بررسی تغذیه و رژیم درمانی برای دیابت

یکی از مهم‌ترین عوامل، برای پیشگیری از دیابت، داشتن رژیم لاغری و غذایی دیابت درست و انجام ورزش است. با غذاهایی که می‌خوریم می‌توانیم قندخون را کنترل یا درمان کنیم. پس، کاهش وزن می‌تواند موجب مهار دیابت نوع دو شود. حتی کاهش ۵ درصدی از وزن تأثیر بسیاری در کنترل دیابت دارد. بنابراین، افراد مبتلا به این بیماری، برای کنترل آن، به برنامه غذایی برای دیابتی‌ها نیاز دارند. قصد داریم تا در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین کلینیک لاغری اصفهان به بررسی تغذیه و رژیم درمانی برای دیابت بپردازیم.

تاثیر رژیم دیابت بر درمان آن

افراد می‌توانند با کاهش ۱۵ کیلوگرم از وزن، دیابت نوع ۲ را تا حدود زیادی کنترل یا درمان کنند. درست خلاف این نظریه که می‌گویند بیماری دیابت، همیشگی است. افرادی می‌توانند بعد از دنبال کردن برنامه غذایی دیابت، میزان قند خون خود را به حالت طبیعی بازگرداندن که به‌تازگی به دیابت نوع دو مبتلا شده‌اند. همچنین، در یک تحقیق در سال ۲۰۱۶، افرادی توانستند بعد از کاهش ۱۵ کیلوگرم وضعیت قند خون خود را به حالت عادی باز گردانند که بیش از ۱۰ سال مبتلا به دیابت نوع ۲ بودند.

رژیم غذایی دیابت باید چگونه باشد؟

به‌طور کلی، افرادی که مبتلا به دیابت نوع دواند باید میزان مصرف گوشت‌، چربی‌های حیوانی و قندهایی که سریع جذب می‌شوند را کاهش دهند. به‌جای آن‌ها، باید میزان مصرف غذاهایی سرشار از قندهای کامل، مانند غلات کامل، نشاسته‌ها و میوه‌های خشک را کم کنند. در عمل، دیابتی‌ها باید قسمت عمده‌ای از خوراک‌شان را به غلات کامل (قندهای کامل)، سبزی‌ها و میوها اختصاص دهند. باید شکر‌های سفید را با خوراکی‌های مناسب، گوشت‌های چرب را با گوشت پرندگان و ماهی‌ها و چربی‌های حیوانی را با روغن کلزا یا زیتون جایگزین کرد. دیابتی‌ها باید از فرآورده‌های صنعتی دوری کنند و خودشان غذا بپزند.

کنترل وزن و قند خون در بیماران دیابتی

بیماری دیابت معمولاً به‌عنوان یکی از شایع‌ترین اختلالات متابولیک بدن انسان شناخته می‌شود. درمان اصلی این بیماری شامل رعایت سه اصل مهم ” افزایش فعالیت فیزیکی، درمان تغذیه‌ای و درمان طبی” است. در این میان، رژیم درمانی نقش بسیار مهمی در کنترل قند خون افراد دیابتی ایفا می‌کند.

تغذیه و رژیم درمانی برای لاغری | بهترین کلینیک لاغری اصفهان

نکاتی در رژیم غذایی افراد دیابتی

تغذیه دیابتی ها با افراد دیگر به طبع تفاوت هایی دارد هر چند عوامل خطر تغذیه ای از جمله مصرف زیاد قند، نمک و چربی مهمترین علت ابتلا به بیماری های مزمن غیرواگیر از جمله دیابت در جهان و ایران به شمار می رود. ولی برخلاف آنچه بسیاری فکر می کنند تنها نخوردن قند و شیرینی اصل مهم این رژیم غذایی نیست. رژیم غذایی دیابتی ها باید در درجه ی اول حافظ تعادل قند خون این افراد باشد که برای رسیدن به این مهم باید بدانیم که دیابتی ها چه بخورند و چه نخورند؟

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کلینیک لاغری اصفهان
 •  هر روز 2 واحد لبنیات کم چرب مصرف کنند.
 • در وعده های غذایی شان سبزیجات را فراموش نکنند.
 • مصرف نوشابه ، نوشیدنی های شیرین،شکلات و شیرینی ها را بسیار محدود کنید.
 • وعده های غذایی اصلی (مثل صبحانه) خوراک هایی مثل عدسی و لوبیا پخته بخورید.
 • چای یا دمنوش خود را با یک تا دو عدد توت یا کشمش یا یک عدد خرما کوچک میل کنید.
 • مصرف میوه هایی که قند زیادی دارند مثل خربزه، انگور ، انجیر، انبه و موز و .. را محدود کنید.
 • غذا خوردن منظم در تنظیم میزان قند خون شما اثر زیادی دارد به خصوص اگر قرص یا انسولین مصرف می کنید.
 • میوه های ترش مثل نارنگی، پرتقال و لیمو ترش هم دارای قند می باشند بنابراین در مصرف آن اعتدال را رعایت کنید.
 •  ترکیب حبوبات با غلات ارزش پروتئینی بالایی دارد پس بهتر است بیشتر برنج را به صورت مخلوط با حبوبات مصرف کنید.
 • سعی کنید روزانه به شکل متنوع ازگروه های مختلف مواد غذایی استفاده کنید. تا مواد معدنی و ویتامین ها به مقدار کافی به بدنتان برسد.
 • بهتر است از نان های تهیه شده با آرد سبوس دار، برنج قهوه ای، ماکارونی سبوس دار ، جو و گندم کامل (پوست نگرفته) و … بیشتر استفاده کنید.
 • روزانه از حبوبات در وعده های غذایی استفاده کنید به عنوان مثال استفاده از حبوبات مثل لپه عدس یا نخود در تهیه کوکو یا کتلت ، آش و سوپ را استفاده کنید .
 • توصیه می شود به منظور کنترل قند خون ، روزانه 6 وعده غذا شامل سه وعده غذایی اصلی (صبحانه، ناهار و شام) و سه میان وعده را در ساعات معینی مصرف کنند .
 • نشانگر های رنگی تغذیه ای محصولات غذایی توجه کنید چرا که به شما می گویند که در محصول مربوطه چقدرقند وجود دارد اگر رنگ میزان قند سبز بود می توانید آن را مصرف کنید.

کلینیک ورزشی، پزشکی راشا در دکتر آفبهترین کولتک اصفهان در کلینیک 24

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم