علل ریزش مو در مردان

علت ریزش مو در مردان | چرا برخی آقایان به‌محض ورود به آستانه ۴۰ سالگی، دچار کچلی می‌شوند؟ ریزش مو چیزی است که اکثر مردان در مرحله‌ای از زندگی خود، آن را تجربه می‌کنند. بر اساس گزارشات به‌دست‌آمده در این زمینه، حدود ۸۵% از مردان تا سن ۵۰ سالگی، کم‌پشت‌شدن مو را تجربه می‌کنند. همچنین ریزش مو در برخی از مردان قبل از سن ۲۱ سالگی شروع می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، این یک تجربه نسبتا جهانی است که مسئله‌ی ریزش مو را بیش‌ازپیش گیج‌کننده می‌کند.

هرکسی ممکن است ریزش مو را تجربه کند، اما ریزش مو در مردان رایج‌تر است. معمولا ریزش مو در مردان تدریجی است، اما گاهی اوقات می‌تواند به‌صورت ناگهانی، چشمگیر یا غیرطبیعی هم رخ دهد. این نوع ریزش مو ممکن است نشان‌دهنده‌ی یک بیماری زمینه‌ای یا سایر اختلالات باشد.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | ... ریزش مو

ریزش مو ممکن است منجر به کم‌پشت‌شدن شقیقه‌ها و جلوی سر یا کم‌پشت‌شدن از فرق سر شود. شاید تابه‌ حال از خودتان پرسیده باشید که علت ریزش مو در مردان جوان چیست. در حقیقت، محرک‌های زیادی وجود دارند که ممکن است منجر به ریزش مو شوند، بنابراین باید درک درستی از هرآنچه بر این فرایند تأثیر می‌گذارد، داشته باشید.

همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :

علت ریزش مو در مردان

عوامل مختلفی در ریزش مو در مردان نقش دارد، از عوامل ژنتیکی گرفته تا عوامل محیطی و برخی درمان‌ها یا داروها. در ادامه علل مهم ریزش مو در مردان را با هم بررسی می‌کنیم.

۱. اختلالات جسمی

یکی از چندین علت ریزش مو در مردان، اختلالات جسمی است. این ریزش موقت مو ممکن است از عوارض اختلالاتی نظیر کم‌خونی یا مشکلات تیروئید باشد. یک رژیم غذایی با پروتئین و آهن کم هم می‌تواند باعث کم‌ پشت‌شدن موها شود. همچنین اگر دیابت یا لوپوس دارید، خطر ریزش مو در شما بیشتر است.

درمان ریزش مو | بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان |

۲. پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی

ریزش مو برای بسیاری از بیمارانی که سرطان در آنها تشخیص‌داده‌شده است و نیاز به شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی دارند، یک ترس خیلی بزرگ است. برای این که سلول‌های سرطانی تبدیل به تومور نشوند یا گسترش پیدا نکنند یا تومور بزرگ‌تر نشود، داروهای شیمی‌درمانی برای بیمار تجویز می‌شوند. داروهای شیمی‌درمانی همان‌طور که سلول‌های سرطانی را می‌کشد، بر سلول‌های سالم بدن از جمله فولیکول‌های مو هم تأثیر می‌گذارند.

ازآنجایی‌که سلول‌های موجود در فولیکول‌های مو رشد بسیار سریعی دارند، شیمی‌درمانی می‌تواند موها را هم تحت تأثیر قرار دهد. گاهی برای درمان سرطان از پرتودرمانی هم استفاده می‌شود. تفاوت پرتودرمانی با شیمی‌درمانی در این است که شیمی‌درمانی سبب ریزش مو در کل بدن می‌شود اما پرتودرمانی معمولا تنها ناحیه تحت درمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اگر در منطقه تحت درمان، مو داشته باشید، احتمال ریزش مو وجود خواهد داشت.

در هر دو نوع درمان، ریزش مو موقت است و باگذشت زمان موها دوباره رشد می‌کنند. به ریزش مویی که ناشی از درمان‌های دارویی نظیر پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی باشد، آناژن افلوویوم می‌گویند.

۳. عفونت : شایع‌ترین علت‌ ریزش مو در مردان

برخی از انواع عفونت ممکن است روی پوست سر تأثیر بگذارند و منجر به ریزش مو شوند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها، مخمرها یا قارچ‌ها بیش از حد رشد می‌کنند و به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند. در این شرایط ممکن است علائمی نظیر برآمدگی‌های چرکی، قرمزی و پوسته‌پوسته شدن را مشاهده کنید. همچنین ممکن است در پوست سر احساس خارش یا حتی درد داشته باشد. اگر متوجه هر یک از این علائم شدید، فورا به متخصص پوست و مو کلینیک زیبایی راشا مراجعه کنید.

زمانی که به متخصص پوست و مو مراجعه می‌کنید، ابتدا پزشک باید علت بروز مشکل را تشخیص دهد. ممکن است به تهیه نمونه با سواب و ارسال آن به آزمایشگاه نیاز باشد، تا علت دقیق ریزش مو مشخص شود. برنامه درمان به این بستگی دارد که علت عفونت باکتری، مخمر یا قارچ است.

بیشتر عفونت‌های پوست سر با مصرف آنتی‌بیوتیک یا داروهای ضد قارچ مناسب قابل‌درمان هستند. در صورت عدم درمان، ممکن است این عفونت‌ها منجر به شکل‌گیری زخم‌های دائمی شوند. معمولا ریزش مو ناشی از عفونت، موقت است و موها بعد از درمان دوباره رشد خواهند کرد.

۴. اختلال عصبی کندن مو

یک علت کمتر شایع ریزش مو در مردان اختلال تریکونیلومانیا است. برخی از افراد تمایل دارند که موهای خود (موهای سر، ابروها یا هر جای دیگری) را از جا در بیاورند. این یک بیماری مزمن به نام تریکوتیلومانیا است که ۱ الی ۲ درصد از بزرگسالان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شاید خیلی مهم به نظر نرسد اما مدل موی نامناسب هم یک علت برای ریزش مو در مردان است.

۵. مدل موی نامناسب : ساده‌ترین علت ریزش مو در مردان

بستن موها به‌نحوی‌که موهای کنار پوست سر محکم کشیده شوند ممکن است منجر به ریزش موقت مو شود که به آن آلوپسی یا ریزش موی کششی (traction alopecia) می‌گویند. علاوه بر این استفاده مکرر از دستگاه‌های حالت‌دهنده مو (همچون اتو مو) ممکن است به فولیکول‌های مو آسیب برساند و از اصلی‌ترین علل ریزش مو در مردان باشد.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | . علت ریزش مو در مردان

۶. سابقه خانوادگی (وراثت)

رایج‌ترین علت ریزش مو در مردان، نوعی اختلال ارثی است که با افزایش سن رخ می‌دهد. این اختلال آلوپسی آندروژنیک یا طاسی با الگوی مردانه نامیده می‌شود. این وضعیت به‌تدریج و در الگوهای قابل‌پیش‌بینی رخ می‌دهد. یکی از علائم آن شامل عقب رفتن خط مو در مردان است.

۷. مصرف برخی داروها، رایج‌ترین علت ریزش مو در مردان است!

برخی از داروها می‌توانند چرخه رشد طبیعی موها را مختل کنند و منجر به ریزش بیش از حد مو شوند. ریزش مو می‌تواند از عوارض جانبی داروهای خاصی باشد که برای اختلالات زیر مصرف می‌کنید :

 • سرطان
 • آرتریت
 • افسردگی
 • نقرس
 • فشارخون بالا
 • مشکلات قلبی

بعضی از داروهایی که به‌عنوان علت ریزش مو در مردان شناخته می‌شوند شامل این مواردند (البته تمام افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند ریزش مو را تجربه نمی‌کنند) :

 1. برخی از داروهای کاهش‌دهنده کلسترول (همچون آتورواستاتین، سیمواستاتین)
 2. بعضی از داروهای فشارخون (همچون کاپتوپریل، لیزینوپریل)
 3. داروی آنتی اسید، سایمتیدین (تاگامت)
 4. داروهای نقرس، کلشی سین (Colcrys)
 5. داروی آکنه، ایزوترتینوئین (آکوتان) استروئیدهای تستوسترون

اگر بعد از مصرف یک داروی جدید متوجه ریزش مو شدید، حتما با پزشکتان مشورت کنید. پزشک به شما می‌گوید که چه دارویی ممکن است برای شما بهتر باشد و در صورت لزوم، دستورالعمل‌های لازم برای توقف مصرف دارو را در اختیارتان قرار می‌دهد.

۸. سن

تقریبا تمام افراد با افزایش سن متوجه ریزش مو و نازک شدن مو می‌شوند. در تمام سنین، سلول‌ها به طور مداوم رشد می‌کنند و می‌میرند. اما زمانی که سنمان بالاتر می‌رود، مرگ سلول‌ها با سرعت بیشتری نسبت به رشد دوباره آنها اتفاق می‌افتد. به همین دلیل است که با بالارفتن سن استخوان‌هایمان ضعیف‌تر می‌شوند و پوستمان نازک‌تر می‌شود. موها هم از این قاعده مستثنی نیستند.

با بالارفتن سن، چربی کمتری در پوست سر تولید می‌شود که ممکن است موها را ضعیف و شکننده کند. این موضوع می‌تواند منجر به ریزش و نازک شدن موها شود.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | علت ریزش مو در مردان

۹. محصولات مراقبت از مو

یک علت ریزش مو در مردان جوان استفاده از محصولات بهداشتی بدن نامناسب است. اگرچه اکثر محصولات مراقبت از مو بی‌خطر هستند، اما برخی از انواع شامپو، رنگ یا محصولات شیمیایی خاصی که در خانه استفاده می‌کنید می‌توانند به مو و/ یا پوست سرتان آسیب بزنند و منجر به‌نوعی ریزش موی موقت شوند.

لینک های کاربردی : 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم