بررسی تیپ بدنی مزومورف

در مطلب امروز از سایت کلینیک راشا، بهترین کلینیک لاغری اصفهان قصد داریم به بررسی تیپ بدنی مزومورف بپردازیم. با ما همراه باشید. مزومورف به کسی اطلاق می‌شود که دارای فرم بدنی مثلثی شکل و به‌نوعی متوسطی است. آن‌ها عضلات خوبی دارند و استخوان‌بندی درشتی نیز خواهند داشت. این افراد در تمرینات بدنسازی به‌راحتی می‌توانند عضله سازی کنند و به‌نوعی شاخص چربی آن‌ها در کل بدنشان یکسان و نرمال است. افرادی که در این دسته‌بندی قرار دارند دارای استایل بدنی عالی بوده و همچنین متابولیسم و یا سوخت‌وساز بدن آن‌ها نیز عالی است. به این معنا که مواد مغذی را به‌راحتی به انرژی تبدیل می‌کنند. این افراد ترکیبی از ویژگی مؤثر تیپ بدنی اکتومورف و یا تیپ بدنی اندومورف خواهند بود.

ویژگی های تیپ بدنی مزومورف چیست؟

طبق مطالبی که قبلاً نیز ذکرشده شلدون پژوهشگر آمریکایی بر اساس نظریه خود در مورد تیپ بدنی مزومورف بانوان و آقایان آن را یک استایل بدنی غالب نسبت به دیگر استایل ها دانست. اگر شما نیز یک مزومورف هستید بد نیست بدانید به‌راحتی می‌توانید در تمرینات بدنسازی موفق ظاهر شوید. به‌صورت کلی ویژگی تیپ بدنی مزومورف در بدنسازی شامل برخی موارد ذیل است:

  • شانه‌های پهن و درعین‌حال کمری باریک‌تر از عرض شانه دارند.
  • استایل بدنی آماده و رو فرمی دارند.
  • شکمی عضلانی و گرد خواهند داشت.
  • دو قسمت بدن آن‌ها کاملاً متقارن است.
  • عضلات آن‌ها حجم بیشتر و در حالت نرمال قرار دارند.
  • فرم بدنی آن‌ها به شکل مثلث برعکس خواهد بود.
  • به تمرینات بدنسازی و حتی کار با دمبل به‌خوبی پاسخ می‌دهند.
  • نرخ چربی آن‌ها در کل بدنشان یکسان و نرمال است.
  • به‌راحتی وزن کم کرده و درعین‌حال می‌توانند وزن خود را افزایش دهند.
  • به نسبت افراد لاغرتر جذب چربی بیشتری نیز خواهند داشت.

کدام ورزش ها برای تیپ بدنی مزومورف مناسب هستند؟

برای دستیابی به اندام ایده آل و عضلانی مهم است که افراد بدانند متناسب با فرم بدنی از چه نوع تمریناتی استفاده کنند. به‌صورت کلی بهتر است هم تمرینات کاردیو داشته باشند و هم تمرینات قدرتی. به‌عنوان‌مثال فردی که Mesomorph شناخته می‌شود و می‌خواهد وزن خود را کم کند باید از تمرینات کاردیو و یا قلبی عروقی استفاده کند و از طرفی تمرینات انفجاری و یا Hit را نیز در دستور کار داشته باشد. (تمرینات انفجاری ترکیبی از تمرینات با سرعت‌بالا و سرعت کم خواهد بود). مزومورف هایی که مایل به عضله سازی هستند می‌بایست تمرینات قدرتی ازجمله وزنه زدن را در اولویت قرار دهند.

بررسی تیپ بدنی اکتومورف | بهترین پیکر تراشی اصفهان

ورزش های هوازی

کاردیو و یا همان ورزش‌های هوازی جزء تمریناتی است که افراد به‌راحتی می‌توانند از طریق آن کالری سوزانده و به تناسب اندام ایده آل برسند. با استفاده از این تمرینات چندین فاکتور در کالری سوزی شما دخیل هستند ازجمله زمان، سرعت، افزایش ضربان قلب و شیب دستگاه. لذا بهتر است بین 30 تا 40 دقیقه در روز تمرین کرده و در هفته حدود 3 تا 5 مرتبه تمرین کنید.

تمرین با وزنه

بسته به اهداف شما تمرین با وزنه بایستی ترکیبی انجام شود. به این صورت که گروه‌های عضلانی مختلفی تحت تأثیر قرار گیرند. از طرفی بهتر است برای نتیجه بهتر به تعداد تکرارها در روز توجه نمود. به‌صورت کلی بهتر است این افراد مثلاً در حدود 5 روز در هفته تمرین کنند و تمرینات را به ست‌های مختلفی تقسیم کرده و مثلاً هر 3 ست را از وزنه‌های متوسط تا سنگین با حدود 8 تا 12 مرتبه تکرار انجام دهند.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کلینیک لاغری اصفهان

کدام مکمل‌ها برای تیپ بدنی مزومورف مناسب هستند؟

به جرات می‌توانیم بگوییم که اکثر مکمل‌های ورزشی در بازار برای این تیپ بدنی مناسب است اما بایستی حتماً طبق نظر مربی حرفه‌ای و یا پزشک تغذیه مصرف شود. برخی مکمل‌هایی چون کازئین به‌صورت پودر (مکمل پروتئینی) و گلوتامین (جلوگیری از تخریب بافت ماهیچه‌ها و چربی سوزی) و BCAA مکمل تحریک پروتئین و افزایش انرژی برای این دسته از فرم بدنی بسیار مناسب خواهد بود.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

تجمع چربی در شکم

تاثیر فعالیت بدنی بر عادات غذایی

معرفی بهترین دستگاه‌های بدنسازی برای شکم

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم