بررسی تاثیر چربی‌ در عضله سازی بدن

احتمالا تصور می‌کنید که ورزشکاران و بدنسازان از چربی‌ها دوری می‌کنند. چراکه (به نظر می‌رسد) چربی افراد را چاق و یا بیمار می‌کند؛ اما ورزشکاران حرفه‌ای از اهمیت چربی در رژیم غذایی آگاه هستند و هرگز چربی را از برنامه غذایی خود حذف نمی‌کنند. در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین کلینیک لاغری اصفهان تاثیر چربی‌ در عضله سازی بدن را مورد بررسی قرار می دهیم.

بسیاری از بدنسازان هم به دلیل رژیم‌های غذایی کم چرب، پوست خشکی دارند یا سطح انرژی‌شان پایین است؛ چراکه رژیم غذایی کم چربی در بدنسازی باعث می‌شود که بدن تستوسترون مورد نیاز برای عضله سازی را تولید نکند. بدنسازی که به مدت طولانی، رژیم غذایی کم چرب داشته باشد، ممکن است به ریزش مو، از دست دادن قدرت باروری، زانو درد، آرتروز، اختلال در ریتم قلب و آلرژی‌های غذایی دچار شود.

همان‌طور ک گفتیم مصرف چربی در بدنسازی باعث افزایش چربی سوزی می‌شود و تولید چربی در بدن را کنترل می‌کند؛ بنابراین می‌بینیم که نقش چربی در بدنسازی پررنگ است و مصرف چربی برای یک بدنساز ضروری است.

اثرات چربی بر هورمون‌ها

اهمیت مصرف چربی (به اندازه کافی) در حدی است که اگر برای مثال کودکان، رژیم غذایی کم چرب داشته باشند، رشد آن‌ها متوقف خواهد شد. دریافت چربی‌های سالم، برای سلامت هورمون‌ها و تعادل هورمونی مناسب، حیاتی است.

هر چیزی که شما می‌خورید یا به تولید هورمون کمک می‌کند یا باعث عدم تعادل هورمون می‌شود. وقتی مواد مغذی دریافت نکنید، بدن‌تان هم نمی‌تواند هورمون تولید کند. به همین دلیل باید برنامه غذایی شما دارای پروتئین‌های با کیفیت، چربی‌های مفید و سبزیجات غنی از مواد مغذی باشد تا تعادل هورمونی شما حفظ شود.

خطرات عدم تعادل هورمونی

هورمون‌های ترشح شده توسط غدد و اندام‌ها با هم کار می‌کنند تا بدن شما را کنترل کنند. اگر یک یا چند مورد از آ‌ن‌ها کمی نامتعادل باشد، می‌تواند باعث مشکلات زیر شود:

  • مشکل خواب
  • افزایش وزن
  • نفخ، گاز معده
  • سوء هاضمه
  • قاعدگی نامنظم
  • سردرگمی یا فراموشی
  • بیمار شدن مکرر بدن

پاسخ به پرسش هایی درباره لاغری با کول تک | بهترین کولتک اصفهان

میزان چربی مورد نیاز بدن

مقدار مناسب چربی به کالری مورد نیاز شما باتوجه به نوع رژیم (کاهش وزن یا حفظ وزن) بستگی دارد. همچنین مقدار مصرف چربی در بدنسازی به سبک زندگی و مقدار فعالیت شما هم مربوط می‌شود.

بهتر است ابتدا تعیین کنید که چه مقدار کالری روزانه نیاز دارید و سپس در آن چربی (و دیگر درشت مغذی‌ها را بگنجانید). کل چربی دریافتی روزانه شما باید 20 تا 35 درصد از کل کالری شما را تشکیل دهد. این معادل 44 تا 78 گرم چربی برای کسانی است که از یک رژیم غذایی 2000 کالری پیروی می کنند.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کلینیک لاغری اصفهان

مقدار مجاز مصرف هر نوع چربی

چه مقدار و چه نوع چربی در بدنسازی بخوریم تا به اندام ایده‌آل خود برسیم؟ این سوال خیلی از افراد است. جواب این است که شما در هر صورت باید به قاعده زیر توجه کنید و برنامه‌تان را بر طبق آن بچینید.

چربی ترانس:

چربی‌های ترانس باید به نفع چربی‌های سالم‌تر کم یا حذف شوند، اما در کل چربی دریافتی شما در روز محاسبه می شود. کمتر از 1% کالری شما یا 0-1 گرم چربی ترانس در روز مناسب است.

چربی غیراشباع:

چربی‌های غیراشباع، نوعی که بیشترین سود را برای سلامتی شما دارند، باید 15 تا 20 درصد کالری شما یا 33 تا 44 گرم از یک رژیم غذایی 2000 کالری را تشکیل دهند.

چربی‌های اشباع نشده چندگانه:

مصرف چربی های اشباع نشده باید به 5-10 درصد از کل کالری شما یا 11-22 گرم از یک رژیم غذایی 2000 کالری باشند.

چربی اشباع شده:

چربی اشباع شده نباید بیش از 10٪ از کل کالری شما یا بیش از 22 گرم در یک رژیم غذایی 2000 کالری داشته باشد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

بررسی روش‌های لاغر کردن صورت

مزایا و معایب دستگاه کول تک (Cooltech)

مزایای انجام ورزش پیلاتس

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم