامی ایده‌آل بلکه ذهنی متناسب می‌آفریند. همچنین تقویت عضله با وزنه به‌صورت مداوم مزایای جسمی و روانی زیادی دارد. مزایای آن شامل موارد مختلف است: چربی سوزی، افزایش استقامت، رشد عضلات و تناسب اندام.

آشنایی با بدنسازی بانوان

در گذشته اکثر بانوان تصورشان از بدنسازی بدن‌های درشت و حجیم مردانه بود. به‌خاطر همین ترس از انجام تمرینات مفید ورزش بدنسازی دوری می کردند؛ اما امروزه زنان هم از تمرینات قدرتی بهره‌مند می‌شوند. بدون این‌که ترس از اندام مردانه داشته باشند.

ورزش بدنسازی به چند دلیل برای بانوان لازم است. این دلایل شامل موارد مختلف است: زیبایی پوست، پیشگیری از آسیب‌های مفصلی، بهبود دردها، نشاط و جوانی.

بهترین کولتک اصفهان | ۷ قانون برای از بین بردن چربی! .

پیلاتِس چیست؟

پیلاتس به گروهی از حرکات ورزشی گفته می‌شود که در اوایل قرن بیستم میلادی توسط ژوزف پیلاتس برای افزایش قدرت عضلات بدن ابداع شد. ژوزف پیلاتس در ابتدا برای این حرکات ورزشی، نام «کنترلوژی» را برگزیده بود.

تاکید این حرکات بیشتر روی آمادگی جسمانی و به صورت کلی روی سلامت است. پیلاتس هم مانند یوگا به فضایی کم نیاز دارد و روی یک زیرانداز(مَت) قابل اجراست. بسیاری از حرکات این ورزش به وسایل نگهدارنده یا قدرتی نیاز دارد، اگرچه حرکات به گونه‌ای است که بدون وسیله هم امکان انجام آن وجود دارد.

حرکات پیلاتس به طور معمول حرکاتی سبک هستند که با هدف افزایش قدرت عضلات، افزایش انعطاف پذیری و بهبود وضعیت قرارگیری بدن در حالات مختلف طراحی شده‌اند. این حرکات بیشتر روی عضلات تنه تمرکز دارند. انجام دقیق و آرام این حرکات همراه با کنترل روی تنفس، فواید این حرکات برای سلامتی را افزایش می‌دهد. پیلاتس ورزشی است که عضلات همه بدن را در برمی‌گیرد و به ما کمک می‌کند فعالیت‌های روزمره را بهتر و آسان‌تر به انجام برسانیم.

به طور معمول هر نوبت تمرین پیلاتس بین 45 تا 60 دقیقه زمان می‌برد. این روش بر روی افزایش قدرت و یکپارچگی عضلات مرکزی بدن تمرکز خاصی دارد. ورزش پیلاتس، تمام اجزای بدن را به کار می‌گیرد و باعث می‌شود که تمام عضلات، حتی ریزترین عضلات ورزیده شوند. از جهت تمرکز روی وضعیت بدن، تعادل و انعطاف، پیلاتس از برخی جهات مانند یوگا عمل می‌کند؛ اما شیوه‌ی رسیدن به هدف در پیلاتس کاملاً متفاوت است.

فواید پیلاتس چیست؟
 • اصلاح ساختار بدن
 • آگاهی بهتر از بدن
 • پیشگیری از آسیب
 • افزایش قدرت عضلانی
 • تقویت عضلات مرکزی
 • افزایش توان تنفسی
 • افزایش انعطاف پذیری
 • کاهش دردهای کمر و گردن

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کلینیک لاغری اصفهان

یوگا چیست؟

یوگا یک تمرین معنوی باستانی است که منشا دقیق آن ناشناخته است. اما حداقل از ۳۰۰۰ سال پیش وجود داشته است. یوگا ریشه در شمنیسم، بودیسم و سایر ادیان شرقی دارد. یوگا تعریفی از تمرینات یا حالات معینی نیست. بلکه بیشتر اشاره به مجموعه‌ای از فنون، از ساده تا بسیار پیشرفته و احوال باطنی مختلف و در واقع یک سیر و سلوک کامل دارد. یوگا در ابتدا توسط مرتاضان مقدس در هند انجام می‌شد. و هدف آن تمرکز ذهن، ارتباط با آگاهی بالاتر و از طریق این آگاهی تازه یافته، پایان دادن به رنج در جهان بود. سبک آشتانگا، سبک آینگار و سبک وینیاسا همگی تجسم‌های نسبتاً مدرن یوگا در نظر گرفته می‌شوند. هاتا یوگا نیز شاخه‌ای از یوگا است که از تکنیک‌های فیزیکی برای حفظ و هدایت نیرو یا انرژی حیاتی در بدن استفاده می‌کند.

در قرن بیستم، توسعه هاتا یوگا با تمرکز ویژه بر آساناها (حالت‌های بدنی) در سراسر جهان به عنوان نوعی تمرین بدنی رایج شد. این شکل مدرن از یوگا در حال حاضر به طور گسترده به عنوان “یوگا” شناخته می‌شود.

یوگا حول این پنج مولفه متمرکز شده:

آرامش یا رهاسازی
تمرینات بدنی
تکنیک‌های تنفسی
تدابیر غذایی
مدیتیشن

ذهن آگاه و تنفس عمیق از ویژگی‌های کلیدی در تمرین یوگا هستند. چراکه در یوگا به عنوان یک استراتژی تناسب اندام، حالت‌های فیزیکی (آسانا) با تکنیک‌های تنفسی (پرانایاما) ترکیب می‌شود.

فواید یوگا چیست؟
 • کنترل دیابت
 • جلوگیری از آرتروز
 • کنترل فشار خون
 • کاهش اضطراب
 • کاهش افسردگی
 • بهبود علایم ام اس
 • کاهش دردهای مزمن
 • افزایش انعطاف پذیری

تای‌چی چیست؟

تای‌چی مخفف نام کامل تای‌چی چوان است که در اصل، یکی از هنرهای رزمی چین به شمار می‌رود. امروزه از این ورزش به عنوان یک فعالیت سبک و مفید برای سلامتی در بیشتر کشورهای جهان استفاده می‌شود.

تای‌چی انواع گوناگونی دارد که سرعت و وضعیت قرارگیری بدن در آنها متفاوت است. اگر ما در دو یا چند کلاس تای‌چی شرکت کنیم متوجه خواهیم شد که هر مربی سبک خاص خود را دارد و حرکات را به گونه‌ای خاص خود آموزش می‌دهد. به همین دلیل بهتر است از مربی بپرسیم که آیا سبک حرکات وی برای ما و محدودیت‌های ما مناسب است و برای ما ضرر ندارد.

فواید تای‌چی برای سلامتی

پژوهش‌های علمی نشان داده‌اند که تای‌چی برای سلامتی ما فواید زیادی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 •  بهبود خُلق و خو
 • تقویت قدرت عضلات
 •  کاهش استرس، اضطراب و افسردگی
 •  تقویت توان انجام حرکات هوازی و تحرک شدید
 •  افزایش انرژی و استقامت افراد برای تحرک طولانی
 •  بهبود انعطاف پذیری، حفظ تعادل و سرعت حرکات

کلینیک ورزشی، پزشکی راشا در دکتر آفبهترین کولتک اصفهان در کلینیک 24

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم