روش های جلوگیری از افزایش وزن با بالارفتن سن

با افزایش سن، حفظ وزن سالم دشوار می‌شود. بخشی از این افزایش وزن در کنترل ما نیست مثل «کند شدن سوخت و ساز بدن به طور طبیعی» اما قسمت دیگرش کاملا در کنترل ماست و آن «عادات و سبک زندگی» است که اتفاقا بیشتر از مورد اول روی وزن‌مان تاثیر می‌گذارد. در این قسمت از سایت کلینیک راشا، بهترین کلینیک لاغری اصفهان چندین راهکار عالی برای جلوگیری از افزایش وزن با بالارفتن سن به شما معرفی می‌کنیم.

1- تلاش برای عضله سازی

ما می‌توانیم با تمرکز بر ورزش، به‌ویژه تمرین‌های قدرتی و مقاومتی که رشد عضلانی را تحریک می‌کنند، به طور فعال سرعت کاهش عضله‌های‌تان را کاهش داده و میزان چربی سوزی‌تان را افزایش دهیم. حتما در دهه سی و چهل تمرینات بدنسازی انجام دهید و به هیچ وجه در دهه ۵۰ به بعد، آن را قطع نکنید!

اگر حس می کنید برای تمرین با وزنه، توان و انرژی ندارید، هیچ اشکالی ندارد؛ زیر نظر مربی، با وزن بدن‌تان یا با کش‌های بدنسازی تمرین کنید.

برای اینکه خیال‌تان از پروسه عضله‌سازی راحت شود، باید مطمئن شوید که به اندازه کافی منابع غذایی پروتئینی مصرف می‌کنید. مطالعات نشان می‌دهد که افراد مسن باید کمی بیشتر از پروتئین توصیه شده برای حفظ توده عضلانی و استخوانی مصرف کنند. این مقدار معادل حدود ۱ تا ۱.۲ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن‌تان در روز است.

2- داشتن تحرک کافی

یکی از مهمترین اقدامات برای جلوگیری از چاقی مرتبط با افزایش سن، فعال ماندن است. ورزش منظم می‌تواند به افزایش متابولیسم، سوزاندن کالری و حفظ توده عضلانی کمک کند. در بیشتر روزهای هفته حداقل ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط مانند پیاده‌روی، دوچرخه سواری یا شنا انجام دهید.

3- توجه به کالری دریافتی‌

با افزایش سن، عموما اشتهای ما کاهش می‌یابد، اما ممکن است همچنان به خوردن غذای زیاد علاقه و عادت داشته باشیم. لازم است به نشانه‌های گرسنگی و سیری خود توجه کنیم و تا حد ممکن، با هوشیاری غذا بخوریم. به عنوان مثال از یک بشقاب کوچک‌تر استفاده کنید و نیمی از آن را با سبزیجات غیر نشاسته ای پر نمایید.

بالارفتن سن و چاق شدن | بهترین پیکر تراشی اصفهان

4- نوشیدن آب

نوشیدن آب کافی در طول روز می‌تواند به جلوگیری از پرخوری و آسان شدن پروسه کاهش وزن کمک کند. حداقل ۸ لیوان آب در روز مصرف کنید و اگر فعالیت بدنی دارید، آب بیشتری بنوشید. این راهکار یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای مبارزه با چاقی با بالارفتن سن است.

5- مراقبت از تغذیه‌

داشتن یک رژیم غذایی متعادل که شامل غذاهای کامل و غنی از مواد مغذی باشد، می‌تواند جلوی چاقی با بالارفتن سن را بگیرد. غذاهایی مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین بدون چربی و آجیل را انتخاب کنید که سرشار از فیبر، پروتئین و چربی‌های سالم هستند. مصرف غذاهای فرآوری شده و با قند بالا را محدود کنید.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کلینیک لاغری اصفهان

6- مدیریت کردن استرس‌

استرس مزمن می‌تواند باعثِ افزایش وزن و سایر مشکلات سلامتی شود. راه‌هایی برای مدیریت استرس خود پیدا کنید، مانند مدیتیشن، یوگا، یا تمرینات تنفس آگاهانه. اگر احساس فشار روانی زیادی می‌کنید، با یک درمانگر یا مشاور صحبت کنید.

7- تعادل هورمون‌ها

می‌دانیم که هورمون‌های جنسی با افزایش سن در نوسان هستند. اگر عوارض مربوط به یائسگی یا اختلال در عملکرد جنسی شما را رنج می‌دهد، احتمالا تعادل هورمون‌های‌تان برهم ریخته است که می‌توانید با مراجعه به پزشک و آزمایش سطح هورمون‌ها را بررسی و تنظیم کنید.

شما می‌توانید با رژیم غذایی، ورزش و تغییراتی در سبک زندگی‌تان، تعادل هورمونی را دوباره ایجاد کنید و حتی با تجویز پزشک دارو بگیرید. با ایجاد این تغییرات، وزن سالمی خواهید داشت و جلوی چاقی با بالارفتن سن‌تان را خواهید گرفت.

8- داشتن خواب کافی و با کیفیت

خواب کافی برای حفظ وزن سالم ضروری است. کمبود خواب می‌تواند هورمون‌های کنترل کننده‌ی گرسنگی و سیری را مختل کند و منجر به پرخوری و افزایش وزن شود. برای ۷ تا ۹ ساعت خواب در شب برنامه‌ریزی کنید و سعی کنید یک برنامه خواب منظم داشته باشید.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

دستگاه بادی آنالیزور

لیزر لیپولیز

ورزش در هوای گرم

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم