آشنایی با غذایی هایی برای افزایش قدرت بدنی

در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین کولتک اصفهان به بررسی غذایی هایی برای افزایش قدرت بدنی می پردازیم.

موز

موز غنی از قندهای طبیعی مانند ساکارز، گلوکوز و فروکتوز است که به‌سرعت به شما انرژی می‌دهند. این میوه پتاسیم لازم برای عملکرد ماهیچه‌ها را هم فراهم می‌کند. علاوه بر این، موز حاوی آمینواسید تریپتوفان است که باعث بهبود حافظه و افزایش قدرت یادگیری می‌شود و همچنین خلق‌وخو را بهبود می‌بخشد.

آجیل

بادام‌زمینی، آجیل برزیلی، فندق و بادام همه غنی از کلسیم، مس و اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که می‌توانند باعث افزایش استقامت بدن شوند. همچنین آجیل‌ها برای سلامت پوست نیز فوق‌العاده هستند و باعث جوان‌شدن و درخشیدن پوست می‌شوند.

ماست

ماست، کشک خانگی و حتی سرشیر غنی از کلسیم و پروتئین هستند و می‌توانند باعث تقویت استخوان‌ها و پیشگیری از آسیب شوند. علاوه بر این، ماست حاوی باکتری‌های مفیدی به‌نام پروبیوتیک‌ است که سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند، باعث سلامت روده‌ها می‌شوند و در خنک‌شدن بدن نقش دارند.

اسفناج

اسفناج غنی از نیترات‌ها، آهن و ویتامین‌هاست که برای مبارزه با ضعف کلی ماهیچه‌ها و کوفتگی مفید هستند. علاوه بر این، اسفناج از کمبود آهن نیز پیشگیری و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و چشم‌ها را سالم نگه می‌دارد. افزودن اسفناج به غذاها، سوپ‌ها و اسموتی‌ها تأثیر فوق‌العاده‌ای بر افزایش قدرت بدنی خواهد داشت.

منابع غنی از پروتئین

پنیر، توفو، سویا، مرغ و ماهی بعضی از منابع طبیعی پروتئین هستند. جالب است که ۱۰۰ گرم از هرکدام از این منابع ۲۰ گرم پروتئین قابل‌جذب دارد، بنابراین مصرفشان پس از ورزش عالی خواهد بود.

بروکلی

بروکلی غنی از ویتامین C است که برای تقویت سیستم ایمنی و افزایش قدرت بدن عالی است. همچنین بروکلی ترکیبات پیشگیری‌کننده از سرطان دارد و منبع خوب فیبر است.

هندوانه

هندوانه سرشار از ویتامین C است و چون ۹۰درصد آن از آب تشکیل شده است، مانع کم‌آبی بدن می‌شود. همچنین حاوی ترکیباتی است که از سرطان پیشگیری می‌کنند، سلامت قلب را بهبود می‌بخشند و پوست و مو را سالم نگه می‌دارند. در ضمن باعث بهبود گرفتگی و درد ماهیچه هم می‌شوند و به همین دلیل، هندوانه میوه‌ای عالی برای بعد از ورزش است.

اهمیت مصرف کربوهیدرات در رژیم لاغری | بهترین کولتک اصفهان

اهمیت پیشگیری از تحلیل ماهیچه‌ها

ماهیچه‌ها بسیار ارزشمندند و ما برای راه‌رفتن، دویدن و جابه‌جاکردن اجسام از آنها استفاده می‌کنیم. با افزایش سن و کاهش فعالیت، این ماهیچه‌ها تحلیل می‌روند. پس از رسیدن به ۳۰سالگی، هر ۱۰ سال ۸درصد ماهیچه‌ها از بین می‌روند و این روند تا رسیدن به ۶۰سالگی سرعت بیشتری می‌گیرد. بر اساس تحقیقات، ازدست‌دادن ماهیچه باعث شروع بیمار‌ی‌ها می‌شود، حرکت را محدود می‌کند و می‌تواند باعث مرگ زودرس شود. همچنین این پدیده روی استخوان‌ها نیز تأثیر دارد و باعث پوکی استخوان شود.

استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌ها همه در سیستم عضلانی‌استخوانی با هم مرتبط هستند و با هم قوی‌تر یا ضعیف‌تر می‌شوند. وقتی ماهیچه‌های خود را از دست می‌دهید، استخوان‌ها را نیز از دست خواهید داد. همچنین با کاهش قدرت ماهیچه‌ها، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری‌ها قرار می‌گیرید:

  • آرتروز
  • سستی
  • ترک استخوان
  • کمردرد مزمن
  • پوکی استخوان

بیشتر افراد ازدست‌دادن ماهیچه، استخوان و همه عوارض آن را بخشی طبیعی از افزایش سن می‌دانند. بااین‌حال بر اساس تحقیقات، با قوی‌ترکردن عضله‌های بدن می‌توانید این روند را سال‌ها و حتی دهه‌ها به تأخیر بیندازید. حتی انجام ۲ تمرین مقاومتی در هفته می‌تواند تا حدی مانع آسیب‌های ناشی از افزایش سن به سلول‌های بدن شود، آسیب‌هایی که باعث تحلیل ماهیچه می‌شوند.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کولتک اصفهان

اهمیت افزایش قدرت بدنی برای عمر طولانی‌تر

با توجه به بررسی ۴۰۰۰ بزرگ‌سال سالم بالای ۵۵ سال به‌مدت ۱۰ سال، حجم ماهیچه ارتباط مستقیم و معناداری با طول عمر افراد دارد. در این پژوهش، بیشترین آمار مرگ‌ومیر مربوط به افرادی بود که کمترین شاخص ماهیچه را داشتند. شاخص ماهیچه دقیق‌تر از چاقی مفرط مرگ زودرس را پیش‌بینی کند.

مزیت های تمرینات مقاومتی

در تنظیم قند خون نقش دارند. ماهیچه‌ها گلوکز را برای دریافت انرژی مصرف می‌کنند یا آن را به‌صورت گلیکوژن در خود نگه می‌دارند.
حداکثر اکسیژن مصرفی را بهبود می‌بخشند و تأثیر مثبتی بر سلامت قلبی‌تنفسی دارند. این امر با کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان نیز ارتباط دارد.
باعث بهبود عملکرد دستگاه قلبی‌عروقی می‌شوند. تمرین مقاومتی جریان خون به تمام ماهیچه‌های بدن را افزایش می‌دهد و فشارخون را پایین می‌آورد.
باعث حساسیت بیشتر به انسولین می‌شوند. برای جذب گلوکز موجود در خون، ماهیچه‌ها باید به هورمون انسولین واکنش نشان دهند و قند خون را وارد سلول‌‌ها کنند. بر اساس تحقیقات، مراحل اولیه دیابت نوع ۲ زمانی رخ می‌دهند که ماهیچه‌ها به انسولین مقاوم می‌شوند. تمرینات مقاومتی اثری عکس دارند، یعنی ماهیچه را به انسولین حساس می‌کنند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

مزایای ورزش بدنسازی برای سلامتی

مزایا و معایب لاغری شکم و پهلو با دستگاه

مزیت های پیاده‌ روی چیست؟

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم