بررسی خواص و مزایای آب درمانی

فواید آب درمانی معمولا در درمان آسیب‌های عضلانی و استخوانی و بیماری‌هایی مثل آرتروز، زانودرد و دیسک کمر کاربرد دارد. در ادامه در مورد خواص آب درمانی بیشتر توضیح خواهیم داد. در مطلب امروز سایت کلینیک پزشکی، ورزشی راشا بهترین کولتک اصفهان خواص و مزایای آب درمانی را مورد بررسی قرار می دهیم.

تقویت عضلات بدن

آب درمانی برای تقویت ماهیچه‌های بدن موثر است. به این صورت که افزایش دمای آب استخر که معمولا بین 34 تا 37 درجه سانتی‌گراد است و همچنین وجود مقاومت آب، باعث کاهش اسپاسم و نرم شدن مفاصل و ماهیچه‌ها می‌شود.

با وجود مقاومت آب، انجام تمرین‌های ورزشی ماهیچه‌ها را بیشتر درگیر کرده و آب گرم نیز به افزایش جریان گردش خون و باز شدن عروق کمک می‌کند. این شرایط برای بیمارانی که مشکلات نخاعی، کمردرد و گرفتگی عضلانی دارند بسیار مفید است.

بهبود آرتروز

افرادی که به آرتروز مفاصل مبتلا هستند معمولا برای انجام تمرین‌های ورزشی دچار مشکل می‌شوند. زیرا انجام هرگونه فعالیت بدنی با پیشرفت بیماری دردناک‌تر می‌شود. آرتروز نوعی بیماری است که موجب ساییدگی و از بین رفتن مفاصل می‌شود.

در آب درمانی به‌دلیل اینکه فشار روی مفاصل و وزن بدن در آب کم می‌شود. انجام حرکات کششی و فعالیت بدنی برای این افراد راحت‌تر است. از دیگر خواص آب درمانی برای آرتروز، کاهش روند گسترش بیماری است.

بهبود بیماری‌های قلبی و عروقی

همان‌طور که گفتیم هیدروتراپی موجب افزایش جریان خون و باز شدن عروق می‌شود. این امر به‌دلیل قرار گرفتن در آب گرم و انجام فعالیت بدنی است. با بالا رفتن سوخت‌وساز بدن و باز شدن عروق، فعالیت قلب هم افزایش می‌یابد و عملکرد قلب و شش‌ها نیز بهتر می‌شود. زیرا اکسیژن بیشتری وارد بدن شده و متناسب با آن میزان درد مزمن ماهیچه‌ها و مفاصل نیز کمتر می‌شود.

رفع خستگی

خستگی تنها مختص روح و روانمان نیست، بلکه باعث افزایش تنش و گرفتگی عضلات هم می‌شود. در جلسات آب درمانی با تمرکز بر تسکین عضلات و کنترل جریان و فشار آب می‌توان شرایطی را ایجاد کرد که ماهیچه‌ها آرام شوند. برای این منظور، پدال‌هایی در استخر تعبیه می‌شود که با هدایت جریان آب به نقاطی از بدن که دچار اسپاسم شده‌اند، می‌توان میزان گرفتگی و خستگی بدن را کاهش داد.

کاندیدای نامناسب آب درمانی | بهترین پیکر تراشی اصفهان

کاهش استرس

آب باعث تسکین دردهای جسمی و روحی می‌شود. برای بسیاری از بیماران که دچار اختلال‌های روان‌شناختی مانند افسردگی و استرس هستند جلسات هیدروتراپی تجویز می‌شود. زیرا صرف بودن در آب و انجام فعالیت بدنی، روی شرایط فیزیکی و روحی ما اثر مثبتی می‌گذارد.

تماس آب با پوست بدن موجب تحریک گیرنده‌های عصبی شده و با تاثیر روی سیستم عصبی مرکزی، میزان ترشح هورمون و سوخت‌وساز بدن افزایش می‌یابد. همین موضوع در تسکین اعصاب و روان موثر است.

لاغری و کاهش وزن

خواص آب درمانی در کاهش وزن و به‌خصوص چربی‌های شکم و پهلو آشکار است. زیرا با وجود مقاومت آب و درگیر شدن ماهیچه‌ها حین انجام تمرین‌های هیدروتراپی، می‌توان روی بخش‌های مختلف بدن کار کرد. افرادی که از اضافه‌وزن رنج می‌برند، معمولا انجام یک سری فعالیت‌های بدنی در باشگاه برایشان دشوار است. بنابراین، می‌توانند با کمک گرفتن از متخصص هیدروتراپی در آب ورزش کنند.

رفع آسیب‌های ورزشی

بهبود آسیب‌های ورزشی مثل پیچ خوردن یا التهاب مفاصل، اسپاسم عضلانی، رگ‌به‌رگ شدن و تورم تاندون‌ها و سرعت درمان آن‌ها برای ورزشکاران حیاتی است. آب درمانی نقش مهمی در بهبود این مشکلات دارد. چراکه موجب نرم شدن بافت‌ها، مفاصل و عضلات شده و در حین تمرین‌ها فشار کمتری به آن‌ها وارد می‌شود. معمولا ورزشکاران آسیب‌دیده بعد از عمل جراحی، برای افزایش دامنه حرکتی مفاصل و میزان انعطاف بدنی‌شان به جلسات آب درمانی می‌روند.

سم‌زدایی

جکوزی، سونا و حمام بخار نوعی آب درمانی محسوب می‌شوند. قرار گرفتن در سونا بخار یا حمام بخار کمک می‌کند تا سموم از طریق پوست و تعریق از بدن خارج شده و پوست شاداب‌تر شود. علاوه بر این، افزایش جریان گردش خون در بدن روی بهبود فعالیت قلب، شش‌ها و سیستم ایمنی بدن نیز تاثیر می‌گذارد.

صفحه اینستاگرام کلینیک پزشکی، ورزشی راشا

درمان دیسک کمر

کمردرد ناشی از التهاب یا بیرون‌زدگی دیسک کمر یکی از دردناک‌ترین و سخت‌ترین آسیب‌های فیزیکی محسوب می‌شود. زیرا نشستن، راه رفتن و به‌طورکلی تمامی فعالیت‌های روزانه‌مان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تقویت عضلات کمر و پاها در بهبود این درد موثر است. به‌طوری‌که با انجام ورزش‌های اصلاحی و فیزیوتراپی تا حد خوبی میزان درد کاهش می‌یابد.

اما در برخی موارد انجام همین تمرین‌ها به‌ویژه برای افرادی که عمل جراحی انجام داده‌اند، سخت و طاقت‌فرسا است. به همین دلیل آب درمانی گزینه مناسبی برای این افراد است. قرار گرفتن در آب و افزایش جریان خون در بدن باعث بهبود درد و تمرین‌های کششی و قدرتی موجب تقویت عضلات می‌شوند.

درمان دردهای زانو

همان‌طور که گفتیم از آب درمان برای بهبود دردهای آرتروز استفاده می‌شود. گاهی اوقات دردهای زانو صرفا به‌دلیل آرتروز رخ نمی‌دهد و تصادف یا مشکلات دیگر عامل این دردها هستند. هیدروتراپی برای افرادی که عمل جراحی زانو دارند بهترین گزینه است. برای افزایش انعطاف و دامنه حرکتی مفصل تعویض شده، بهتر است بیمار در آب تمرین‌های فیزیوتراپی را انجام دهد تا درد کمتری احساس کند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

تاثیر خواب در بروز چاقی و لاغری

لاغری با دستگاه اولتراسوند LDM-MED

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم