بررسی نکات مراقبتی در تیپ بدنی اندومورف

آخرین نوع از انواع تیپ بدنی، اندومورف است. اندومورف‌ها دارای درصد بیشتری از چربی با توده عضلانی کمتر هستند. اندومورف، آن دوست تپلی است که همیشه در جست‌وجوی کاهش وزن است. البته لزوما اندومورف‌ها چاق نیستند. افراد دارای بدن اندومورف نسبت به دیگر انواع تیپ بدنی واکنش‌پذیریِ بیشتری نسبت به مصرف کالری دارند. در این مطلب سایت کلینیک راشا، بهترین پیکر تراشی اصفهان نکات مراقبتی در تیپ بدنی اندومورف را مورد بررسی قرار میدهیم.

اندومورف‌ها باید با دقت، مراقب دریافت میزان کالری مواد غذایی خود باشند. آن‌ها معمولا اسکلت درشت‌تری دارند. از مشخصات دیگر آن‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • عرض لگن پهن‌تر از کمر
  • مفاصل و استخوان‌بندی درشت
  • متابولیسم و سوخت و ساز پایین
  • پایین‌تنه پر و چاق (در بیشتر موارد)

تغذیه مناسب برای اندومورف‌ها

از آنجا که اندومورف‌ها متابولیسم کندتری دارند، کالری اضافی در بدن آن‌ها به احتمال زیاد به چربی تبدیل می‌شود. بهترین رژیم غذایی برای این نوع بدنی، مصرف پروتئین و چربی کافی، ولی کربوهیدرات کمتر است. البته لازم نیست کربوهیدرات را حذف کنید بلکه باید آن را کنترل شده دریافت کنید. اگر استایل شما در بین انواع تیپ بدنی، اندومورف است و به دنبال کاهش وزن یا عضله‌سازی هستید، می‌توانید از کارشناسان راشا یک برنامه تناسب اندام و رژیم غذایی خاص برای نوع بدن خود بگیرید.

رژیم غذایی مناسب اندومورف‌ها

اگر از بین انواع تیپ بدنی، شما استایل اندومورف را دارید، به نکات زیر در تغذیه‌تان دقت کنید و برای تناسب اندام خود، آن‌ها را به کار ببندید.

  • از منابع خوب چربی و پروتئین بهره‌مند شوید؛ مثل آجیل‌ها، روغن‌زیتون، تخم‌مرغ و مرغ.
  • کربوهیدرات برای انرژی لازم است و در صورت حذف آن منجر به مشکلات گوارشی یا خستگی می‌شوید.
  • کربوهیدرات‌های مناسب برای شما کربوهیدرات‌های پیچیده مانند سبزیجات، حبوبات، غلات کامل و میوه (به اندازه کافی) است.
  • مصرف کربوهیدرات‌های ساده را محدود کنید. این غذاها سرشار از قند و کالری هستند که باعث چاق شدن شما می‌شوند. کربوهیدرات‌های ساده شامل نان سفید، برنج سفید، ماکارونی، کیک و کلوچه است.

بررسی انواع تیپ بدنی | بهترین کلینیک لاغری اصفهان

تمرین و ورزش برای اندومورف‌ها

خوشبختانه قدرت بدنی و استقامت قلبی عروقی اندومورف‌ها در بین انواع تیپ بدنی بالا است. بنابراین در ورزش‌هایی مثل قایقرانی موفق عمل می‌کنند. اگر به‌عنوان یک اندومورف به دنبال کاهش وزن هستید، رژیم غذایی برای شما بسیار مهم و ضروری است. اما کافی نیست و حتما باید در کنارش ورزش هم بکنید.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان

برنامه ورزشی مناسب اندومورف‌ها

هم تمرینات کاردیو و هم تمرینات مقاومتی (تمرین با وزنه) را در برنامه روزانه خود بگنجانید. اگر تمرینات کاردیو را به مقدار و شدت بالا انجام دهید؛ به چربی‌سوزی و بالا‌بردن متابولیسم بدن شما کمک می‌کند. اگر هنوز توانایی فعالیت‌های زیاد و شدید را ندارید از فعالیت‌های با شدت متوسط ​​مانند پیاده‌روی سریع، دوچرخه‌سواری و رقص بهره ببرید.

تمرینات قدرتی حتما باید در برنامه ورزشی شما باشد. تمرین قدرتی به شما کمک می‌کند که توده عضلانی بسازید و چربی بیشتری بسوزانید. در تمرین‌ها از وزنه‌های نیمه‌سنگین استفاده کنید. بهتر است تمرینات را با سرعت و شدت بالا و با استراحت بسیار کم، بین ست‌ها و تکرارها انجام دهید.

اندومورف‌های معروف در دنیا

اگر شما هم از دنبال‌کننده‌های اخبار سلبریتی‌ها باشید، پس احتمالا بدانید که بن افلک (بازیگر و کارگردان)، بیانسه (خواننده و هنرمند)، جان گودمن (بازیگر) نیز از افراد مشهوری‌اند که در بین انواع تیپ بدنی دارای استایل اندومورف‌ هستند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

مقایسه لیپولیز با لیپولیز لیزری

عوامل تاثیر گذار در میزان متابولیسم بدن افراد

تفسیر نتایج تست آنالیز بدن با دستگاه

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم