بررسی مزایای نوشیدن قهوه در بدنسازی

در مطلب امروز از سایت کلینیک راشا، بهترین کولتک اصفهان قصد داریم به بررسی مزایای نوشیدن قهوه در بدنسازی بپردازیم. با ما همراه باشید.

خواص نوشیدن قهوه پیش از تمرین بدنسازی

افراد بسیاری برای افزایش انرژی و عملکرد بهتر در ورزش به سراغ کافئین می روند و قهوه یکی از نوشیدنی های محبوب سرشار از کافئین می باشد. همچنین قهوه دارای مواد مغذی و آنتی اکسیدان می باشد که نوشیدن آن قبل از شروع تمرین قطعا خالی از لطف نخواهد بود.

مزایای نوشیدن قهوه در ورزش :

  • تقویت و بالا رفتن توانایی عضلاتی، قدرت و استقامت در فرد
  • بالا رفتن استقامت هوازی
  • بهتر شدن عملکرد در دو و میدانی، پرتاب و پرش
  • بالا رفتن سطح هوشیاری و تمرکز افراد
  • گلیکوژن ذخیره شده و از چربی به عنوان منبع اصلی سوخت استفاده می شود.

استفاده از قهوه چه موقع و به چه اندازه ای قبل از ورزش مناسب است؟

با توجه به گفته ی محققان و صاحب نظران افراد می بایست چهل و پنج تا شصت دقیقه پیش از آنکه ورزش کنند قهوه مصرف کنند تا در این زمان قهوه وارد خون شود و هنگام ورزش به بهترین حالت تاثیرگذاری برسد.

با توجه به نظر انجمن بین المللی تغذیه ورزشی مناسب ترین و تاثیر گذار ترین قهوه برای افراد، قهوه ای می باشد که در برابر ۱ کیلوگرم از وزن شما ۲ تا ۴ میلی گرم کافئین به بدن شما برساند. برای مثال اگر وزن شما ۶۸ کیلوگرم است می بایست ۱۳۵ تا ۴۰۵ میلی گرم کافئین به بدن شما برسد.

به این نکته توجه کنید که هر فنجان قهوه حدود ۱۰۰ میلی گرم کافئین دارد. بنابر این نوشیدن ۲ فنجان قهوه در ۴۵ تا ۶۰ دقیقه پیش از ورزش می تواند کافئین مورد نیاز شما را تامین کند. پیشنهاد ما به شما قهوه روبوستا است که بیشترین میزان کافئین را دارا است و مناسب ترین و برترین قهوه برای افرادی است که ورزش می کنند. بنابر این بهتر می باشد که قهوه ی شما صد درصد و یا بیشتر آن روبوستا بوده و رست های مدیوم تا دارک نیز بهتر می باشد زیرا درونمایه ی کافئین بیشتری دارد.

بهترین نوع قهوه برای بدنسازی

جالب است بدانید در بیشتر مواردی که بر روی تاثیر قهوه در ورزش بدنسازی تحقیق شده است از قهوه فوری یا معمولی استفاده شده است. اما فرقی نمیکند. روش های دم کردن قهوه مانند فرنچ پرس، فیلتر شده و اسپرسو همین تاثیر را خواهند گذاشت. افزودن شیر لبنی یا شیر گیاهی سبب افزودن کالری، پروتئین و کربوهیدرات به قهوه ی شما می شود اما گمان می رود این مساله تاثیری در عملکرد شما نمی گذارد.

اما به هرحال بهتر است از قهوه ی بلک یا همان قهوه ی خالص استفاده کنید که دارای کربوهیدرات نیست.به نکته ی مهمی که باید توجه کنید این است که به هیچ عنوان از قهوه های اسپشیالیتی که دارای سیروپ و طعم دهنده می باشند استفاده نکنید. این قهوه ها نه تنها شما را در رسیدن به هدف تناسب اندام کمک نمی کنند بلکه می توانند مانع آن شوند همچنین هضم این قهوه ها نیز سخت تر است.

تاثیر قهوه بر روی بدن ما

کافئین در سطح سلولی فعالیت کرده و آنزیمی که سبب شکست cAMP می شود را قطع می کند. در نتیجه مقدار cAMP ها در سلول ها بیشتر شده و فعالیت سلول ها در عضله ی قلب افزایش پیدا می کند. و این مساله سبب می شود پردازش شناختی مغز افزایش پیدا کرده و تجزیه گلیکوژن عضله ببشتر شود. و سبب رسیدن مقدار انرژی بیشتری به عضلات می شود و می تواند آنزیم هایی که بافت چربی را تقویت می کنند را تجزیه کند.

اثرگذاری قهوه در بدنسازی

کافئین سبب افزایش ضربان قلب می شود و همین موضوع باعث می شود اکسیژن برای متابولیسم انرژی با سرعت بیشتری در کل بدن انتقال پیدا کند.و این مساله کمک می کند که ذهن و فکر شما مشخص تر، دقیق تر و با وضوح بیشتری باشد و شما با سرعت بیشتری واکنش نشان دهید. این مساله سبب می شود تصور کنید فوق بشر بوده و فوق العاده هستید.

عضلات این توانایی را خواهند داشت که از انرژی که از طریق مواد غذایی ذخیره شده است مصرف کنند و بدن شما می تواند در هنگام ورزش و تمرین مقدار بیشتری بافت چربی را برای انرژی بسوزاند و این مساله سبب پایین آمدن وزن شده و کارکرد ورزشی شما را افزایش می دهد.

بیان فواید دیگر قهوه برای بدن

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کولتک اصفهان

مزایای نوشیدن قهوه | بهترین کولتک اصفهان

ملانوئید ها

سوالی که در ابتدا پیش می آید این است که ملانوئید چیست؟ ملانوئید ها نوعی مولکول بزرگ و قهوه ای رنگ هستند که ارتباط زیادی با فواید سلامتی دارند. آنها می توانند باعث تعادل در باکتری های مفید روده شده و مانع از رشد باکتری های زیان آور شوند. همچنین می توانند در حفاظت از سلول های آنتی اکسیدانی یاری برسانند. ملانوئید ها همچنین مانع از رشد سلول های سرطانی شده و همچنین می تواند به تعادل سازی دستگاه سم زدایی بدن کمک کنند.

دیترپن ها

kahweol و cafestol دو نوع دیترپن هستند که در قهوه وجود دارند. با توجه به تحقیقات انجام شده می توان گفت مورد اولی می تواند خطر دیابت نوع ۲ را کم کند. این مساله با بالا رفتن حساسیت سلول ها نسبت به انسولین‌ و بهبود جذب گلوکز اتفاق میفتد. که در نتیجه ی آن گلوکز خون کم شده و احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ کم می شود. یکی از نکات جالب راجب این دو دیترپن موجود در قهوه این است که یک مطالعه ی اپیدمیولوژیک نیز می گوید که cafestol و kahweol می توانند مانع از ابتلا به سرطان شوند. همچنین با توجه به برخی تحقیقات انجام شده در این زمینه این دیترپن ها به ایجاد آنزیم هایی کمک می کنند که از تولید آنتی اکسیدان های حفاظت کننده در بدن حمایت می کنند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

دلایل چاقی شکم

فواید تمرین اسکوات در بدنسازی

عادت های چاق کننده شبانه کدام اند؟

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم