بررسی درمان بیماری عضلانی اسکلتی با طب سوزنی

تحقیقات جدید نشان میدهد که طب سوزنی توانایی کاهش و حتی برطرف کردن انواع درد را داشته. و میتواند تواناییهای قسمتهای مختلف بدن افراد را بالا ببرد و در درمان انواع بیماریهای روحی و روانی، کاهش و افزایش وزن و مشکلات گوارشی مؤثر واقع شود. در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین کلینیک لاغری اصفهان به معرفی درمان بیماری عضلانی اسکلتی با طب سوزنی می پردازیم.

درباره چگونگی عملکرد طب سوزنی چنین میتوان گفت طب سنتی چین که به TCM ( (Traditional Chines medicineمعروف است. بدن انسان تحت تأثیر دو نیروی مخالف هم به نامهای یین و ینگ (yin&yang) قرار دارد. Yin به صفاتی چون سردی آرامی و در کل حالت غیر فعال برمی گردد. در حالی که yang به صفاتی چون گرمی هیجان و فعال بودن نسبت میدهند.

در این نگرش سلامت بدن هنگامی حاصل میشود. که میان این دو نیرو تعادل برقرار باشد. و عدم تعادل این دو نیرو باعث میشود که جریان حیاتی در بدن که به Qi ( کی، چی یا شی تلفظ میشود) معروف است مختل شود. این جریان از راهها و نقاط خاصی در بدن عبور می کند. تعداد 12 عدد از این مسیرها و نقاط به عنوان نقاط اصلی و تعداد 8 عدد به عنوان نقاط سطح دوم معرفی میشوند و در مجموع بیش از 2هزار نقطه دیگر نیز به آنها متصل است .
اساس طب سوزنی بر تحریک این نقاط استوار است که میتوان جریان Qi در بدن را کنترل نماید. اینکه مدل چینی ها برای بدن درست است یا خیر جای بحث دارد. اما طبق نظر دانشمندان تحریک این قسمتهای بدن می تواند روی وضعیت شیمیایی و عصبی مغز تأثیر بگذارد. و در نهایت منجر به عکس العملهایی مانند کاهش درد، تغییر فشار خون و… شود ودر نهایت سلامت بیمار را منجر گردد.

کنترل و درمان دیسک کمر و گردن با طب سوزنی | بهترین کلینیک لاغری اصفهان

طب سوزنی چگونه عمل می‌کند؟

طب سوزنی عملکردهای بدن را بهبود می بخشد و باعث تحریک طبیعی روندهای ترمیمی بدن می‌شود. رایج‌ترین روش مورد استفاده برای تحریک نقاط طب سوزنی، قرار گیری سوزن‌های استریل در داخل پوست است. فشار، گرما، یا تحریک الکتریکی نیز ممکن است برای افزایش اثر درمان بکار گرفته شود. سایر روش‌های تحریک نقاط طب سوزنی کمر درد عبارت‌اند از: ماساژ دستی، فتیله‌گذاری یا گرما درمانی، بادکش، حجامت و استفاده از داروهای گیاهی موضعی و مرهم‌ها.

طب سنتی چینی بر اساس یک فلسفه باستانی معتقد است. جهان و بدن بر پایه دو نیروی متضاد تشکیل شد؛ یعنی ” یین ” و ” یانگ “. هنگامی که این نیروها در تعادل باشند، بدن سالم خواهد بود. انرژی، یا همان “چی” در امتداد مسیرهای خاص در سراسر بدن جریان دارد. به این مسیرها، “کانال‌های انرژی” گفته می‌شود. جریان باثبات انرژی، نیروهای یین و یانگ را متعادل نگه می‌دارد. اگر این جریان انرژی مسدود شود، مانند گیرکردن آب در پشت سد، ممکن است اختلالاتی همچون: درد، عدم عملکرد مناسب اندام‌ها و یا بیماری‌ها بروز نمایند. طب سوزنی می‌تواند انرژی مسدود شده در بدن را آزاد کرده و عملکردهای طبیعی بدن را تحریک نماید. طب سوزنی از طریق سیستم‌های مختلف فیزیولوژیکی، فرایندهای ترمیمی بدن را فعال می‌سازد.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان

کاربرد طب سوزنی در درمان گرفتگی های عضلانی

طب سوزنی به عنوان یکی از شاخه های طب مکمل با قدمت چند هزار ساله در چین، از سوی who پذیرفته شده است و در تمام کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. طب سوزنی یک روش درمانی موثر و بدون عارضه در درمان بسیاری از بیماری هاست و در سال های اخیر به عنوان یکی از شاخه های تخصصی پزشکی ورزشی نیز مطرح شده است.

علاوه بر اینکه گرفتگی و کشیدگی عضلانی در میان ورزشکاران شایع است، آسیب های تاندونی و التهابات مفاصل نیز در میان ورزشکاران مشاهده می شود. طب سوزنی روشی بدون عارضه است که می تواند در بهبود این ناراحتی ها موثر واقع شود.

امروز بسیاری از ورزشکاران چه به منظور احیای بعد از مسابقه و چه برای کاهش درد در مواردی مثل اسپاسم های شدید عضلانی از طب سوزنی استفاده می کنند.

کلینیک ورزشی، پزشکی راشا در دکتر آفبهترین کولتک اصفهان در کلینیک 24

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم