معرفی تغذیه و رژیم درمانی برای لاغری

لاغری سریع خواسته و آرزوی بسیاری از افراد است. امروزه بسیاری از افراد چاق و حتی افرادی که کمی اضافه وزن دارند به دنبال راهی برای لاغر شدن هستند. اگرچه تمایل نسبت به این نوع کاهش وزن زیاد است. قصد داریم تا در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین کلینیک لاغری اصفهان به بررسی تغذیه و رژیم درمانی برای لاغری بپردازیم.

تحقیقات علمی نشان می‌دهد که داشتن وزن مناسب می‌تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند بیماری قلبی – عروقی (CVD)، کبد چرب، دیابت نوع ۲، برخی از سرطان‌ها و … را کاهش داده و در افزایش طول عمر انسان موثر است. آگاهی از فوایدی که وزن مناسب برای سلامتی انسان دارد. و همچنین میل به داشتن تناسب اندام و ظاهر مناسب سبب شده بسیاری از افراد تمایل داشته باشند به هر روشی وزن خود را کاهش دهند. در این میان ممکن است از روش‌های غیراصولی نیز برای کاهش وزن سریع در مدت کوتاه کمک بگیرند.

اهمیت رژیم درمانی

معمولاً تمامی افراد، مواد مغذی موردنیاز بدنشان را از طریق رژیم‌های معمول روزانه و از طریق مصرف غذاهایی که در روز استفاده می‌کنند، تأمین می‌کنند. با این وجود همواره در طول زندگی شرایطی نظیر ناراحتی، استرس، بیماری و … به وجود می‌آید که مانع از جذب مواد موردنیاز بدن می‌شود. در این شرایط معمولاً رژیم درمانی به کمک این افراد آمده و مسیر دستیابی به سلامت بدنی و تناسب‌اندام را برایشان هموار می‌سازد.

درواقع، رژیم درمانی باعث می‌شود که فضای خالی ایجادشده توسط شرایط به وجود آمده خیلی سریع پُر و احیا شود. این حالت، حتی می‌تواند به شکل تغذیه مناسب و رژیم غذایی سالم ارائه شود. رعایت رژیم درمانی مناسب، تأثیر بسیار زیادی در بهبود کیفیت زندگی افراد، نوع زندگی و شرایطشان دارد. این رژیم باعث می‌شود علاوه بر رفع نیازهای تغذیه، نیازهای عاطفی و روانی فرد بهبود یابد. این مسئله درنهایت به تندرستی و شادابی فرد ختم می‌شود.

تغذیه و رژیم درمانی برای لاغری | بهترین کلینیک لاغری اصفهان

آیا رژیم غذایی سالم همان رژیم درمانی است؟

رژِیم غذایی سالم، رژیمی است که به‌طورکلی به حفظ سلامت و بهبود وضعیت عمومی بدن کمک می‌کند. یک رژیم غذایی اصولی، مواد مغذی سالم، آمینواسیدها، مایعات کافی، اسیدهای چرب، ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی و نهایتاً کالری موردنیاز بدن را فراهم می‌کند.  اگر رژیم غذایی سالم باهدف درمان استفاده شود به آن رژیم درمانی می‌گویند. بنابراین، مطابق با توصیه‌های متخصصین تغذیه، رژِیم غذایی سالم، به همراه سبک زندگی سالم و ورزش روزانه می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش دهد. و از چاقی و اضافه‌وزن جلوگیری کرده و گاها بیماری‌های قلبی و دیابت نوع دوم، فشارخون بالا و … را درمان می‌کند.

یک رژیم درمانی مناسب شامل چه مواد غذایی است؟

معمولاً رژیم‌های غذایی و درمانی مناسب شامل پروتئین، فیبر کافی، کربوهیدرات، چربی‌های مفید، آب کافی هستند که درواقع مصرف تمامی این مواد باهم نیازهای اساسی بدن را تأمین می‌کنند و حذف هرکدام از آن‌ها از رژیم غذایی باعث می‌شود که نتیجهٔ مطلوب را از رعایت رژیم درمانی دریافت نکرد.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین بهترین پیکر تراشی اصفهان

رژیم درمانی برای لاغری

داشتن رژیم لاغری، معمولاً برای سلامتی افراد چاق و دارای BMI بالا بسیار مهم است. به همین دلیل، متخصصان تغذیه، رژیم درمانی لاغری را برای کاهش شاخص چربی بدن، سم‌زدایی، چربی سوزی با حفظ عضله و کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌ها برای فرد تجویز می‌کنند. ارائه رژیم درمانی برای افراد چاق به نوع بدن فرد بستگی دارد. اما در اکثر این رژیم‌ها کربوهیدرات‌ها، چربی‌های مضر، غذاهای فست فود حذف و به‌جای آن از پروتئین، چربی‌های مفید، سبزیجات و … استفاده می‌شود.

یکی از روش‌هایی که ممکن است برای کاهش وزن سریع در مدت کوتاه مورد استفاده افراد قرار گیرد انتخاب رژیم‌های معجزه‌آسا است. به عنوان مثال، ممکن است تعداد زیادی از وعده‌های غذایی روزانه را حذف کرده و فقط یک وعده غذا بخورند و یا فقط یک ماده غذایی مانند گریپ‌فروت یا یک نوع سوپ استفاده کنند.
طبق تحقیقات مختلف زمانی که کالری دریافتی به شدت کم می‌شود وزن سریع کاهش می‌یابد. با کاهش وزن سریع در مدت کوتاه متابولیسم (سوخت و ساز) نیز کمتر می‌شود. با کاهش متابولیسم نه تنها بعد از مدتی بدن در مقابل کاهش وزن مقاومت می‌کند. بلکه بعد از قطع رژیم وزن با همان سرعتی که کاهش یافته بالا می‌رود. کاهش وزن و لاغری با رژیم درمانی باید اصولی و زیر نظر پزشک انجام شود.

کلینیک ورزشی، پزشکی راشا در دکتر آفبهترین کولتک اصفهان در کلینیک 24

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم