بررسی مزیت های انجام ورزش اریال یوگا

اریال یوگا آساناهای سنتی یوگا و فلسفه یوگا را با هنرهای هوایی ترکیب می‌کند. قصد داریم امروز در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین پیکر تراشی اصفهان مزیت های انجام ورزش اریال یوگا را مورد بررسی قرار می دهیم.

در این سبک از یوگا پارچه‌های ابریشمی یا طناب‌هایی از بالا آویزان شده‌اند تا به تمرین‌کنندگان برای انجام حرکات مختلف کمک کنند. می‌توانید تمام وزنتان را روی این پارچه‌ها بیندازید (حتی در حالت کاملا خوابیده مانند بانوج) یا پارچه را دور بخش‌های خاصی از بدن بپیچید و بقیه قسمت‌ها را روی زمین نگه دارید. پارچه و طناب برای تعادل نیز مفیدند. گرچه در بسیاری از کلاس‌های یوگا اریال حرکات آکروباتیک انجام می‌شوند، از پارچه‌های اریال برای اهداف درمانی نیز استفاده می‌شود. تطبیق‌پذیری و حمایت پارچه به افراد امکان می‌دهد که حرکات جدیدی را انجام دهند. همچنین پارچه می‌تواند فشار روی مچ‌ها و زانوها را کم کند، فشاری که گاهی انجام حرکت روی زمین را محدود می‌کند.

در یوگا اریال همان وضعیت‌های یوگایی را تمرین می‌کنید که در کلاس‌های معمول یوگا انجام می‌دهید، با این تفاوت که پارچه در در قسمت‌های مهم بدن از شما پشتیبانی می‌کند و به شما امکان می‌دهد که زمان بیشتری را در وضعیت بمانید و شکل بدنتان را تنظیم کنید.

تاریخچه یوگا اریال

انجام حرکات یوگا با لوازم کمکی را به ب.ک.س آینگار (B.K.S. Iyengar) نسبت می‌دهند. او آینگار یوگا را ابداع کرد. آینگار علاوه بر استفاده از آجر، بند، پتو و طناب‌های متصل به دیوار که در بسیاری از کلاس‌های یوگا می‌بینید، شاگردانش را با سویینگ یوگا از سقف آویزان می‌کرد. این سبک از یوگا در ابتدا یوگای ضدجاذبه (Antigravity) نامیده شد و در اواخر دهه ۱۹۹۰ موردتوجه قرار گرفت. پارچه اریال یوگا که تکه‌ای پارچه بلند است و نام «یوگا اریال» تقریبا در سال ۲۰۱۱ ایجاد شدند. امروزه کلاس‌های یوگا اریال و مربیانی که دوره‌های آموزش آن را گذرانده‌اند در سراسر جهان وجود دارند.

فواید اریال یوگا

یوگا مدت‌هاست که به‌دلیل تأثیرات مثبت خود بر سلامت ذهنی، روحی و جسمی موردتوجه قرار گرفته است. پژوهش شورای آمریکایی ورزش (ACE) درباره اریال یوگا مشخص کرد شرکت‌کنندگان از همان فوایدی بهره‌مند می‌شوند که در تمرینات هوازی با شدت کم تا متوسط کسب می‌کنند. بر اساس این پژوهش، ۵۰ دقیقه یوگا اریال می‌تواند بیش از ۳۰۰ کالری بسوزاند که آن را در دسته ورزش‌هایی با شدت کم تا متوسط قرار می‌دهد. البته یوگا اریال فواید دیگری نیز دارد، مانند ورزش‌کردن در حالت وارونه که سبب بهبود جریان خون به مغز می‌شود و قدرت و انعطاف‌پذیری عضلات مرکزی بدن را زیاد می‌کند.

بهترین زمان برای انجام یوگا | بهترین پیکر تراشی اصفهان

تقویت سیستم گردش خون

تمرین یوگا تا حدی سبب کاهش فشار خون، کلسترول، میزان گلوکز خون و ضربان قلب می‌شود. تحقیقی که درباره اثرات یوگا بر فشارخون در افراد مبتلا به فشار خون بالا انجام شد، حاکی از آن بود که یوگا با کاهش فشارخون مرتبط است.

کاهش استرس مزمن (Chronic Stress)

تراز مناسب بدن برای سلامت مفاصل و ستون فقرات بسیار مهم است. به همین دلیل گذراندن مدت‌زمان طولانی در موقعیت‌های یوگا، در حالی‌ که روی نفس‌های طولانی و آهسته تمرکز کرده‌اید، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحریک می‌کند. سیستم عصبی پاراسمپاتیک بخشی از دستگاه عصبی خودمختار است که مسئول تنش‌زدایی و بیرون‌آوردن ما از واکنش گریز یا ستیز است. ازبین‌بردن استرس مزمن یکی از دلایل اصلی تمرین یوگاست.

بهبود سلامت روده

در پژوهشی، بیماران مبتلا به سندروم روده تحریک‌پذیر (IBS) به ۳ گروه تقسیم شدند. گروه اول حرکات یوگا را انجام دادند و درمان‌های مرسوم محدودی دریافت کردند، گروه دوم در کنار یوگا درمان‌های مرسوم را نیز دریافت می‌کردند و گروه سوم گروه کنترل بود. بر اساس این پژوهش، ۱۲ هفته انجام‌دادن یوگای درمانی تأثیر مثبتی بر علائم بیماری در ۲ گروه اول داشت.

طبق این یافته‌ها، یوگا می‌تواند درمان مؤثری برای سندروم روده تحریک‌پذیر باشد، چه به‌صورت درمانی مستقل و چه در ترکیب با درمان‌های معمول این بیماری. به‌علاوه این یافته‌ها نشان می‌دهند وضعیت‌هایی که پایین شکم را هدف قرار می‌دهند، می‌توانند گردش انرژی در روده‌ها را افزایش دهند و این می‌تواند دلیل کاهش علائم بیماری باشد.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کولتک اصفهان

بهبود سلامت روان

بر اساس تحقیقات درباره اثرات تمرین یوگا اریال، هم کلاس‌های مبتنی بر مهارت و هم کلاس‌های اریال مبتنی بر مهارت و عملکرد در بهبود سلامت روان شرکت‌کنندگان نقش دارند. در گروه‌های شرکت‌کننده در این پژوهش‌ها علاوه بر تغییرات فیزیکی مانند افزایش قدرت (به‌ویژه در قسمت فوقانی بدن) تغییرات روانی و تجربیات اجتماعی مثبتی مشاهده شد.

تحقیقی کوچک نیز حاکی از کاهش چشمگیر افسردگی و استرس در زمانی بود که افراد هنرهای هوایی را به‌خاطر عشق به حرکت انجام می‌دادند. به نظر می‌رسد که این امر به‌ویژه درباره یوگا اریال صادق است، زیرا فلسفه‌های یوگا را به کار می‌گیرد و معمولا از کلاس‌های آکروباتیک سیرک یا آکروباتیک رسمی کمتر رقابتی است.

بهبود انعطاف‌پذیری و ثبات و تعادل

در سال ۲۰۱۹، پژوهشی نشان داد که ورزشکاران اریال انعطاف‌پذیری، تعادل و قدرتی استثنایی دارند.

رفع فشار روی مفاصل

با گذشت زمان، مفاصل بر اثر گرانش و افزایش سن فشرده می‌شوند. آویزان‌شدن وارونه فشار را از روی مفاصل برمی‌دارد.

کاهش احتمال بیماری قلبی

گرچه تحقیق درباره این سبک از یوگا محدود است، استنادشده‌ترین پژوهش که شورای آمریکایی ورزش (ACE) در سال ۲۰۱۶ انجام داده است، کاهش چشمگیر عوامل مرتبط با بیماری‌های قلبی‌عروقی را نشان می‌دهد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

سبزیجات ، پروتئین و چربی غیر اشباع در رژیم لاغری

اهمیت مصرف کربوهیدرات در رژیم لاغری

نکات طلایی برای شروع رژیم لاغری

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم