بررسی علل اصلی درد مفاصل

در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین کولتک اصفهان علل اصلی درد مفاصل را مورد بررسی قرار می دهیم. عوامل و علت های مختلفی در بروز دردهای مفصلی دخیل هستند که از مهم ترین آنها میتوان به:

آرتریت

به التهاب مفاصل بدن، آرتریت می گویند که این بیماری باعث بروز درد و سفتی شدید در مفصل می شود. انواع گوناگونی از این بیماری وجود دارد که همه آنها باعث بروز درد مفاصل و مفصل درگیر کننده می شوند.

از شایع انواع آرتریت می توان به:

  • استئوآرتریت
  • آرتریت روماتوئید
  • آرتروز یا ساییدگی مفصل
  • آرتریت عفونی
  • آرتریت پسوریاتیک

هر مفصلی ممکن است دچار آرتریت شود اما بروز این عارضه بیشتر در مفاصل زانوها، ستون مهره ها و لگن شایع است. اگر احساس درد مفصلی داشتید برای تشخیص صحیح حتما به پزشک مراجعه کنید.

بوریست

بورس ها کیسه های ظریف انعطاف پذیری هستند که موجب تسهیل حرکت تاندون ها و مفصل می شوند. در داخل بورس ها مایعی به نام مایع سینوویال وجود دارد که این مایع از سلول های تشکیل شده که سطح داخل بورس را به طور کامل می پوشاند. به التهاب بورس ها، بورسیت می گویند که این عارضه باعث بروز تورم و درد در مفصل شده زیرا حرکت تاندون ها را با اختلال همراه می سازد. عارضه بوریست بیشتر در اثر استفاده بیش از حد از مفصل و حرکت مداوم تاندون ها ایجاد می شود.

درمان دردهای مفصلی | بهترین کلینیک لاغری اصفهان

تاندونیت

تاندون ها طناب های ضخیمی از جنس فیبرهای کلاژنی است که به عنوان اتصال دهنده منعطف عضلات را به استخوان متصل می کند. تاندونیت بیماری است که از التهاب تاندون ها منشا می گیرد. تاندونیت یا بیماری التهاب تاندون ها بیشتر در آرنج، مچ دست، انگشتان، ران و سایر قسمت های بدن اتفاق می افتد. درد مفاصل به همراه تورم از شایع ترین علائم تاندونیت است که در ناحیه آسیب دیده نمایان می شود.

کشیدگی رباط ها

کشیدگی رباط های یکی از شایع ترین علت های درد مفاصل است که عموما به دنبال آسیب های ورزشی ایجاد می شود. رباط ها نوارهای محکم از جنس بافت های فیبری محکم هستند که دو استخوان را در محل مفصل به یکدیگر متصل می کنند.

کشیدگی رباط ها عموما عارضه ای است که بیشتر در هنگام وارد شدن فشار بیش از حد، پاره شدن رباط ها و پیچ خوردگی اتفاق می افتد. البته بهتر است بدانید کشیدگی رباط نباید با کشیدگی تاندون اشتباه گرفته شود.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان

نقرس

بیماری نقرس یک نوع آرتریت است که این عارضه می تواند به صورت یک حمله ناگهانی موجب بروز درد و سوزش، سفتی و تورم در مفصل بروز کند. داشتن اضافه‌وزن، نوشیدن بیش از حد الکل، یا خوردن بیش از حد گوشت و ماهی که حاوی مقدار زیادی از مواد شیمیایی موسوم به پورین باشد، احتمال ابتلا به نقرس را افزایش خواهد داد. همچنین برخی از داروها، مانند قرص‌های ادرار‌آور (دیورتیک‌ها) می‌توانند منجر به نقرس شوند.


مطالعه بیشتر :

توصیه‌هایی برای لاغری شکم و پهلو

کاندیدای نامناسب آب درمانی

طب سوزنی یک درمان معجزه گر

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم