خمیدگی و انحنای ستون فقرات کمر

عوارض گودی کمر  | گودی کمر یا لوردوز به خمیدگی و انحنای ستون فقرات کمر به سمت داخل گفته می‌شود. عوارض لوردوز کمر گاهی جدی است. داشتن انحنای کمر کم طبیعی است اما انحنای بیش از حد، عارضه لوردوز محسوب می‌شود که عدم درمان آن عوارض جدی به دنبال خواهد داشت. گودی کمر روی گردن و قسمت تحتانی کمر تاثیر می‌گذارد و فشار زیادی به ستون فقرات آورده و باعث درد و ناراحتی می‌شود.

در بیشتر افراد گودی کمر، مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند اما از آنجایی که ستون فقرات مسئول بخش عمده انعطاف پذیری و حرکت بدن است، حفظ سلامت آن اهمیت زیادی دارد. عدم درمان گودی کمر به ناراحتی و درد ستون فقرات و ریسک بالاتر در قسمت ستون فقرات، گردن، کمربند لگنی، پاها و اندام‌های داخلی ختم شده و عوارض جدی به دنبال دارد. در بیشتر موارد تا قبل تشخیص هیچ نشانه‌ای از این بیماری در فرد مبتلا دیده نمی‌شود. از عوارض انحنای کمر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. درد شدید و ناگهانی در ناحیه کمر
  2. فشار، درد و سوزش روی اعصاب ناحیه کمر
  3. فشار به شکم و اندام‌های داخلی که منجر به احساس سیری زودرس، کاهش اشتها، و مشکلات گوارشی می‌شود.
  4. محدودیت در حرکت و انجام فعالیت‌های روزمره
  5. درد در پاها
  6. دیابت
  7. فشار خون بالا
  8. بیماری‌های قلبی عروقی

"بهترین

همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :

عوارض انحنا کمر در کوتاه مدت چیست؟

کاهش اشتها و مشکلات گوارشی، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت یا فشار خون ناشی از اختلال گوارشی از دیگر عوارض کودی کمر در دراز مدت هستند.

۱. گودی کمر و کمردرد

درد کمر یکی از شایع‌ترین عوارض انحنا کمر به شمار می‌آید. هرچقدر میزان انحنا و قوس ستون فقرات تحتانی بیشتر شود، فشار وارد شده به ناحیه کمر هم شدت پیدا می‌کند و با کمر درد همراه می‌شود. علاوه بر لوردوز، عضلات ضعیف همسترینگ، ران، کمر و میان تنه هم ممکن است علت کمر درد شدید باشند.

۲. کاهش آستانه تحمل پذیری

کاهش آستانه تحمل پذیری که ناشی از لوردوز است، به معنای کاهش قدرت تحمل بدن در برابر فشار و استحکام است. در افرادی که لوردوز بیش از حد دارند، منحنی زیاد در قسمت پایین کمر آنها ایجاد شده که بار و فشار بیشتری روی مهره‌ها و ستون فقرات وارد می‌کند. این ممکن است منجر به درد و عدم راحتی در ناحیه کمر شود و فعالیت‌های روزمره و حتی تحمل فشارهای معمولی را دشوارتر کند. خمیدگی و قوس ستون فقرات باعث ضعیف شدن عضلات کمر، ران و لگن شده و درد را به پاها هم انتقال می‌دهد.

۳. درد گردن

در بیشتر موارد، لوردوز هیچ نشانه‌ای ندارد اما باعث تغییر ظاهری فرد می‌شود. اگر شدت لوردوز بیشتر باشد و انحنا و قوس کمر شدیدتر، شاهد بروز درد گردن یا درد در قسمت انتهایی کمر هستیم تا جایی که حرکت برای فرد غیرممکن می‌شود. خشکی گردن، بی‌حسی یا گزگز گردن، احساس سرگیجه یا حالت تهوع، سردرد، بی خوابی یا خستگی، و محدودیت حرکت گردن از عوارض انحنا کمر و ایجاد درد گردن هستند.

۴. برآمدگی شکم

به نظر می‌رسد که تنها راه اصلاح گودی کمر، برآمدگی شکم و تجمع چربی‌های شکمی باشد. بسته به اینکه قوس ستون فقرات در کدام قسمت باشد، برآمدگی شکم یا باسن ایجاد می‌شود.

"بهترین

۵. کوتاهی قد

شیب قدامی لگن یا هایپرلوردوز کمر تاثیر قابل توجهی روی قد فرد می‌گذارد و معمولا یکی از عوارض انحنا کمر، کوتاهی قد است. قد افراد مبتلا به این عارضه حدود ۱.۲۷ تا ۶.۳۵ سانتی‌متر کوتاه‌تر می‌شود.

۶. مشکلات نوروماسکولوسکلتال

از دیگر عوارض احتمالی گودی کمر می‌توان به بروز مشکلات عصبی عضلانی اشاره کرد. لوردوز با تغییرات در ستون فقرات، عملکرد عضلات و عصب‌ها را مختل کرده و مشکلاتی در ناحیه کمر و لگن ایجاد می‌کند.

۷. اختلال تعادلی و حرکتی

اگر میزان فرورفتگی کمر بیشتر از حد معمول باشد ممکن است روی تعادل بدن هم اثر منفی بگذارد. اختلال در تعادل یکی از عارضه این مشکل است که ممکن است انجام فعالیت‌ها و حرکات روزمره را مشکل یا غیرممکن کند.

۸. مشکلات تنفسی

هرچقدر میزان قوس ستون فقرات بیشتر باشد، شدت بروز عوارض لوردوز هم بالاتر می‌رود. در موارد شدید فشار بیشتری روی ریه‌ها و عضلات تنفسی می‌آید که نفس کشیدن را سخت و مختل می‌کند.

لینک های کاربردی : 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم