آشنایی با تجهیزات و بدنسازی

حالا به فکر سلامتی و تناسب اندام‌تان هستید و ورزش منظم را انتخاب کرده‌اید، بهتر است که زبان باشگاه‌های ورزشی را هم بلد باشید. در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین کلینیک لاغری اصفهان تجهیزات بدنسازی را مورد بررسی قرار می دهیم.

هالتر

هالتر نام میله‌ای بلند است که بین ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم وزن دارد و در ورزش بدنسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این ابزار ورزشی، ورزشکاران می‌توانند با قرار دادنِ وزنه‌هایی در داخل میله هالتر، انواع حرکات ورزشی، چه در باشگاه و چه در داخل منزل را انجام دهند.

برای افزایش مقاومت تمرینات، به دو سر هالتر، وزنه‌های بشقابی اضافه می‌کنند. نباید هنگام استفاده از هالتر هیجانی شوید و این میله را سنگین کنید. آسیب‌دیدن در محیط باشگاه، از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیک‌تر است. برای بالا بردن قدرت اجرایی حرکات و تسلط بر نحوه انجام هریک، استفاده از هالتر گزینه خیلی خوبی است.

دمبل

دمبل، یکی از تجهیزات ورزشی است که در گروه وزنه‌‌های آزاد گنجانده می‌شود و به‌‌طور وسیع در تقویت، افزایش حجم و کارایی عصبی‌-‌عضلانیِ بخش‌‌های مختلف بدن کاربرد دارد. این وسیله به غیر از آن‌که در مقایسه با دیگر ابزارهای بدنسازی قیمت مناسبی دارد، دارای حجم کمتری بوده و در باشگاه‌های ورزشی و منزل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بسیاری از دمبل‌ها وزن ثابتی دارند؛ برای افزایش مقاومت تمرین، باید دمبل‌هایتان را عوض کنید. البته برخی از دمبل‌ها هم قابل تنظیم هستند، یعنی می‌توانید به وزن آن‌ها بیفزایید. دمبل‌ها تقریبا همه کاره‌اند و شما می‌توانید در حرکات متعددی از تمرینات، این وسیله ورزشی را به کار گیرید.

در باشگاه های بدنسازی، دمبل‌ها روی قفسه محکمی قرار دارند که «رک» نامیده می‌شود. حواستان باشد که این میله سنگین از رک، به روی پاهایتان نیفتد، در غیر این‌صورت انگشتان پاهایتان دچار آسیب می‌شوند.

وزنه بشقابی

ورزنه بشقابی، به وزنه‌هایی گفته می‌شود که بر روی اطراف میله هالتر، یا بر روی دمبل‌های قابل تنظیم سوار می‌شوند. وزنه‌های بشقابی معمولاً در وزن‌های ۲/۵، ۵، ۱۰، ۱۵، ۲۰، و ۲۵ کیلوگرمی در باشگاه‌ها پیدا می‌شوند.

وزنه‌های آزاد

هر وسیله‌ای که قابل اتصال به چیزی مانند قرقره نیست، می‌توانید آن را وزنه‌ آزاد بنامید. بنابراین این عبارت دمبل، هالتر، توپ‌های کوچک یوگا، کتل‌بل، و هر چیزی که می‌توانید آن را بردارید و تمرینی را با استفاده از آن وسیله اجرا کنید، شامل می‌شود؛ البته به شرط اینکه یک وزنه باشد! خوب است که در تمرین‌هایتان از وزنه‌های آزاد استفاده کنید؛ چراکه به ثبات و افزایش تعادل عضلات کمک زیادی خواهند کرد.

توپ

توپ در نوع‌های مختلف، یکی از لوازم محبوب و پرکاربرد در ورزش است؛ از پیلاتس و ایروبیک گرفته تا بدنسازی، توپ برای ورزشکاران کارکرد دارد. بعضی توپ‌ها بسیار کوچک و سبک هستند؛ مثل توپ پیلاتس و بعضی توپ‌ها مثل مدیسن بال و بدنسازی سنگین و بزرگ‌اند.

اشتباهات رایج در ورزش بدنسازی | بهترین پیکر تراشی اصفهان

کش

کش‌ها و نوارهای مقاومتی در دنیای ورزش جایگاه ویژه‌ای دارند، چراکه می‌توانند جایگزین وزنه‌ها و دمبل باشند و با ایجاد یک مقاومت خارجی، باعث تحریک و رشد عضلات شوند. انواع کش‌های ورزشی شامل کش پیلاتس، کش لوپ و کش بدنسازی است.

میله EZ

یکی از تجهیزات ورزشی بسیار پرکاربرد، یک میله هالتر خم (معمولا از جنس فولاد) است، این میله هالتر دو انحنا بر روی خود دارد که برای تمرینات پاورلیفتینگ، بدنسازی و عضله سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کتل بل

یک وزنه فلزی شبیه گلوله است که دستگیره هم روی خود دارد. کتل بل در وزن‌ها و سایزهای مختلف برای انواع تمرینات قدرتی و مقاومتی از جمله بدنسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد به خصوص برای بعضی تمرینات که با دمبل قابل اجرا نیستند.

فوم رول

فوم رولر یک غلتک استوانه‌ای ساده است که بعضی انواع آن روی سطح خود عاج هم دارد؛ اما با وجود ساده بودن در حیطه توان بخشی، حرکت درمانی و اصلاحی و یا ریکاوری کاربردهای فراوان دارد.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کلینیک لاغری اصفهان

استک

در ماشین‌ها و سیم‌کش‌ها، وزن و مقاومت تمرین توسط استک‌ها فراهم می‌شوند، که معمولا مکعب شکل بوده و روی هم چیده شده‌اند. شما می‌توانید توسط یک پین، مقاومت مورد نظرتان را در بین استک‌ها تعیین کنید. نکته جالب این است که به مصرف چند مکمل به‌طور هم‌زمان نیز واژه استک اطلاق می‌شود مانند ECA Stack).

نیمکت

نیمکت، فقط یک نیمکت ساده است که برای استراحت ورزشکاران یا کمک به اجرای یک سری تمرینات مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از آنجا که می‌توان زاویه نیمکت را تنظیم کرد عضلات درگیر در یک تمرین هم تغییر می‌کند. یکی از نکات مهم درباره نیمکت‌های بدنسازی استاندارد بودن اندازه‌ و متریال مورد استفاده در آن‌ها است.

 استپ

کلمه استپ به معنای پله است و تخته استپ‌های ورزشی هم کاربرد یک پله کوتاه را دارند و برای اجرای تمرینات مختلف هوازی و قدرتی استفاده می شوند. معمولا استپ یک تخته فومی است اما برخی نوع پلاستیکی هم دارد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

کاربردهای دستگاه آنالیز بدن

آشنایی با انواع چربی شکم

بررسی انواع تیپ بدنی

 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم