بررسی مزایای ورزش برای سلامتی و کاهش وزن

ورزش را فقط به چشم یک عاملِ کالری‌سوز نگاه نکنید. یکی از فواید مهم ورزش، کالری‌سوزی است. اما ورزش به‌ صورت‌های مستقیم و غیرمستقیم روی سلامتی، کم کردن وزن و تناسب اندام مؤثر است. در مطلب امروز سایت کلینیک پزشکی، ورزشی راشا بهترین کلینیک لاغری اصفهان مزایای ورزش برای سلامتی و کاهش وزن را مورد بررسی قرار می دهیم.

تنظیم هورمون های بدن

به جز لاغری با ورزش فواید تمرینات ورزشی شامل تعادل هورمونی هم می‌شود. خیلی اوقات بهم ریختنِ نظم و تعادل هورمون‌های بدن، مثل انسولین و تیروئید، باعث اضافه وزن شما می‌شود و فقط با حل این مشکل، چاقی و اضافه وزن‌تان برطرف می‌شود.

عدم تعادل هورمون تیروئید و انسولین می‌تواند سوخت‌وساز بدن ما را آهسته کند و تناسب اندام را بهم بریزد. اگر چنین مشکلاتی دارید حتما در کنار درمان پزشکی ورزش کنید و تحرک داشته باشید. ورزش با تنظیم سطح هورمون‌های بدن، ما را از چاقی و دیگر خطرات سلامتی در امان نگه می‌دارد.

فرم دهی و عضله‌سازی بدن

در کنار لاغری با ورزش یکی دیگر از مهم‌ترین فواید ورزش و تمرین، عضله‌سازی و زیباسازی بدن است. نقش عضلات در زیبایی اندام (و سلامتی) بسیار مهم است؛ اگر بدن را یک سرزمین درنظر بگیریم، عضلات مانند گنج‌های باارزش این سرزمین است و با ورزش می‌توانیم این گنج‌ها را بیشتر کنیم.

چرا اینقدر عضلات مهم هستند؟ بالا رفتن توده عضلانی بدن به معنای متابولیسم بالاتر و کاهش وزن بیشتر است. فردی که توده عضلانی بالاتری دارد در همه حال حتی درحال خواب و استراحت، کالری‌سوزی بالاتری دارد.

کاهش استرس و اضطراب

استرس یک مشکل آزاردهنده برای سلامت روان و البته تناسب اندام است. داشتن استرس و اضطراب اگر مزمن شود شما را چاق خواهد کرد. استرس با ترشح هورمون کورتیزول و اسید معده باعث پرخوری، گرسنگی کاذب و مداوم، ذخیره چربی در اطراف شکم پهلو، آهسته‌شدنِ متابولیسم بدن و حتی مقاومت به انسولین می‌شود.

خوشبختانه ورزش در هر نوعی به سلامت روان و کنترل اضطراب کمک می‌کند. فرقی نمی‌کند یوگا، دو، بدنسازی یا پیلاتس کار کنید، به هرحال ورزش با کنترل استرس و ترشح هورمون‌های شادی به‌طور غیرمستقیم به کم کردن وزن و کاهش وزن با ورزش کمک می‌کند.

مزایا و فواید حرکات یوگا | بهترین کولتک اصفهان

افزایش کیفیت‌ خواب

ورزش با بالا بردن کیفیت خواب، به طور غیرمستقیم روی کاهش وزن موثر است! خواب بی‌نظم به مرور، باعث عدم تعادل هورمون ملاتونین می‌شود و کم‌کم متابولیسم پایه را کُند می‌کند. از طرف دیگر خواب نامنظم فرد را در معرض اضطراب قرار می‌دهد که خود باعث چاقی و بیمار شدن می‌شود.

با وارد کردن ورزش به برنامه زندگی خیلی زود متوجه بهتر شدن نظم و کیفیت خواب خود می‌شوید. ساده‌ترین اثر ورزش این است که شما را خسته می‌کند و در پایان روز راحت‌تر به خواب می‌روید.

پیشگیری از عضله‌سوزی

اگر بخواهید لاغر شوید رژیم غذایی به تنهایی هم شما را لاغر می‌کند. اما فقط رژیم غذایی کافی نخواهد بود؛ زیرا محدود کردن مصرف کالری می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. اگر فقط از رژیم غذایی پیروی کنید، این کار، ممکن است به عضله سوزی، و از آن بدتر به ذخیره چربی منجر شود.

عضلات برای شما بسیار باارزش هستند. بنابراین کاهش وزن به قیمت از دست دادن عضله یک اتفاق خیلی ناگوار و اشتباه است. هر مقداری که عضله بسوزانید، متابولیسم خود را هم نابود کرده‌اید، در نتیجه کاهش وزن دشوارتر می‌شود و البته یک لاغری نازیبا به همراه دارد.

صفحه اینستاگرام کلینیک پزشکی، ورزشی راشا بهترین کلینیک لاغری اصفهان

ضرورت ورزش در حفظ سلامتی

اگر شما برای لاغری با ورزش علاوه‌بر رعایت رژیم غذایی به‌طور منظم ورزش می‌کنید باید بگوییم که به خودتان سلامتی را هدیه می‌دهید. ورزش نه تنها به کاهش وزن بدن کمک می‌کند بلکه بر ترکیب بدن، سلامت متابولیک و تناسب اندام کلی شما نیز تأثیر می‌گذارد.

حتی اگر گاهی اوقات، ورزش کردن، عدد ترازو را کم نکند، به کاهش چربی بدن و عضله‌سازی کمک می‌کند. مهم‌تر از وزن و شاخص توده بدنی یا همان بی ام ای (BMI)، مقدار توده عضلانی و توده چربی بدن شماست؛ که سلامتی و زیبایی اندام‌تان را نشان می‌دهد.

کنترل بیماری‌ها با ورزش

به جز لاغری با ورزش انجام منظم انواع ورزش‌ها می‌تواند از بسیاری بیماری‌ها پیشگیری کند و یا در صورت ابتلا به درمان آن‌ها کمک کند. بیماری‌هایی مثل فشار خون، کلسترول بالای خون و چربی خون را کاهش می‌دهد و از حمله قلبی جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، اگر ورزش می‌کنید، خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان‌ها مانند سرطان روده بزرگ و سینه را کاهش می‌دهید. همچنین ورزش با کمک به حس اعتماد به نفس و شادی افراد، میزان اضطراب و افسردگی را در آن‌ها کاهش می‌دهد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه :

بررسی عوامل ایجاد دردهای مفصلی

ترکیبات یک رژیم لاغری مناسب

ورزش های مختلف پیلاتس

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم