بررسی مزایای ورزش بدنسازی برای سلامتی

در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین پیکر تراشی اصفهان مزایای ورزش بدنسازی برای سلامتی را مورد بررسی قرار می دهیم.

مدیریت قند خون و پیشگیری از دیابت

رژیم‌های غذایی که پر از کربوهیدرات هستند، به‌همراه سبک زندگی کم‌تحرک، اپیدمی چاقی و اضافه‌وزن را قوت می‌بخشد. در حدود دوسوم افراد در جهان از اضافه‌وزن و به‌دنبال آن، چاقی مفرط رنج می‌برند. البته تنها چاقی دلیل مبتلا به دیابت نیست بلکه رژیم‌های غذایی نامناسب، عامل مهمی برای ابتلا به آن است. در حدود 20% از مردم جهان حتی با وزن مناسب نیز به دیابت مبتلا شده‌اند. برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید، از رژیم‌های مختلف کتوژنیک که به یک رژیم کم کربوهیدرات و پرپروتئین است، اشاره کنیم. در این روش، کربوهیدرات‌ها به‌طورکامل حذف شده و عضله‌سازی برای ذخیره پروتئین‌ها به‌کار گرفته می‌شوند.

در این روش، کبد و ماهیچه‌های اسکلتی گلوکز را به‌عنوان گلیکوژن ذخیره می‌کند، البته بهتر است به این نکته هم توجه داشته باشید که، با این رژیم غذایی باید به‌طور مرتب ورزش کرده و بدنسازی ا انجام دهید تا توانایی و قدرت خود را در ذخیره موارد ذکر شده از دست ندهید. اگر زمان کافی برای انجام ورزش‌های مختلف با وزنه نداشته باشید، قند خون بالا رفته و بدن شروع به ذخیره چربی خواهد کرد.

البته مشکل به اینجام ختم نمی‌شود، بلکه اختلال قند و انسولین، باعث خواهد شد تا فرد به سرطان دچار شده و بیماری‌های قلبی نیز پیدا کند. یعنی به‌طور ساده‌تر می‌توان گفت، هرمقدار عضلات بیشتری داشته باشید، فضای ذخیره‌سازی مواد مفید در بدن بیشتر خواهد شد.

بالارفتن استقامت و قدرت بدن

عضله‌سازی با بهره‌مندی از بدنسازی باعث افزایش استقامت و قدرت بالای بدنی خواهد بود. ابتدای ورزش شاید سخت باشد اما به‌تدریج، قدرت بدنی شما بالاتر رفته و تمرین با وزنه‌های ثابت، و رژیم غذایی غنی از پروتئین، به یک عادت مداوم در افراد تبدیل خواهد شد. با تمرینات مداوم و پیوسته، تحمل تمرینات سخت‌تر در آینده برای افراد آسان‌تر شده و قدرت بدنی در طول مدت افزایش چشمگیری خواهد داشت.

زمانی که تاثیر این ورزش را در زندگی خود ببینید، متوجه خواهید شد که بهبود و کیفیت زندگی تا چه حد بالا رفته است. به‌عنوان مثال، بدون کوچکترین خستگی و تنگی نفسی از پله‌های با تعداد زیاد بالا خواهید رفت. حمل‌ونقل لوازم سبک و سنگین خود را انجام خواهید داد. فیبرهای عضلانی جدید و سیستم تولید انرژی در بدن شما، قدرت و استقامت بدنی را بالا برده و شما انرژی بیشتری در مقابل کارهای انجام شده خواهید داشت.

تقویت رباط‌ها و تاندون‌ها نیز به عضلات شما قدرت می‌دهند. سیستم عصبی در هماهنگی و کنترل ماهیچه‌های مختلف روند بهینه و برتری به خود می‌گیرد و حرکات شما روان‌تر خواهد بود. این قانون زندگی و طبیعت است که هر قدرت و توانایی که دارید اگر برای حفظ و بهبود آن، تلاش نکنید، یک سال بعد ضعف قابل‌توجهی در عضله و قدرت خود مشاهده می‌کنید.

حمایت ماهیچه‌ها از مفصل

یکی از مزیت‌های بدنسازی، حمایت ماهیچه از مفاصل مختلف بدن است. بسیاری از افراد درد قابل‌توجهی را در زندگی تحمل می‌کنند که دلیل اصلی آن، عدم انجام ورزش و تقویت بدن است. البته تمرین درست و اصولی ورزش و بدنسازی با بلند کردن وزنه‌ها، باید به‌گونه‌ای باشد که درد مفاصل را بدتر نکند بلکه در جهت بهبود آن‌ها تلاش نماید. البته ذکر این مطلب به‌این معنی نیست که یک فرد مبتلا به آرتروز زانو، در جایی که غضروف مناسبی در میان استخوان‌ها وجود ندارد از انجام ورزش اسکات نهایت لذت را خواهد برد.

این فرد باید جایگزین مناسبی برای انجام ورزش کرده و خود را محدود به بیماری نکند. یعنی در حالت کلی، نباید اجازه داد که هیچ‌کدام از اعضای بدن فرد، او را از ورزش کردن باز دارد. زمینه‌ها و موارد مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید باتوجه به شرایط بدنی خود روی آن‌ها کار کنید. وجود عضله در بدن محافظت بسیار زیادی در برابر برخی عوامل طبیعی مانند زمین خوردن خواهد کرد. اگر عضله‌سازی مناسب داشته باشید، قدرت و هماهنگی شما هم بالاتر رفته و خود را در هنگام افتادن کنترل می‌کنید. تاثیرات مناسب هورمونی به ترمیم و بازسازی بافت‌های مختلف بدن کمک کرده و درد افراد را نیز کاهش می‌دهد.

ورزش‌ هایی برای افزایش قدرت بدنی | بهترین کلینیک لاغری اصفهان

ساخت استخوان با عضله‌سازی

تراکم استخوان و تحریک توده‌های عضلانی با مقاومت فیزیکی و تنش‌های مختلف همراه است. اسیدهای آمینه مناسب در بدنسازی، ساخت و ترمیم استخوان‌ها را به‌عهده دارند. البته مصرف پروتئین، ویتامین و کلسیم نیز ساخت استخوانی را به‌دنبال خواهد داشت. اگر عضلات خود را از دست دهید، تراکم استخوان نیز از بین خواهد رفت. پس رابطه این دو باهم نشان‌دهنده اهمیت بدنسازی برای بالابردن کیفیت زندگی است.

کنترل چربی بدن با بدنسازی

وجود عضله در بدن، 3برابر بیشتر از چربی کالری می‌سوزاند. پس می‌توان به این نتیجه رسید که اگر کاهش چربی در بدن داشته باشید و عضلات افزایش یابند، هیچ تغییری در وزن شما ایجاد نخواهد شد. یعنی به‌جای چربی‌های مضر، عضله‌های مفید جایگزین می‌شوند. سرعت متابولیسم با افزایش سن نیز پایین خواهد آمد. یک فرد 70 ساله اگر ورزش مناسبی داشته باشد و بدنسازی را اصول کار خود قرار دهد، می‌تواند از یک فرد 30 ساله که هیچ‌گونه تحرکی ندارد، کالری بیشتری بسوزاند.

البته روش کنترل چربی با عضله‌سازی هم مهم است. به‌عنوان مثال؛ اگر تمرینات هوازی بسیاری انجام می‌دهید و یک رژیک کم کالری دارید، تا چربی‌های اضافی بدن را بسوزانید، درحقیقت، از دست دادن عضلات را سرعت بخشیده‌اید و این به ضرر شما خواهد بود. پس پیشنهاد می‌شود که از تمرینات هوازی کمتر کرده و تمرینات قدرتی را جایگزین کنید. در این حالت، توده‌های چربی کاهش یافته و زندگی سالم خواهید داشت.

تغییر حالت عاطفی با عضله ‌سازی

بهبود شرایط احساسی و عاطفی با انجام ورزش‌های قدرتی بسیار مورداهمیت است. زمانی که فرد ناراحتی و یا غمی دارد با انجام ورزش‌های بدنسازی مختلف، نه‌تنها خود را از بیکاری و فکر و خیال‌های بیهوده نجات می‌دهد بلکه به‌واسطه تمرینات مختلف قدرتی و بدنی، باعث ترشح ماده ضدافسردگی در مغز شده و از حالت استرس و بی‌حالی خارج می‌شود.

عضله‌سازیبا روش‌های متعادل و مناسب، که شامل 60% حرکات کششی 40% حرکات دیگر است می‌تواند علاوه بر بهبود شرایط عاطفی، در وضعیت نشستن و حرکات مختلف بدن نیز، تاثیرات مثبتی داشته باشد. البته تحقیقات مختلفی در این‌باره انجام شده است که صحت مطالب ذکر شده را تایید می‌کند.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان

افزایش اعتماد بنفس

افزایش اعتماد بنفس در انجام بدنسازی، زمانی مشخص می‌شود که افراد مختلف در تعریف وضعیت بدنی فرد، از هم پیش می‌گیرند و روابط عاطفی و عمومی زیادی به‌این واسطه قابل‌دستیابی می‌شود.همیشه  افزایش اعتمادبنفس در این حوزه باعث خواهد شد تا فرد به مسائل مختلف و غیر مرتبط زندگی نیز نگرش متفاوتی داشته باشد و حتی بهبود وضعیت شغلی و زندگی شخصی را نیز به‌دنبال دارد.

اگر به‌دنبال ارتباط این موارد با همدیگر هستید، بهتر است به زیبا ساده‌تر گفت که، از دست دادن قدرت و توانایی بدنی، تاثیر بسیار زیادی بر روی قدرت ذهنی افراد دارد. یک بدن ضعیف و یک ذهن ضعیف‌تر، عملا کاری از پیش نخواهد برد. اگر قدرت بدنی افزایش یابد ذهن نیز تا حدود زیادی خود را بالا می‌کشد. در این وضعیت فرد با ذهن فعال خود، کسب‌وکارهای قابل‌توجهی خواهد داشت. یعنی اعتمادبنفسی که از تناسب اندام به‌دست خواهید آورد، به شما جرئت و ریسک انجاک کارهای مختلف را خواهد داد.

شارژحساب پس‌انداز در خصوص بالارفتن کیفیت زندگی

چنانچه یک حساب بازنشستگی با یک بودجه کافی و مناسب حتی در زمانی که شما کار نمی‌کنید، می‌تواند کمک‌کننده و یاریگر زندگی باشد، سرمایه‌گذاری بر روی تقویت عضلات نیز همین کار را انجام خواهد داد. یعنی با بدنسازی، حتی بعد از شروع زوال جسمی و ذهنی نیز، همان کیفیت زندگی را خواهید داشت.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

رفع سلولیت با دستگاه لاغری ال پی جی

درمان انواع سردرد با ماساژ

نحوه عملکرد دستگاه لاغری کول تک

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم