کلاژن چیست و چه تاثیراتی بر زیبایی پوست دارد؟

برای اینکه پوست شما جوان بماند و شفافیت و کشسانی خود را حفظ کند، به پروتئینی نیاز دارد که نام آن کلاژن است. کلاژن بعد از مدتی در پوست شما کاهش پیدا می‌کند و روند ساخت آن کند می‌شود. برای اینکه کلاژن سازی پوست خود را تحریک کنید، لازم است که فعالیت‌هایی را انجام دهید.

برخی از این فعالیت‌ها شامل خوردن مکمل کلاژن سازی می‌شود و برخی دیگر شامل ایجاد برخی از تغییرات در زندگی شماست. برای اینکه بیشتر با کلاژن و اثراتی که در پوست شما دارد آشنا شوید، با ما همراه باشید.

در صورتی که می‌خواهید پوست جوان و زیبایی داشته‌باشید، بهتر است که تحت نظر یک متخصص پوست کلینیک زیبایی راشا  باشید.


همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :


بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان |  بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | کلاژن چه تاثیراتی بر زیبایی پوست دارد؟ ...

کلاژن چیست؟

کلاژن فراوان‌ترین پروتئین در بدن است. این پروتئین یکی از مهم‌ترین عناصر سازنده‌ی استخوان‌ها، پوست، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها است. همچنین در بسیاری از قسمت‌های دیگر بدن از جمله رگ‌های خونی، قرنیه و دندان نیز یافت می‌شود. می‌توان آن را به عنوان چسبی در نظر گرفت که سلول‌های مختلف را در کنار یک دیگر قرار می‌دهد. در واقع، واژه‌ی Collagen، از کلمه‌ی یونانی kólla گرفته‌شده‌است که به معنی چسب است. حداقل ۱۶ نوع کلاژن وجود دارد.

فواید کلاژن

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا پوست چروک می‌شود؟ در پوست جوان، چارچوب کلاژن سالم است و پوست مرطوب و الاستیک و انعطاف‌پذیر باقی می‌ماند. با گذشت زمان، ساختار این پروتئین ضعیف می‌شود و پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. با از‌بین‌رفتن نقش حفاظتی آن، پوست شروع به از‌دست‌دادن قوام خود می‌کند. هر بار که لبخند می‌زنید، اخم می‌کنید و یا چشمتان را می‌بندید، به Collagen موجود در پوست استرس وارد می‌شود.

حالت‌های چهره، بر پوست تاثیر گذاشته و چروک‌های پوستی شروع به ظاهر‌شدن می‌کند. بنابراین، هرچه سطح این ماده‌ی موجود در پوست بیشتر باشد، پوست دیرتر چروک می‌شود و چهره‌ی زیباتری خواهید داشت.

رادیکال‌های آزاد دشمن پوست ما هستند و به این ماده آسیب می‌رسانند. عوامل محیطی مانند اشعه‌ی ماورا بنفش یا آلودگی هوا، عادات نامناسب در زندگی مانند استعمال دخانیات و رژیم غذایی نامناسب، به عنوان مثال مصرف غذاهای دارای قند بالا، همگی باعث تشکیل رادیکال‌های آزاد می‌شوند که تجزیه‌ی آن را سرعت می‌بخشند. برخی از اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس نیز می‌‌تواند به آن آسیب برساند.

یکی از کاربردهای کلاژن داشتن پوست صاف تر است. مصرف کلاژن به شما کمک می‌کند که پوست صاف‌تر و جوان‌تری داشته‌باشید.

چگونه می توان از تخریب کلاژن در پوست جلوگیری کرد؟

شاید پرهیز از عادت‌های نامناسب در زندگی، مهم‌ترین قدم برای جلوگیری از تخریب کلاژن باشد :

  1. خودداری از خوردن بیش از حد شکر و کربوهیدرات‌های تصفیه شده. شکر در ترمیم Collagen اختلال ایجاد می‌کند. مصرف شکر و کربوهیدرات را به حداقل برسانید.
  2. با قرار گرفتن در مقابل آفتاب، اشعه‌ی ماورا بنفش می‌تواند تولید این ماده را کاهش دهد. از قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید خودداری کنید. همچنین می‌توانید از کرم‌های ضد آفتاب با spf بالا (حداقل ۳۰) استفاده کنید.
  3. سیگار کشیدن تولید کلاژن را کاهش می‌دهد، بهبود زخم را مختل کرده و منجر به چین و چروک شود. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای بهبود وضعیت پوست خود انجام دهید این است که هرگز سیگار نکشید یا اگر سیگار می‌کشید سیگار را ترک کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که سیگار کشیدن به رادیکال‌های آزاد اجازه می‌دهد تا به فیبرهای کلاژن حمله کنند. بنابراین جای تعجب نیست که پوست یک فرد سیگاری، به ویژه در اطراف دهانش، آسیب دیده و چروک به نظر می‌رسد.
  4. مکمل قرص کلاژن برای داشتن پوست خوب کافی نیست
  5. یکی از راه‌های تحریک کلاژن سازی استفاده از مکمل است. تغییر سبک زندگی هم اهمیت زیادی دارد.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان |  بهترین کلینیک زیبایی اصفهان |  کلاژن چیست و چه خواصی دارد؟

پرسش‌های متداول

کلاژن چیست و چه خواصی دارد؟
کلاژن یکی از پروتئین‌های پوست است که ساختار رشته‌ای دارد و در پوست باعث حفظ الاستیته و جوانی آن می‌شود. این پروتئین به پوست خاصیت کشسانی می‌دهد و از ایجاد چین و چروک در پوست جلوگیری می‌کند. سبک زندگی شما در ساخت کلاژن و اثرگذاری آن بر روی پوست نقش دارد. اگر مواد غذایی را بخورید که بیشتر کلاژن سازی پوست را تحریک کند، برای مدت زمان بیشتری پوست جوان و باطراوتی خواهید داشت.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در کلاژن سازی پوست موثر است، سن است. اگر سن شما کم باشد این کلاژن سازی با سرعت بیشتری انجام می‌شود و در پیری کلاژن سازی کاهش پیدا می‌کند و با سرعت کم‌تری انجام می‌شود. بنابراین می‌توانید چین و چروک‌ها را واضح‌تر از پیش ببینید.

آیا محصولات پوستی حاوی کلاژن می توانند تولید آن را در پوست تحریک کنند؟
کرم‌های کلاژن فقط روی سطح پوست عمل می‌کنند. مولکول‌های کلاژن خیلی بزرگ هستند و نمی‌توانند از طریق پوست جذب شوند. در نتیجه، مرطوب کننده‌های حاوی کلاژن نمی‌توانند به عمق پوست نفوذ کنند. کرم‌ها، در درجه‌ی اول سرعت از دست دادن آب از سطح پوست را کند کرده و به لطافت پوست کمک می‌کنند. اما ماساژ منظم پوست ممکن است مزایای کرم‌های ضد پیری را افزایش دهد.

کلاژن سازی پوست چگونه انجام می شود؟

همان‌طور که می‌دانید کلاژن یک پروتئین است و ساخت آن با کنار هم قرار دادن اسید‌های آمینه انجام می‌شود. درون سلول‌های ما ماده‌ی ژنتیکی وجود دارد که ساختار تمامی پروتئین‌ها را دستور می‌دهد. بنابراین برای ساخت کلاژن که یک پروتئین است، نیاز به دستورهای ژن وجود دارد. ژن فعال می‌شود و از طریق اسیدآمینه‌های موجود درد بدن شروع به ساخت پروتئین رشته‌ای کلاژن می‌کند. این پروتئین ساخته می‌شود و در ساختار پوست قرار می‌گیرد.

لینک های کاربردی : 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم