بررسی روش های لاغری تا عید نوروز

کاهش وزن سریع و لاغری در یک ماه شبیه به رویا به نظر می‌رسد. البته با روش‌های غیر اصولی و رژیم‌های غیر استاندارد، می‌توان به سرعت، وزن کم کرد، اما همه می‌دانیم این کار چقدر خطرناک است و در بیشتر موارد بازگشت وزن هم به سرعت اتفاق میفتد. در مطلب امروز سایت کلینیک پزشکی، ورزشی راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان روش های لاغری تا عید نوروز را مورد بررسی قرار می دهیم.

اندازه گیری مقدار اضافه وزن

در حقیقت «وزن ایده آل» واحدی برای همه افراد وجود ندارد و وزن مناسب هرکس، متفاوت است. حفظ وزن در محدوده مناسب ​، علاوه بر کمک به زیبایی اندام، می‌تواند خطر ابتلا به تعدادی از بیماری‌ها را کاهش دهد، از جمله: چاقی، دیابت نوع 2، فشار خون بالا و بیماری قلبی عروقی. برای محاسبه «وزن مناسب» یا «اضافه وزن» می‌توان از فرمول‌های مختلفی استفاده کرد که در این قسمت، رایج‌ترین ابزارهای محاسبه وزن مناسب را معرفی می‌کنیم.

BMI

محاسبه  BMI ابزار رایجی است که وزن افراد را نسبت به قدشان اندازه گیری می‌کند. محاسبه BMI یک عدد واحد را ارائه می‌دهد که در دسته‌بندی‌های زیر قرار می گیرد:

  • BMI کمتر از 18.5 به این معنی است که فرد دچار کمبود وزن است.
  • BMI بین 18.5 تا 24.9 ایده آل است.
  • BMI بین 25 تا 29.9 اضافه وزن است.
  • BMI بالای 30 نشان دهنده چاقی است.

فرمول محاسبه بی ام ای هم ساده است: وزن تقسیم بر توان دوم قد.

اندازه گیری WHR

WHR یکی دیگر از ابزارهای محاسبه وزن است که اندازه کمر را به باسن مقایسه می‌کند. WHR بالا نشان دهنده سطوح بالاتر چربی احشایی است، چربی موجود در حفره شکمی که چندین اندام اصلی را احاطه کرده است.

تحقیقات نشان داده است افرادی که دارای WHR بالا هستند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت هستند. هرچه اندازه دور کمر نسبت به باسن بیشتر باشد، این خطر بیشتر است. به همین دلیل، WHR می‌تواند ابزار مفیدی برای محاسبه وزن باشد.

دقت کنید که این فرمول قرار نیست که مقدار اضافه وزن را به ما نشان دهد، بلکه فقط به ما می‌گوید که چربی احشایی بدن در وضعیت نرمال یا وضعیت خطرناک قرار دارد یا خیر. حتی ممکن است شخصی لاغر باشد؛ اما نسبت کمر به لگن بالایی داشته باشد.

درصد چربی بدن

درصد چربی بدن، وزن چربی یک فرد تقسیم بر وزن کل اوست. این عدد شامل چربی ضروری و ذخیره شده (غیر ضروری) او می‌شود. یک فرد برای زنده ماندن به چربی ضروری نیاز دارد. (این چربی برای رشد مغز، مغز استخوان، اعصاب و غشاها حیاتی است). این فرمول هم قرار نیست مقدار اضافه وزن را مشخص کند، بلکه درصد چربی را به ما اطلاع می‌دهد و براساس آن برای کم کردن چربی بدن تلاش می‌کنیم.

راه های لاغری در یک ماه!

حقیقت این است لاغری و کاهش وزن، در یک ماه و دو ماه خلاصه نمی‌شود و فراتر از یک رژیم است. همه حواس‌تان را جمع کنید و به نکاتی که در ادامه می‌گوییم، توجه کنید. اگر قصد لاغری در یک ماه را دارید و می‌خواهید بدون آسیب، در زمان کوتاه لاغر شوید، باید موارد زیر را رعایت کنید.

شاید باورتان نشود ولی سبک زندگی شما در لاغری و چاقی‌تان بسیار بسیار نقش دارد. ساعت خواب و بیداری و نوع غذا و …اگر تنظیم باشد، می‌تواند شما را به لاغری در یک ماه برساند. پیشنهاد می‌کنیم که در سبک زندگی خود تعییرات زیر را ایجاد کنید تا به هدف‌تان برسید.

داشتن خواب باکیفیت‌

تنظیم یک برنامه خواب منظم و پایبندی به آن عامل مهم دیگری برای کاهش وزن موفقیت آمیز است، به خصوص اگر می خواهید یک‌ماهه وزن کم کنید. خواب بی‌کیفیت یا کم منجر به برهم خوردن هورمون‌های گرسنگی و سیری و بالا رفتن هورمون استرس می‌شود؛ که همه این موارد در نهایت شما را چاق می‌کند.

تمام تلاش خود را بکنید تا حداقل 7 تا 8 ساعت در شب بخوابید، یک برنامه خواب منظم تنظیم کنید و حواس پرتی را قبل از خواب به حداقل برسانید تا چرخه خواب خود را منظم کنید و به لاغری در یک ماه برسید.

نکات طلایی برای کاهش راحت‌ و سریع‌ وزن | بهترین پیکر تراشی اصفهان

روزه گرفتن به صورت متناوب

روزه گرفتن برای دوره‌های کوتاه، ممکن است به کاهش وزن کمک کند. با این حال، همه نباید روزه بگیرند. روزه گرفتن می‌تواند برای کودکان، نوجوانان در حال رشد، زنان باردار، افراد مسن و افرادی که دارای بیماری های زمینه‌ای هستند خطرناک باشد. روزه گرفتن به هدف لاغری با روزه اسلامی متفاوت است و آداب دیگری دارد؛ به طور مثال نوشیدن آب و مایعات در تمامی ساعات روزه‌داری مجاز است.

محاسبه کالری روزانه

شمارش کالری می‌تواند راه موثری برای جلوگیری از پرخوری باشد. با شمارش کالری، دقیقاً متوجه می‌شوید که چقدر کالری مصرف می‌کنید. این آگاهی می تواند به شما کمک کند کالری‌های غیر ضروری را کاهش دهید و انتخاب‌های غذایی بهتری داشته باشید.

یک دفترچه یادداشت غذایی می تواند کمک‌تان کند تا در مورد آنچه در روز مصرف می‌کنید، بیشتر فکر کنید و انتخاب‌های بهتری داشته باشید. این کار به شما فرصت می‌دهد که ببینید آیا به اندازه کافی از هر گروه غذایی سالم مانند سبزیجات و پروتئین دریافت می‌کنید یا خیر.

مسواک بین وعده‌های غذایی یا زودتر در شب

علاوه بر بهبود بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن دندان‌ها می تواند به کاهش وسوسه خوردن بین وعده‌های غذایی و لاغری در یک ماه کمک کند. اگر شما فردی هستید که شب‌ها به طور مکرر تنقلات می‌خورد، دندان‌های خود را در شب زودتر مسواک بزنید، به این ترتیب احتمالا کمتر سراغ خوردن تنقلات می‌روید.

بعد از گفتن نکات غذایی و سبک زندگی، نوبت گفتن از نکات ورزشی برای لاغری در یک ماه است. اگر می‌خواهید سریع وزن کنید و بدنی سالم و خوش فرم داشته باشید به توصیه‌های زیر عمل کنید.

انجام تمرینات هوازی

بسیاری از افراد به طور منظم ورزش نمی‌کنند و یا مشاغل کم تحرک دارند. مهم است که هم ورزش‌های قلبی عروقی (هوازی) مانند دویدن یا پیاده‌روی و هم تمرینات مقاومتی را در یک برنامه ورزشی منظم بگنجانید.

کاردیو به بدن کمک می‌کند تا به سرعت کالری بسوزانید و همچنین سرحال و شاداب شوید. این خوشحالی ناشی از کاردیو شاید برای لاغری بی‌اهمیت به نظر برسد اما بسیار مهم است؛ زیرا شما با روحیه سرحال کمتر دچار پرخوری عصبی یا بهم زدن رژیم می‌شوید.

صفحه اینستاگرام کلینیک پزشکی، ورزشی راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان

داشتن تمرینات مقاومتی

تمرین مقاومتی و قدرتی نوعی فعالیت‌های ورزشی به هدف عضله سازی و تقویت عضلات است. این تمرینات علاوه بر مزایای سلامتی فراوانی که برای بدن و ذهن شما دارند، متابولیسم را هم بالا می‌برند و کاهش وزن را آسان تر می‌کند. تمرین قدرتی شامل هر تمرینی است که در برابر نیروی مقاومتی باشد؛ مثل:

  • تمرین با کش های مقاومتی
  • تمرین با دمبل و وزنه
  • تمرین با وزن بدن
  • پیلاتس
انجام تمرینات متناوب پرفشار یا هیت

افرادی که در تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) شرکت می‌کنند، نسبت به افرادی که از سایر روش‌های رایج کاهش وزن استفاده می‌کنند، می‌توانند وزن بیشتری کم کنند و سیستم قلبی عروقی خود را هم بهتر و بیشتر تقویت کنند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

راه های تقویت اراده در رژیم لاغری

نکات مراقبتی بعد از کول تک

علل و عوامل درد مفاصل و آرتروز

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم