آیا ورزش و تقویت حافظه به هم مرتبط اند؟

فعالیت بدنی منظم، می‌تواند به ما کمک کند فکر کنیم، یاد بگیریم، مشکل را حل کنیم و از احساسات مثبت و شاد لذت ببریم. ورزش همچنین می‌تواند حافظه را بهبود بخشد و اضطراب یا افسردگی ما را کاهش دهد. بازهم لیستِ فواید ورزش برای حافظه و روان ما ادامه دارد ودر این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین پیکر تراشی اصفهان قصد داریم رابطه میان ورزش و تقویت حافظه را بررسی کنیم.

تاثیر ورزش بر روحیه و شادابی

فعالیت بدنی منظم می‌تواند به ما کمک کند راحت بخوابیم و احساس بهتری داشته باشیم، خطر ابتلا به یک سری بیماری‌ها را بسیار کاهش دهیم و سال‌ها به زندگی شاد خود اضافه کنیم.

تاثیر ورزش در کاهش زوال عقل

فعالیت بدنی منظم می‌تواند خطر تحلیل عملکرد شناختی از جمله زوال عقل را کاهش دهد. زوال عقل در میان بزرگسالان غیرفعال تقریباً دو برابر بیشتر از افراد فعال است که یک آمار بسیار خیره‌کننده و چشم‌گیر است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ که در ژورنال‌های Gerontology Series A منتشر شد، ارتباط بین فعالیت بدنی کم و خطر زوال عقل را نشان داد. محققان همچنین اسکن MRI از حدود ۲۰۰۰ نفر ۶۰ ساله یا مسن‌‌‌تر انجام دادند و دریافتند که هرچه فعالیت آنها بیشتر باشد، هیپوکامپ آنها بزرگتر می‌شود و در نتیجه احتمال زوال عقل پایین‌تر می‌آید.

معرفی دستگاه های بدنسازی | بهترین پیکر تراشی اصفهان

به طور کل ورزش چقدر بر حافظه تاثیر دارد؟

مطالعات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی و ورزش برای حافظه، باعث افزایش جریان خون و اکسیژن به مغز می‌شود که می‌تواند عملکرد شناختی و حافظه را تا حد زیادی بهبود بخشد. علاوه بر این، ورزش می‌تواند خلق و خو را بهتر کند و استرس و افسردگی را کاهش دهد. بنابراین ورزش به عنوان یک راه ساده و موثر برای بهبود حافظه و عملکرد مغز توصیه می‌شود.

شما در هر سن و شرایطی هم که باشید، ورزش کمک‌تان خواهد کرد. از اثرات ورزش برای حافظه و روحیه بزرگسالان تا حدی گفتیم، اما برای مثال اگر شما دانش آموز باشید، ورزش به شما کمک می‌کند تا در ایام امتحانات استرس کمتر و قدرت یادگیری بیشتری داشته باشید.

توضیح تخصصی: ورزش با افزایش مولکول‌های مربوط به بخش حافظه مغز مانند {نوروتروفیک فکتور مشتق شده از مغز (BDNF)} حافظه را بهبود می بخشد. این مولکول، سیناپتوژنز را افزایش می‌دهد و سیناپس‌های جدیدی را تشکیل می‌دهد که واسطه یادگیری و حافظه هستند و جذب اطلاعات و تشکیل خاطرات طولانی‌مدت را آسان‌تر می‌کنند. هرچه BDNF بیشتر باشد، عملکرد و ظرفیت حافظه بیشتر می شود.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان

معرفی چند تمرین ذهنی برای بهبود قدرت حافظه

همان‌طور که گفتیم، انواع ورزش برای حافظه مفید و موثر است؛ در این قسمت قصد داریم یک سری تمرینات و فعالیت‌های ذهنی برای بهبود قدرت حافظه را معرفی کنیم.

  1. استفاده از یک سری بازی‌های ذهنی: استفاده از بازی‌هایی مثل شطرنج، حفظ لغات از فرهنگنامه، حفظ اشعار، ساختن پازل‌های پیچیده، نقشه ذهنی یا کارت‌های حافظه به کمک تصاویر و نمودارها می‌تواند قدرت حافظه را افزایش دهد.
  2. تکرار و تمرین مطالب: تکرار و تمرین مطالب و حفظ آنها باعث ایجاد اتصالات جدید در مغز می‌شود که باعث بهبود قدرت حافظه می‌شود.
  3. فعالیت بدنی: فعالیت بدنی و ورزش برای حافظه و عملکر مغز و بهبود آن‌ها موثر عمل می‌کند که به طور مفصل در این مقاله توضیح دادیم.
  4. خواب کافی: خواب کافی بااینکه یک تمرین به نظر نمی‌رسد اما یک فعالیت بسیار مهم برای بهبود حافظه و قدرت تمرکز می شود. ضمنا انجام ورزش باعث می‌شود که شما خواب باکیفیت‌تر و بهتری داشته باشید.
  5. مصرف مواد غذایی مناسب: مصرف مواد غذایی سالم و مناسب از جمله مغز آجیل‌ها مانند پسته و بادام، یا مویز، تخم مرغ، گوجه فرنگی، هویج و … می‌تواند حافظه را بهبود دهد.
  6. امتحان یک ورزش جدید: مثلا اگر تا به حال شطرنج، شنا، فوتبال و…را انجام ندادید، سراغ‌شان بروید. رشته‌های جدید از بهترین انتخاب‌های ورزش برای حافظه است.

مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

خصوصیات تیپ بدنی مزومورف

خصوصیات لاغری با دستگاه کول تک

بالارفتن سن و چاق شدن

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم