با رژیم کانادایی در ۱۳ روز ۱۵ کیلو لاغر می شوید !!!

رژیم کانادایی، رژیم کپنهاگ، رژیم ۱۳ روزه یا رژیم بیمارستان سلطنتی دانمارک همگی اسم یک رژیم بسیار سخت، کوتاه‌مدت و شدید است. این رژیم می‌تواند باعث کاهش وزن سریع در مدت زمان خیلی کوتاه شود اما این رژیم می‌تواند تاوان سنگینی هم برای شما داشته باشد. در واقع هر رژیم سختی می‌تواند شوک زیادی به سیستم متابولیسم شما وارد کند.

با رژیم کانادایی می‌توانید ۱۰ تا ۲۰ کیلو وزن در مدت ۱۳ روز کم کنید. البته هرچند ۱۰ کیلو وزن کم می‌کنید ولی ممکن است دچار سوءتغذیه هم شوید. این رژیم عموما زمانی استفاده می‌شود که قبل از عمل جراحی لاغری بیماری باید سریعا وزن زیادی کم کند. طبق توصیه متخصصین تغذیه نباید بیش از یک بار در هر دو سال این رژیم را بگیرید.

همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | . رژیم کانادایی - رژیم بیمارستان سلطنتی دانمارک.

رژیم کانادایی

رژیم غذایی کانادایی به انگلیسی canadian diet را در ایران این رژیم را با نام رژیم کانادایی یا رژیم ۱۳ روزه یا ۱۵ روزه می‌شناسند. این رژیم در واقع یک برنامه رژیم غذایی ۱۳ روزه ثابت است که شامل غذاهایی است که پروتئین بالا و چربی کم دارند.

متأسفانه خیلی از افراد در زمان‌هایی که نیاز به کاهش وزن سریع دارند، مثلا قبل از عروسی یا مراسم خاص به سمت این رژیم می‌روند. دقت داشته باشید که این رژیم که در دسته رژیم های لاغری سریع قرار می‌گیرد، باید در موارد ضروری و تنها تحت نظر پزشک باید گرفته شود، چون می‌تواند عوارض جدی برای بدن داشته باشد. رژیم کانادایی در واقع یک رژیم :

 1. بسیار سخت‌گیرانه است.
 2. برنامه غذایی مشخص و ثابتی دارد که نمی‌توانید آن را تغییر دهید.
 3. سریع‌ترین نتیجه را دارد.

اگر بتوانید رژیم کانادایی را کامل کنید، می‌توانید ۷ تا ۱۰ کیلو در ۱۳ روز وزن کم کنید یا اینکه لاغری ۲۰ کیلو در ۱۳ روز را تجره کنید. اما اینکه آیا این وزن کم‌شده واقع چربی است یا آب و عضله، جای سؤال دارد.

مقدار کالری روزانه مجاز در رژیم کانادایی چقدر است؟

حدس اینکه چرا با گرفتن رژیم کانادایی اصلی خیلی سریع اینقدر وزن کم می کنید، چندان سخت نیست. این رژیم لاغری سریع کالری بسیار کمی دارد. در رژیم کانادایی به‌صورت میانگین روزانه حدود ۶۰۰ کالری دریافت می‌کنید. به گفته موسسه ملی قلب، ریه و خون آمریکا، رژیم‌های لاغری که روزانه کمتر از ۸۰۰ کالری دریافتی دارند، فقط و فقط باید تحت نظر پزشک متخصص تغذیه گرفته شوند.

در اکثر افراد با محدودکردن کالری دریافتی به ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ کالری در روز، فرد می‌تواند بدون ضربه بدنش وزن کم کند. تعداد کالری هایی که برای کاهش وزن نیاز دارید به سن، جنسیت، ترکیب بدن و سطح فعالیت شما بستگی دارد. اگر مطمئن نیستید برای کاهش وزن به چه مقدار کالری نیاز دارید، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

غذاهایی که در این برنامه رژیم ۱۳ روزه مصرف می‌کنید، باعث افزایش متابولیسم شما می‌شوند. در این رژیم از غذاهایی مانند تخم‌مرغ، گوشت گاو و مرغ استفاده می‌کنید که سرشار از پروتئین هستند و برای هضم انرژی بیشتری نیاز دارند. وقتی غذایی برای هضم نیاز به کالری زیادی داشته باشد می‌گوییم این غذاها اثر حرارتی دارند. اثر حرارتی به میزان انرژی گفته می‌شود که بدن شما برای هضم غذا صرف می‌کند. راز کاهش وزن در رژیم کانادایی هم همین غذاهای پروتئین با هضم سخت است.

فواید رژیم لاغری کانادایی

اگرچه ممکن است تا حدی سخت‌گیرانه و با محدودیت باشد، اما پیروی از نکات راهنمای غذایی رژیم کانادایی می‌تواند کمک کند نیازهای روزانه بدن خود به ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی را برآورده کنید. همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن تغذیه‌ای مانند چاقی، دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، انواع خاصی از سرطان و پوکی استخوان را کاهش دهید.

در رژیم کانادایی چه غذاهایی میتوانم بخورم؟

جواب این سؤال هم خیلی سخت نیست، شما می‌توانید پروتیئن و سبزیجات آن هم به مقدار کم بخورید. نسخه‌های مختلفی از رژیم ۱۳ روزه وجود دارد، که در همه‌ی آنها غذاهای دریافتی شما به‌طورکلی به دو گروه غذایی محدودی شده است، یعنی پروتئین و سبزیجات، آن هم خیلی کم. در رژیم کانادایی تمام میوه‌ها، غلات کامل و غذاهای لبنی حذف می‌شود. اگرچه برخی از نسخه‌های این رژیم شامل ماست ساده و نان چاودار هم هستند.

غذاهایی که در این رژیم می‌توانید بخورید از آب و نوشیدنی‌های بدون کالری، گوشت و تخم‌مرغ، سبزیجات کم کربوهیدرات و تعداد محدودی میوه تشکیل شده‌است. برخی از غذاهایی که می‌توانید در رژیم ۱۳ روزه بخورید عبارت‌اند از :

 • گوشت بدون چربی
 • ماهی
 • مرغ بدون پوست
 • استیک
 • گوشت گاو
 • بوقلمون
 • تکه‌های گوشت خوک
 • سبزیجات کم کربوهیدرات مانند گوجه، اسفناج، کلم
 • تخم‌مرغ
 • قهوه، چای سبز یا چای گزنه.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | رژیم کانادایی - رژیم بیمارستان سلطنتی دانمارک.

در رژیم کانادایی چه غذاهایی میتوانم بخورم؟

در رژیم کانادایی تمام میوه‌ها، غلات کامل و غذاهای لبنی حذف می‌شود.

مصرف گوشت در رژیم کانادایی محدودیت دارد؟

در رژیم کانادایی پروتئین زیادی وجود دارد. یکی از اصلی‌ترین منابعی که در این رژیم حاوی پروتئین است، گوشت است. در رژیم کانادایی گوشت به صورت کالباس، گوشت گوساله و گوشت مرغ دیده می‌شود. گوشت انتخاب شده کمتری میزان چربی را دارد و بیشترین مقدار پروتئین در این گوشت دیده می‌شود.

رژیم کانادایی برای چه کسانی مناسب نیست؟

رژیم کانادایی یک رژیم سخت است و وقتی آن را بررسی کنید یک چیز به ذهن شما می‌رسد: محدودیت، محدودیت و محدودیت. البته این محدودیت در کاندیداهای این رژیم هم وجود دارد. از آنجایی‌که این رژیم فشار زیادی به سیستم متابولیسم بدن می‌آورد برای هر کسی مناسب نیست. پس اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید این رژیم برای شما مناسب نیست :

 1. مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای
 2. فشارخون
 3. مشکلات گوارشی
 4. ورزشکاران و مشاغلی که نیاز به قدرت بدنی دارند.
 5. مادران باردار و شیرده
 6. نوجوان
 7. افراد بالای ۵۰ سال.

همان‌طور که گفتیم این رژیم، رژیم چندان سالمی نیست. یعنی اگر هیچ کدام از مشکلات بالا را هم ندارید، باز هم این رژیم گزینه چندان منطقی برای شما نیست. پس خودسرانه اقدام به گرفتن این رژیم نکنید و حتما از متخصص تغذیه مشورت بگیرید.

لینک های کاربردی : 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم