آیا شکستن قولنج برای سلامت مفاصل مضر است؟

علت شکستن قولنج چیست ؟ بیشتر افراد عادت دارند که به طور مداوم یا ناخواسته قولنج مفاصل انگشتان خود را بشکنند. در هنگام قولنج شکستن ، مفاصل ما سر و صدا ایجاد می‌کنند. قولنج موضوعی طبیعی در اکثر افراد است اما در افراد مسن بیشتر دیده می‌شود.

همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | . آیا شکستن قولنج برای سلامت مفاصل مضر است؟

شکستن قولنج

شکستن قولنج به انگلیسی Colic break، به عملی گفته می‌شود که مفاصلمان با فشار، صدا می‌دهد. زیرا بعضی از غضروف‌های پوشاننده‌ی مفاصل، با گذشت زمان و به دلیل بخشی از روند طبیعی پیری، از بین می‌روند. با از بین رفتن این غضروف‌ها، سطوح مفصلی ناهموار می‌شوند. کشیده شدن این سطوح خشن و ناهموار روی یکدیگر، صدا ایجاد می‌کند.

ظاهرا آزادسازی فشار درون مفصل، باعث ترشح اندورفین در اطراف آن ناحیه‌ می‌شود. اندورفین ماده‌ی شیمیایی است که توسط غده‌ی هیپوفیز تولید می‌شود و هدف آن کنترل درد در بدن و ایجاد احساس شادی است. به همین دلیل شکستن قولنج مفاصل می‌تواند احساس فوق العاده رضایت بخشی ایجاد کند و شما را ترغیب کند باز هم آن را تکرار کنید.

چه عواملی باعث ایجاد صدا هنگام شکستن قولنج مفاصل می‌ شود؟

قولنج در مفصل‌هایی مانند انگشتان، زانوها، مچ پا، کمر و گردن شایع است. علت ایجاد صدا هنگام شکستن قولنج در مفاصل، متعدد است. برای خلاص شدن از شر این موضوع، می‌توانید مفاصل و بافت‌های اطراف آن‌ها را به آرامی ماساژ دهید.

دلایل ایجاد صدا در قولنج شکستن توضیحات

مایع مفصلی مایع مفصلی موجود در مفاصل به عنوان روان کننده عمل می‌کنند. این مایع حاوی گازهای اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن است. ترکیدن حباب‌های گازی که در مایع اطراف مفصل وجود دارند، باعث ایجاد صدا می‌شود. به خصوص به علت نشستن طولانی مدت یا قرار گیری در وضعیت نامناسبی مانند قوز کردن.

دلایل آناتومیک قولنج زمانی ایجاد می‌شود که تاندون‌ها (ساختارهایی که عضلات را به استخوان متصل می‌کنند) از روی برجستگی‌های استخوانی عبور می‌کنند و سپس به سرعت به جای خود باز می‌گردند. در واقع کشیدگی و آزاد شدن رباط‌ها و تاندون‌ها این صدا را ایجاد می‌کند.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | آیا شکستن قولنج برای سلامت مفاصل مضر است؟

آیا شکستن قولنج باعث آرتروز مفصل می‌ شود؟

در حالی که در مفاصلی که دچار علائم آرتروز شده‌اند، قولنج بیش‌تر دیده می‌شود. اما در حال حاضر هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد شکستن مکرر قولنج می‌تواند منجر به آرتروز شود.

مروری بر متون پزشکی فعلی نشان می‌دهد که شکستن قولنج، خطر ابتلا به آرتروز در آن مفاصل را افزایش نمی‌دهد. اگر پس از شکستن قولنج، علائمی مانند درد، ، سبکی سر، بی حسی، گزگز کردن یا سایر علائم نگران کننده‌ای را تجربه کردید، باید فورا با یک پزشک مشورت کند.

شکستن قولنج پا و مچ پا، شکستن قولنج دست و انگشتان دست و حتی شکستن قولنج در خواب ممکن است اگر برای بهبود خستگی باشد مشکلی ایجاپ نکند، اما باید دقت کنید تا به عادت تبدیل نشود .

عوارض شکستن قولنج چیست؟

اگرچه ممکن است شکستن قولنج حس خوبی داشته باشد، اما عوارض خطرناکی به همراه دارد :

  1. لرزش دست و پا در بزرگسالی
  2. احتمال بروز آرتروز
  3. پاره شدن مویرگ‌های خونی
  4. آسیب به تاندون و رباط

لینک های کاربردی : 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم