لیزر موهای زائد بدن و صورت ، مراقبت های قبل و بعد

لیزر موهای زائد | اگر از تلاش دائمی برای از بین بردن موهای زائد بدنتان به روش های مختلف خسته شده اید، لیزر موهای زائد یا لیزر بدن می تواند یک گزینه خوب برای شما باشد. در این روش از نور لیزر که یک نور متمرکز شده است، برای از بین بردن دائمی موها استفاده می شود.

اما آیا این روش خطرناک است؟ عوارض لیرز چیست؟ هر پوستی جواب می دهد؟ بهترین دستگاه لیرز کدام است؟ اگر می خواهید جواب این سوال ها را بدانید این مطلب برای شماست. ولی لازم است این نکته را نیز بدانید که مراکز لیرز مو و آرایشگاه ها ممکن است بهداشتی نباشد و یا به صورت استانداری انجام نگیرد. به این خاطر اگر تصمیم به انجام این عمل دارید، بهتر است ابتدا با دکتر پوست و مو مشورت کنید.


همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :


بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان |  بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | لیزر موهای زائد و مراقبت های لازم قبل و بعد از آن

لیزر موهای زائد چیست و چگونه باعث از بین رفتن مو می شود؟

موهای زائد بدن، همان طور که از اسمش مشخص است، برای عموم ما، چیز خوشایندی نیست. هر کسی به روشی سعی می کند تا از شر موهای زائد بدنش خلاص شود. راه هایی زیادی مثل اصلاح کردن، استفاده از تیغ، اپیلاسیون یا استفاده از ابزارهایی مثل اپی لیدی و بند اندازها برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد. اما استفاده از این روش ها گاهی اوقات می تواند خسته کننده باشد.

به خصوص اینکه هر چند روز یکبار باید این پروسه تکرار شود. علاوه بر اینکه برخی از این روش ها، باعث ایجاد حساسیت، خارش، زخم یا واکنش های پوستی دیگر می شوند.

لیزر بدن یک روش پزشکی است که در آن، از پرتوی متمرکز شده از نور برای تضعیف یا از بین بردن ریشه موها استفاده می شود. پیگمنتی (رنگدانه) که در مو وجود دارد (ملانین) این نور را جذب می کند. سپس این نور جذب شده، تبدیل به گرما می شود. گرمایی که به کیسه های لوله ای شکل درون پوست (فولیکول مو) آسیب می رساند. این آسیب رشد مو را در آینده به تاخیر می اندازد یا به کل متوقف می کند.

آیا لیرز موی زاید را به طور دائمی از بین می برد؟

هرچند لیزر موهای بدن به طور موثری، رشد موها را به مدت طولانی به تاخیر می اندازد، اما عموما منجر به از بین رفتن دائمی موهای زائد نمی شود. برای اینکه در مرحله اول، موهای زائد از بین بروند، به چندین جلسه نیاز دارید. بعد از اینکه موها از بین رفتند، برای حفظ این نتیجه، لازم است در فواصل زمانی مشخص، ماهانه یا چند ماه یکبار، مجدد انجام دهیم.

چرا لیزر بدن انجام می شود؟

لیزر موها با هدف حذف یا ضعیف کردن موهای زائد بدن انجام می شود. شما می توانید هر قسمتی از بدن را لیزر کنید. دست ها و پاها،زیر بغل، پشت لب، صورت، بیکینی یا لیزر واژن بیشترین تقاضا را دارند. البته لیزر را می توان در هر جایی به جز دور چشم انجام داد. علاوه بر این، در نقاطی که تتو (خالگوبی) دارید، نباید این عمل را انجام دهید.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان |  بهترین کلینیک زیبایی اصفهان |  آیا لیرز موی زاید را به طور دائمی از بین می برد؟

لیزر برای چه کسانی بهتر جواب می دهد؟

لیزر برای افراد با رنگ پوست روشن و موهای تیره بهترین جوابدهی را دارد. البته این به این معنا نیست که برای بقیه انواع پوست تاثیری ندارد. رنگ مو و نوع پوست بر میزان موفقیت آن تاثیر می گذارد. چون اصل اولیه در انجام آن، این است که پیگمنت مو، و نه پیگمنت پوست، باید نور را جذب کنند. به همین علت، هر چه اختلاف رنگ بین رنگ مو و رنگ پوست بیشتر باشد، جوابدهی بهتر خواهد بود.

وقتی اختلاف رنگ کمی بین رنگ مو و پوست باشد، احتمال آسیب پوستی بیشتر است. البته در حال حاضر پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که پوست های تیره هم نتیجه خوبی بگیرند. لیزر برای رنگ موهایی که نور کمی جذب می کنند، یعنی رنگ موی خاکستری، سفید، قرمز، بلوند کمترین تاثیر را دارد.

برای گرفتن بهترین نتیجه به چند جلسه نیاز دارم؟

عموما بین ۶ تا ۸ جلسه لیزر، شما را به کاهش ۸۰% در موهای زائد می رساند. البته این رقم به ناحیه ای که لیزر می کنید هم بستگی دارد. برای مثال پاها، عموما به ۸ جلسه لیزر نیاز دارند. در صورتی که برای از بین بردن موهای صورت ممکن است به ۱۰ تا ۳۰ جلسه نیاز داشته باشید. چون موهای صورت نازک و روشن تر از بقیه نقاط بدن هستند.

فاصله بین جلسات لیزر چقدر باید باشد؟

فاصله بین جلسات لیزر باید به حدی باشد تا تاثیر قابل توجه داشته باشد. همچنین این فواصل بستگی به نوع پوست شخص، دستگاه لیزر، ضخامت مو و … متفاوت است. لازم است تکنسین و متخصص پوست طول جلسات و فاصله بین جلسات را برای شما مشخص و شفاف کند.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان |  بهترین کلینیک زیبایی اصفهان |  آمادگی های قبل از لیزر چیست؟

آمادگی های قبل از لیزر چیست؟

ناحیه ای که می خواهید لیزر کنید باید کاملا شیو شده باشند. به این دقت کنید که موهای ناحیه مورد نظر را اصلاح کنید و از روش هایی مانند اپیلاسیون یا اپی لیدی که موها را از ریشه بیرون می آورند، استفاده نکنید. در واقع بهتر است از حدود شش هفته قبل از انجام لیزر، موها از ریشه در نیاورده شده باشید.

از یک هفته قبل از لیزر، از محصولات برنزه کننده استفاده نکنید (چون هرچه اختلاف رنگ پوست و مو بیشتر باشد، تاثیر لیزر بیشتر خواهد بود، با برنزه کردن پوست، شما عملا این اختلاف رنگ را کم می کنید).

دو هفته قبل و دو هفته بعد از جلسه لیزر، از لایه بردارهای پوست استفاده نکنید. (چون پوست کمی حساس تر از هر زمانی است).

آیا قبل از لیزر داروی بی حس کننده مصرف کنیم یا خیر؟

اگر آستانه تحمل درد پایینی دارید، حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه قبل از جلسه لیزر می توانید از پمادها یا ژل های بی حسی استفاده کنید. اما دقت کنید که قبل از انجام لیزر، کرم یا ژل بی حسی را کاملا از روی پوست پاک کنید.

مراقبت های بعد از لیزر چیست؟

تا یک هفته بعد از لیزر، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، خودداری کنید. اگر بعد از لیزر، پوستتان قرمز یا ملتهب شده بود، می توانید از کمپرس سرد یا حوله خنک استفاده کنید. همچنین می توانید از کرم های التیام بخش، مرطوب کننده یا آلوئه ورا هم استفاده کنید.

در مدت درمان (کل جلسات) به خصوص بعد از لیزر صورت، از ضد آفتاب هایی با SPF۳۰ یا بالاتر استفاده کنید.

لینک های کاربردی : 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم