بررسی حرکات اصلاحی بهبود و درمان دیسک کمر

یک واکنش عادی به درد در کمر، ساده در نظر گرفتن آن است. که به صورت استراحت بیشتر در رختخواب یا حداقل اجتناب از انجام فعالیت‌هایی که باعث تشدید آن می‌شود، همراه می‌باشد. در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین کلینیک لاغری اصفهان به معرفی حرکات اصلاحی بهبود و درمان دیسک کمر بپردازیم.

با وجودی که این نحوه برخورد تا حدودی قابل درک است و حتی ممکن است به بعضی افراد استفاده آن در کوتاه مدت توصیه شود. در صورتی که بیش از یک یا دو روز این شرایط ادامه یابد. و در عمل می‌تواند حتی نتایج مضر نیز در فرآیند درمان داشته باشد. در واقع، هنگامی که فرد با درد در ناحیه کمر مواجه می‌شود. لازم است از تمرین‌های حرکتی فعال برای توان بخشی ستون فقرات و کمک به کاهش علائم مشکل استفاده شود.

هنگامی که تمرین‌های حرکتی به صورت کنترل شده، تدریجی، و پیش رونده انجام شوند، باعث پخش شدن مواد مغذی در فضای دیسک و بافت‌های نرم ناحیه کمر شده و درمان مشکلات مربوط به دیسک کمر، آسیب دیدگی رباط، آرتروز کمر و گردن و مشکلات مفصل را برای فرد به همراه دارند. در نتیجه، استفاده منظم از تمرین‌های حرکتی مناسب برای ناحیه کمر می‌تواند به افراد در اجتناب از سفتی و ضعف عضلات کمک کرده، احتمال بازگشت مجدد علائم مشکل را حداقل کند. همچنین انجام این تمرین‌ها می‌تواند شدت درد و علائم احتمالی مشکل را در آینده کاهش دهد.

تمرین‌های حرکتی مک کنزی

این تمرین‌ها در حقیقت یک برنامه جامع برای ارزیابی، درمان و پیشگیری از مشکلات ناحیه کمر است. که معمولاً در بهترین حالت لازم است نحوه انجام آنها را یک متخصص فیزیوتراپی با تجربه به بیمار آموزش دهد.

از طریق ورزش کمر درد و این تمرین‌های حرکتی، در عمل سعی می‌شود از فیزیوتراپی و حرکت درمانی برای کمک به ستون فقرات استفاده و با تمرکز بر درد در ناحیه کمر، شدت درد بطور مشخص کاهش پیدا کند. سایر اهداف این تکنیک‌های حرکتی به شرح زیر هستند:

  • کاهش سریع درد
  • بازگشت بیمار به سطح عادی فعالیت‌های روزمره
  • حداقل کردن تعداد جلسات مورد نیاز برای ملاقات با متخصص ستون فقرات
  • حداقل کردن ریسک بازگشت مجدد درد (اجتناب از قرار گیری در شرایط دردناک و انجام حرکت‌هایی که باعث ایجاد درد می‌شوند)

این روش به خودی خود بر طبقه‌بندی مشکلات و شرایط ستون فقرات بر اساس علائم مشکل و پاسخ‌های بیمار به ارزیابی اولیه مبتنی می‌باشد. با توجه به این طبقه بندی، به بیمار توصیه‌های لازم درباره تمرین‌های حرکتی خاص ارائه می‌شود. تا به این ترتیب به تدریج بر مشکلات ناحیه کمر تمرکز شده و درد در ناحیه کمر از بین برود.

ماساژ درمانی برای بهبود ناراحتی های حاد و مزمن | بهترین کلینیک لاغری اصفهان

این طبقه بندی به شرح زیر می‌باشد:

موارد سندروم مربوط به وضعیت بدن:  درد کمر می‌تواند در نتیجه وارد شدن فشار مستمر به بافت‌های نرم در هنگام قرار گرفتن آنها در یک شرایط یا وضعیت خاص ایجاد شده باشد.
موارد سندروم مربوط به اختلال : درد در ناحیه کمر ممکن است در نتیجه تغییر در شرایط مهره‌ها و وارد شدن فشار به دیسک ایجاد شود. در صورتی که این فشار افزایش یابد، درد بیمار نیز در ناحیه کمر افزایش خواهد یافت.
موارد سندروم عملکرد نامناسب : درد دوره‌ای در ناحیه کمر و محدودیت‌های حرکتی ایجاد شده به خاطر آن می‌توانند در یک دوره کوتاه مدت به خاطر وجود بافت آسیب دیده مشاهده شوند. در واقع زمانی درد کمر بیمار شروع می‌شود که این بافت‌ها تحت فشار قرار گیرند.

حرکت‌های تثبیت وضعیت کمر

این تمرین‌ها از یک برنامه مشخص تشکیل می شوند که شامل یک مجموعه از تمرین‌های خاص است و از سطح ابتدایی تا سطح پیشرفته را شامل می‌شود.

در تمام طول مدت انجام این حرکت‌ها لازم است وضعیت ستون فقرات در حالت طبیعی آن حفظ شود. همچنین پیشرفت این تمرین‌ها به مرحله بعد معمولاً به یادگیری مناسب حفظ وضعیت طبیعی ستون فقرات در طول زمان انجام سطح فعلی تمرین‌ها بستگی دارد. توجه داشته باشید متخصص فیزیوتراپی یا متخصصان حرکت درمانی می‌توانند به افراد نحوه صحیح انجام این حرکت‌ها را آموزش دهند.

چه مدت طول می‌کشد تا آسیب ‌دیدگی دیسک بهبود پیدا کند؟

در اکثر موارد آسیب دیدگی حاصل از بیرون زدگی دیسک به خوبی به روش‌های درمانی ترکیبی که شامل رفع مشکلات عملکردی ستون فقرات در تمرینات ورزشی مخصوص این ناحیه است پاسخ می‌دهد. در صورتی که دیسک ستون فقرات شما به تازگی دچار پارگی آسیب دیدگی باشد هدف اصلی شما این است که به دردی که احساس می‌کنید پایان بدهید. تا بتوانید دوباره هر چه سریع تر راه بروید. معمولاً در این نوع آسیب دیدگی‌ها چند هفته طول می‌‌کشد تا علائم و نشانه‌ها به طور کامل از بین بروند.

زمان طبیعی برای ترمیم پارگی در هسته دیسک حدود شش هفته است اما در برخی موارد می‌تواند کمی طولانی تر باشد. بهتر است به خاطر داشته باشید که اگرچه رشته‌های فیبروزی دیسک که پاره شده اند بهبود پیدا می‌کنند خود دیسک ضعیف خواهد شد. و احتمال آسیب دیدگی مجدد آن وجود خواهد داشت. متاسفانه دیسک آسیب دیده هرگز پس از بهبود نمی‌تواند قدرت و توانایی اولیه خود را به دست بیاورد. و همیشه پس از آسیب دیدگی تا حدودی دیسک ضعیف می‌شود.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کلینیک لاغری اصفهان

روش‌های درمان دیسک کمر

استفاده از روش‌های درمانی ترکیبی بیماران مبتلا به دیسک کمر برای کسب نتایج بهتر کمک خواهد کرد:

  • سرما درمانی
  • ماساژ درمانی
  • استفاده از داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب از قبیل ایبوپروفن در صورت نیاز
  • استراحت کردن و همزمان داشتن فعالیت جسمانی مناسب و اجتناب از انجام فعالیت‌های سنگین
  • روش‌ها و اقدامات تخصصی که با فشار کمر و ستون فقرات همراه هستند باعث بهبود عملکرد ستون فقرات خواهند شد.پس از آنکه علائم و نشانه‌های شما بهبود پیدا کرد پزشک از شما می‌‌خواهد تغییراتی را در زندگی خود ایجاد کنید. که باعث می‌‌شود سالم تر بمانید به عنوان مثال تغییرات لازم در حالت بدن یا در محیط کار بسیار کمک کننده است. تمرینات ورزشی متعددی وجود دارد که می‌تواند به شما برای سالم ماندن کمک کند از قبیل یوگا، پیلاتس، شنا، آب درمانی یا رفتن به باشگاه که باید زیر نظر پزشک انجام شوند.

کلینیک ورزشی، پزشکی راشا در دکتر آفبهترین کولتک اصفهان در کلینیک 24

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم