علت درد شانه

یکی از دردهایی که امروزه خیلی از ما به آن مبتلا می‌شویم، شانه درد یا درد شانه است. درد شانه راست یا شانه چپ می‌تواند برای هر کدام از ما ایجاد شود و علائم همراه هم داشته‌باشد. اما چرا شانه درد می‌گیرد؟ درد شانه به چه شکل است و نشانه‌ی چیست؟ برای درمان این درد چه درمان‌هایی وجود دارد؟ به چه دکتری مراجعه کنیم و چگونه علت‌های درد شانه را تشخیص دهیم؟

شانه درد از آن انواع بدن درد است که برای بسیاری از افراد به دلایل بسیار متنوعی ایجاد می‌شود. اگر این درد را تجربه کرده‌باشید می‌دانید که درد شانه می‌تواند بسیار کلافه‌کننده و مزاحم باشد. شانه دارای طیف گسترده‌ای از حرکات است. هنگامی‌که مشکلی برای شانه‌ی شما رخ دهد، مانع توانایی شما برای حرکت آزادانه می‌شود و می‌تواند باعث درد و ناراحتی زیادی شود. مفصل شانه یک مفصل گوی و کاسه‌ای است که دارای ۳ استخوان اصلی است، شامل :

 • استخوان بلند بازو
 • ترقوه
 • کتف (که به نام تیغه‌ی شانه نیز شناخته می‌شود).

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | ... چه مواقعی برای درمان درد شانه به دکتر مراجعه کنیم؟

این استخوان‌ها توسط یک لایه‌ی غضروفی محافظت می‌شوند. دو مفصل اصلی وجود دارد :

 1. مفصل آکرومیوکلویکولار که بین بالاترین بخش استخوان کتف و ترقوه است.
 2. مفصل گلنوهومرال که از انتهای بالایی توپی شکل استخوان بازو و لبه‌ی بیرونی استخوان کتف ساخته شده‌است که این مفصل به عنوان مفصل شانه نیز شناخته می‌شود.
 3. اگر تاندون‌ها یا استخوان‌ها در اطراف مفصل شانه آسیب دیده یا متورم شوند، ممکن است بالا‌بردن دست تا بالای سر دردناک و یا دشوار باشد.

مفصل شانه متحرک‌ترین مفصل در بدن است که شانه را به جلو و عقب حرکت می‌دهد و همچنین به بازو این امکان را می‌دهد که در یک مسیر دایره‌ای و یا رو به بالا و دور‌شونده از بدن حرکت کند. به علاوه تاندون‌ها بافت‌هایی هستند که عضلات را به استخوان وصل می‌کنند. اگر تاندون‌ها یا استخوان‌ها در اطراف مفصل شانه آسیب‌دیده یا متورم شوند، ممکن است بالا‌بردن دست تا بالای سر دردناک و یا دشوار باشد.

گردن درد و شانه درد را می‌توان در دسته‌های مختلف طبقه‌بندی کرد. بعضی افراد فقط درد گردن یا فقط درد شانه را تجربه می‌کنند، در حالی‌که عده‌ای ممکن است درد را در هر دو منطقه تجربه کنند.

همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :

علت درد شانه چپ و علت درد شانه راست چیست ؟

با‌توجه به اینکه شانه یک مفصل گوی و کاسه‌ای با محدوده‌ی حرکت وسیعی است. چنین مفصل متحرکی مستعد آسیب‌دیدن است. درد شانه می‌تواند در اثر یک یا چند علت زیر ایجاد شود :

 1. کشیدگی عضلات شانه در اثر اعمال فشار بیش‌از‌حد (کار سنگین با دست، ورزش)
 2. التهاب تاندون ناشی از استفاده بیش‌ از‌ حد
 3. بی‌ثباتی مفصل شانه
 4. در رفتگی مفصل شانه : وضعیتی است که سر گویی شکل استخوان بازو از جایگاه کاسه‌ای شکلش در مفصل شانه خارج می‌شود
 5. شکستگی‌های استخوان ترقوه یا بازو
 6. شانه‌ی یخ زده : حالتی است که تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات سفت و سخت می‌شوند و یا حرکت دادنشان غیرممکن می‌شود.
 7. تحت فشار قرار گرفتن اعصاب در گردن یا شانه (رادیکولوپاتی نیز نامیده می‌شود)
 8. افزایش سن : با افزایش سن بافت‌های نرم اطراف شانه تحلیل می‌روند که پس از ۶۰ سالگی شایع‌تر است.
 9. درد ارجاعی : گاهی اوقات درد شانه ناشی از آسیب به محل دیگری در بدن، معمولا گردن یا عضله دوسر بازویی است. که به عنوان درد ارجاعی شناخته می‌شود. درد ارجاعی معمولا هنگام حرکت شانه بدتر نمی‌شود.

شرایطی جدی مانند آسیب نخاعی یا حمله‌ی قلبی ممکن است به درد شانه منجر شود.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | چه مواقعی برای درمان درد شانه به دکتر مراجعه کنیم؟

سایر علل درد شانه عبارتند از :

 • اشکال مختلف آرتروز
 • غضروف خرد شده
 • پارگی کاف روتاتور.
 • تورم کیسه‌های بورسا (که از شانه محافظت می‌کنند) یا التهاب تاندون‌ها نیز می‌توانند درد ایجاد کنند.
 • بعضی افراد مستعد خار استخوانی هستند (برجستگی‌های استخوانی است که در امتداد لبه‌ی استخوان ایجاد می‌شود)، که باعث درد شانه می‌شود.
 • بیماری‌های کبدی و بیماری‌های کیسه‌ی صفرا نیز ممکن است باعث انتشار درد به شانه شوند.

چه مواقعی برای درمان درد شانه به دکتر مراجعه کنیم؟

توجه داشته‌باشید که اگر درد شانه‌ی شما ناگهانی و بدون ارتباط با هیچ آسیبی باشد، بلافاصله به دکتر مراجعه کنید. زیرا این درد ممکن است نشانه‌ای از حمله‌ی قلبی باشد. سایر علائم حمله‌ی قلبی شامل :

 1. مشکل تنفسی
 2. تنگی و فشار بر قفسه‌ی سینه
 3. سرگیجه
 4. عرق بیش‌از‌حد
 5. درد گردن یا فک است.

اگر این علائم را تجربه کردید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. در صورت وجود جراحت و خونریزی در شانه، تورم، یا بافتی که در اثر جراحت دیده شود، به اورژانس مراجعه کنید. علاوه بر موارد فوق در صورت مواجهه با تب، ناتوانی در حرکت شانه، کبودی طولانی مدت، گرما و حساسیت در اطراف مفصل و یا دردی که با وجود درمان‌های خانگی بیش از چند هفته طول کشیده، باید به پزشک مراجعه کنید.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | 
 پیشگیری از شانه درد ممکن است؟

پیشگیری از شانه درد ممکن است؟

برخی از روش‌های زیر می‌توانند در کاهش احتمال ابتلا به شانه درد موثر باشند :

تمرین‌های ساده‌ی شانه می‌تواند به کشش و تقویت عضلات و تاندون‌ها کمک کند. برای انجام تمرین‌های موثر از یک فیزوتراپ کمک بگیرید. اگر قبل تجربه‌ی درد شانه داشته‌اید، برای ۱۵ دقیقه پس از تمرین جهت جلوگیری از آسیب‌های بعدی از یخ استفاده کنید.

پس از یک دوره التهاب کیسه‌های بورسا یا التهاب تاندون، انجام تمرینات ساده‌ی کششی روزانه می‌تواند از ابتلای شما به اختلال شانه‌ی یخ‌زده جلوگیری کند.

حرکات یوگا برای شانه درد مفید است؟

از بهترین درمان‌هایی که برای شانه درد ناشی از بد نشستن و یا شانه درد عصبی می‌توان مورد استفاده قرار دارد، یوگا است. با این تمرینات اصلاحی می‌توانید به خوبی درد شانه را کاهش دهید.

برای شانه درد چه کنیم و برای درمان شانه درد چه باید کرد؟

در صورتیکه درد شانه دارید، باید به دکتر مراجعه کنید. به خاطر داشته‌باشید که نمی‌توان با بی‌خیال بودن نسبت به این درد آن را به حال خود رها کرد. از آنجایی که ممکن است این درد نشانه‌ی موارد مختلفی باشد، پس باید پیگیری‌های لازم را انجام دهید. قدم اول و درست‌ترین قدم، مراجعه به دکتر ارتوپد است.

لینک های کاربردی : 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم