تفاوت فیتنس و بدنسازی در چیست؟

پس از آن که تعریف مختصری از تفاوت فیتنس و بدنسازی ارائه کردیم، لازم است تا با تفاوت‌های اصلی این دو رشته بیشتر آشنا شویم. اگر چه این دو ورزش هر دو از یک ریشه هستند، اما از جهات مختلفی همچون: رژیم غذایی، مصرف مکمل‌ها، مدت زمان تمرینات و…تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین کولتک اصفهان به بررسی تفاوت فیتنس و بدنسازی خواهیم پرداخت.

موادغذایی دریافتی

یکی از مهمترین تفاوت فیتنس و بدنسازی در نوع و میزان مواد غذایی دریافتی است. اگر چه همه ورزش‌ها برای رسیدن به هدف مورد نظر خود رژیم غذایی خاصی را دنبال می کنند، اما در فیتنس و بدنسازی مصرف پروتئین و کربوهیدارت جایگاه خاصی دارند. تفاوت اصلی در میزان مصرف این مواد غذایی است. در مورد بدنسازی برای آن که حجم عضلات افزایش یابد، نیاز به مصرف پروتئین چند برابر می‌شود. مصرف پروتئین حجم عضلات را افزایش داده و باعث کاهش درصد چربی در بدن خواهد شد. این میزان از پروتئین از طریق گوشت، مرغ و تخم مرغ و ماهی تامین می‌شود.

در مورد فیتنس نیز پروتئین نقش به سزایی در رسیدن به تناسب اندام دارد؛ اما از آنجایی که هدف در فیتنس افزایش توده عضلات نیست، مصرف سایر مواد مثل میوه و سبزیجات نیز توصیه می‌شود. چرا که این مواد غذایی حاوی مواد معدنی بسیار مفیدی هستند که به سلامت فرد کمک می‌کنند. عمده تفاوت فیتنس و بدنسازی در مصرف مواد غذایی پروتئین دار است که باید به آن توجه شود.

 مدت زمان تمرینات

مدت زمان انجام تمرینات، در تفاوت فیتنس و بدنسازی با یکدیگر متفاوت است .در مورد فیتنس و رسیدن به تناسب اندام ۳ تا ۵ روز تمرین در هفته کافی خواهد بود. هر یک از این جلسات تمرینی می‌توانند بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه ادامه داشته باشند. در واقع در مورد فیتنس ایجاد فشار بر روی عضلات و همچنین استفاده از وزنه کمتر رایج است. افرادی که به منظور فیتنس به باشگاه می‌روند، اغلب به انجام ورزش‌های هوازی مشغول هستند و زمان زیادی را صرف انجام این نوع تمرینات می‌کنند.

در مورد بدنسازی، عموما تمرینات سنگین‌تر است و طبیعتا به زمان بیشتری نیز نیاز دارد. به طوری که افرادی که قصد بدنسازی دارند، معمولا ۶ روز در هفته را به انجام تمرینات اختصاص می‌دهند و بسته به نظر مربی هر جلسه بین یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول می‌کشد. این مدت زمان معمولا صرف کار با وزنه خواهد شد.

 مصرف مکمل‌ها

مصرف مکمل‌ها تا حد زیادی وابسته به انتخاب خود فرد است. به طوری که هر دو گروهی که فیتنس یا بدنسازی کار میکنند، می‌توانند از مکمل‌ها استفاده کنند. البته از آنجایی که در بدنسازی نیاز مبرمی ‌به مواد پروتئینی وجود دارد، این افراد بخشی از پروتئین مورد نیاز خود را از طریق مکمل‌ها دریافت می‌کنند. به همین علت ضرورتی برای استفاده از مکمل‌ها در مورد افرادی که فیتنس را انتخاب می‌کنند وجود ندارد. این افراد اغلب می‌توانند مواد مورد نیاز خود را از طریق موادغذایی طبیعی دریافت کنند. البته این مسئله نیز تا حد زیادی به نظر مربی بستگی خواهد داشت.

حجم ماهیچه

یکی از تفاوت‌های اساسی در رابطه با فیتنس و بدنسازی حجم ماهیچه‌ها است.در حقیقت حجم ماهیچه سبب ایجاد تفاوت در این دو ورزش خواهد شد.افرادی که در حوزه بدنسازی فعالیت میکنند، بر روی افزایش توده ماهیچه‌ها تمرکز دارند و به همین دلیل از وزنه‌ها برای دستیابی به این امر استفاده میکنند. ورزش‌های سنگین در این ورزشکاران سبب از بین رفتن چربی‌ها و رشد عضلات و ماهیچه‌ها خواهد شد. در واقع در بدنسازی هدف رساندن میزان چربی‌ها به مرز صفر است.

در مورد فیتنس مقوله‌ای به عنوان افزایش حجم ماهیچه‌ها مد نظر نیست. آنچه مهم است افزایش قدرت عضلات و خوش فرم کردن آن‌ها است. بنابراین در فیتنس معمولا تمرینات و ورزش‌های هوازی به کار با وزنه‌ها ترجیح داده می‌شوند؛ اگر چه در فیتنس نیز کار با وزنه انجام می‌شود ولی مدت زمان آن کمتر است. در فیتنس نیز چربی سوزی انجام می‌شود، ولی این کار تنها تا زمان رسید به اندام ایده آل ادامه خواهد یافت.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کولتک اصفهان

تفاوت فیتنس و بدنسازی | بهترین کولتک اصفهان

ابزارهای مورد استفاده برای تمرین

از آنجایی که در بدنسازی ورزش‌های سنگین انجام می‌شود، استفاده از دستگاه‌های باشگاهی در تمرینات ضروری است. در این ورزش همچنین از دمبل و هالتر نیز به طور مکرر استفاده می‌شود. اما در فیتنس اجباری برای استفاده از این ابزارها وجود ندارد. در واقع این مربی است که می‌تواند در مورد تمرینات تصمیم گیری کند. این تمرینات می‌توانند با استفاده از ابزارهایی مثل هالتر، بوسو، دمبل و…یا بدون آن انجام پذیرند.

در پایان باید عنوان کرد که افراد در ابتدا برای انتخاب از بین گزینه‌های تفاوت فیتنس و بدنسازی، باید به هدف خود از ورزش توجه کنند. به طور مثال افرادی که قصد دارند تا ورزشی را برای سلامتی خود دنبال کنند و معمولا وقت زیادی برای انجام تمرینات در طی هفته ندارند، فیتنس را ترجیح می‌دهند. فیتنس موجب سوختن کالری‌های اضافی جذب شده در طی روز خواهد شد و این همان چیزی است که بسیاری از افراد به خصوص بانوان به دنبال آن هستند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

تجهیزات مورد نیاز پیلاتس کدام اند؟

از بین بردن چربی های شکم در یک ماه

درمان با کول تک چگونه انجام می شود؟

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم