درباره ورزش پیلاتس برای بانوان بیشتر بخوانید

Pilates ورزشی است که امروزه در میان بانوان از محبوبیت بسیاری برخوردار است. و به نوعی جزوء جدا نشدنی برنامه تمرینی بانوان ورزشکار با هدف فرم دهی به اندام ها، استحکام ماهیچه ها، کاهش وزن، لاغری و رسیدن به تناسب اندام محسوب می شود. در نوشته امروز از سایت کلینیک راشا، بهترین کولتک اصفهان درباره ورزش پیلاتس برای بانوان صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بانوان تمرینات پیلاتس را با هدف دستیابی به تناسب اندام انجام میدهند. زیرا تمرینات این ورزش علارغم اینکه باعث تقویت عضلات و فرم گیری آنها شده، سبب حجیم شدن آنها نخواهد شد. یکی از ویژگی های مثبت ورزش پیلاتس این است که می توان آنها را به صورت گروهی و با استفاده از انواع تجهیزات گوناگون از جمله دمبل ها با وزن های مختلف انجام داد. دمبل زدن برای لاغری و تناسب اندام بسیار مفید است. در صورتی که از این وسیله در ورزشی همچون پیلاتس استفاده شود، اثرات حرکات ورزشی را چند برابر خواهد کرد.

بسیاری از بانوان از انجام تمرینات فیتنس با وزنه در جهت تقویت عضلات بدن هراس دارند زیرا تصور می کنند که عضلات همچون آقایان حجیم خواهد شد که این تصور کاملا اشتباه است. اما اگر بر این باور هستید، تمرینات پیلاتس می تواند به تقویت و فرم گیری عضلات شما کمک کند. تمرینات ورزش پیلاتس تمامی اندام های را به نوعی به چالش می کشد. و سبب بهبود و افزایش قدرت و انعطاف بدنی و ماهیچه ها و همچنین بهبود حرکت مفاصل می شود.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کولتک اصفهان

نتیجه تحقیقات بر روی بانوانی که این ورزش را انجام می دهند بیانگر آن بوده که ناهنجاری های بدنی مانند گودی کمر، افتادگی شانه، ناهنجاری در ستون فقرات و حتی کوتاهی عضلات در میان بانوانی که هفته ای ۲ جلسه تمرینات این ورزش را انجام میدهند به طور محسوسی بهبود یافته است.

همانطور که گفیم پیلاتس باعث حجیم شدن عضلات مانند آنچه که در تمرین با وزنه شاهد آن هستیم نخواهد شد. بلکه کشیده تر شدن عضلات و تقویت آنها و استقامت و انعطاف پذیری بدن دلالت دارد که در نتیجه نواقص غیر طبیعی بدنی مانند کودی کمر و قوز بدنی و الگوهای غیر صحیح قامتی را بهبود می بخشد از این روی شاهد داشتن اندامی کشیده خواهید بود. همچنین اگر مبتلا به انحنای غیر طبیعی بدن هستید با انجام این ورزش به طور حتم افزایش قد را تجربه خواهید کرد.

Pilates ورزشی است که اثرات آن برای از بین بردن چربی های شکم و پهلو اثبات شده است. حرکات تمرینی این ورزش بر روی ژرف ترین لایه های چربی شکمی تاثیر گذاشته و با تقویت عضلات میانی بدن (شکم ، کمر و پهلوها) موجب سوزاندن چربی های این قسمت از بدن می شود. در عین حال موجب افزایش توده عضلانی در این نواحی از بدن خواهد شد که پیامد آن دستیابی به اندامی موزون خواهد بود. تمرینات این ورزش به طور قابل توجهی نسبت به تمریناتی که با دستگاه های بدنسازی انجام می شوند بر روی مفاصل آسیب بسیار کمتری دارند و حتی باعث بهبود آنها نیز می شوند. زیرا از خود بدن برای ایجاد مقاومت بهره می گیرد به این معنی که قدرت را از مرکز بدن گرفته و تقویت می کند. ورزش با توپ پیلاتس نیز یکی از تمرینات محبوب در این ورزش محسوب می شود.

ورزش پیلاتس | بهترین پیکر تراشی اصفهان

فواید ورزش پیلاتس

به طور کلی فواید ورزش پیلاتس در :

  • بهبود و افزایش انعطاف پذیری بدن
  • تقویت عضلات بدن
  • اصلاح ساختار و استایل بدنی
  • بهبود حرکت مفاصل
  • چربی سوزی، کاهش وزن و لاغری
  • افزایش تمرکز و هماهنگی میان اندام ها
  • و از بین رفتن درد های شایع کمر و بهبود قدرت ذهن خلاصه می شود.

عوارض ورزش پیلاتس

به طور کلی پیلاتس ورزشی است که همه افراد می توانند با انجام آن بپردازند اما برای آن دسته افرادی که دچار بیماریهای قلبی و یا عمل جراحی در این ناحیه از بدن داشته اند و یا با مشکل تنگی نفس و یا به انسداد دریچه آئورت مبتلا هستند به هیچ عنوان توصیه نمی شود. همواره توصیه شده است که تمرینات این ورزش باید زیر مربی مخصوص این رشته و به صورت اصولی صورت گیرد. انجام تمرینات غیر اصولی پیلاتس می تواند موجب کشیدگی عضلات، پارگی تاندونها و قرار گیری ربط ها بر روی یکدیگر و اسپاسم (گرفتگی) عضلات و آسیب به مفاصل شود.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

مراقبت های تغذیه ای هنگام بروز آسیب های ورزشی

افزایش وزن در افراد مزومورف

مکمل آرژینین

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم