نحوه کاهش کلسترول خون با اصلاح سبک زندگی

قصد داریم امروز در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین پیکر تراشی اصفهان چگونگی کاهش کلسترول خون با اصلاح سبک زندگی را مورد بررسی قرار می دهیم.

انجام تمرینات مداوم ورزشی:

مطالعات نشان می‌دهد که انجام تمرینات ورزشی استقامتی (پیاده‌روی، شنا و دومیدانی) می‌تواند سطح اچ دی آل که کلسترول خوب خون است را افزایش دهد و با این کار اثر حفاظتی بر سیستم قلب و عروق فرد می‌گذارد. این به خصوص در مواردی صحیح است که سطح اچ دی آل خون این افراد پایین باشد. به علاوه تمرینات ورزشی می‌تواند بر رژیم‌های غذایی کم کلسترول تأثیر گذاشته و سطح آل دی آل که کلسترول بد محسوب می‌شود را کاهش دهد.

استفاده مکمل‌های نیاسین (ویتامین B3):

نیاسین، آل دی آل (کلسترول بد) خون را کاهش می‌دهد و اچ دی آل (کلسترول خوب) خون را افزایش می‌دهد. میزان کاهش آل دی آل خون هنوز اندازه‌گیری نشده است اما یک مطالعه نشان می‌دهد که با مصرف مکمل‌های حاوی نیاسین تا 20 در صد به میزان اچ دی آل (کلسترول خوب) خون افزوده می‌شود. هنوز مطالعاتی در مورد تأثیر مصرف مکمل‌های نیاسین در مقایسه با مکمل‌های دیگر انجام نشده است. به هر حال تصور بر این است که با خوردن غذاهای سرشار از نیاسین می‌توان سطح آل دی آل که کلسترول بد است را خون کاهش داد و در عین حال اچ دی آل که کلسترول خوب است را افزایش داد.

کاهش وزن برای سلامت سطح شاخص توده بدنی

کاهش وزن به خصوص کاهش چربی‌های اطراف شکم می‌تواند به کاهش سطح آل دی آل خون کمک کرده و از ابتلا به دیابت نوع دو که یک عامل مؤثر و قوی برای ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی است، پیشگیری کند. شاخص توده بدن خود را بررسی کنید و تلاش کنید که این شاخص را بین 20 تا 22 حفظ کنید.

رژیم گیاهخواری

رژیم گیاه‌خواری شامل خوردن غذاهای گیاهی و اجتناب از مصرف غذاهای حیوانی مانند محصولات لبنی، گوشت قرمز، غذاهای دریایی و … می‌شود. رژیم گیاهخواری باعث کاهش چربی و کاهش گلیسیرید خون می‌شود. این به خصوص زمانی بسیار مؤثر است که رژیم گیاهخواری شامل شکرهای تخلیص شده، غذاهای فراوری‌شده یا چربی‌های ترانس نباشد و به جای آن شامل غذاهای پر فیبر مانند مغزیجات، غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات باشد.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان

کاهش اضطراب و استرس

مطالعات نشان می‌دهد که استرس‌های ذهنی، هیجانی یا فیزیولوژیکی می‌تواند تا 10 در صد سطح کلسترول خون را افزایش دهد. در یک مطالعه انجام شده مشخص شده است که قبل از امتحانات پایان‌ترم، سطح کلسترول خون دانشجویان افزایش می‌یابد. یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد که انجام فعالیت‌هایی که فشار زیادی از لحاظ ذهنی بر فرد وارد می‌کند مانند ریاضیات نیز باعث افزایش سطح کلسترول خون می‌شود. برای کاهش استرس در زندگی چای داغ بنوشید، حرکات یوگا را انجام دهید یا زمانی را با دوستان خود بگذرانید. کارهای جدید را امتحان کنید تا دریابید که کدام یک برای شما مؤثر است.

ترک سیگار و دخانیات

اگر شما سیگار می‌کشید آن را قطع کنید. با ترک سیگار اچ دی آل خون شما افزایش می‌یابد و مزایای بیشماری دارد. با اجتناب از استعمال دخانیات در 20 دقیقه، فشار خون و نرخ ضربان قلب شما کاهش می‌یابد. پس از گذشت یک سال احتمال ابتلای شما به بیماری‌های قلبی تا نصف کاهش می‌یابد. پس از 15 سال احتمال ابتلای شما به بیماری‌های قلبی مشابه کسی است که اصلاً سیگار نکشیده است.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

مزایای انجام ورزش پیلاتس

تاثیرات ورزش پیلاتس بر لاغری

نکات مهم در تغذیه کودکان

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم