روش محاسبه BMI

محاسبه BMI |  شاخص توده بدن (Body Mass Index) وزن فرد بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مربع قد بر حسب متر BMI یک روش ارزان و آسان برای گروه های وزنی مختلف است.
شاخص توده بدنی ( BMI ) معیاری است که با استفاده از قد و وزن بدن و محاسبه‌ی نسبت بین آن می‌توان متوجه شد که هر شخص چقدر اضافه وزن دارد. برای اکثر بزرگسالان ، BMI ایده آل در محدوده ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ است.

اگر BMI شما

  1.  کمتر از ۱۸.۵ است، در محدوده کمبود وزن هستید.
  2.  بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ است، در محدوده وزن سالم هستید.
  3.  بین ۲۵ تا ۲۹.۹ است، شما در محدوده اضافه وزن هستید.
  4. بین ۳۰ تا ۳۹.۹ است، شما در محدوده چاقی هستید.

کلینیک پزشکی ورزشی راشا

بهترین کولتک اصفهان | bmi شاخص توده بدنی

اطلاعات BMI

BMI برای یک قد خاص، یک محدوده وزن سالم را در نظر می‌گیرد، به این صورت که کسی که در رنج نرمال باشد چاق نیست و از سلامت نسبی برخوردار است.

دراندازه گیری شاخص توده بدنی، متخصصان علاوه بر ارزیابی سلامت بدن شما عوامل دیگری را نیز در نظر می‌گیرند. عضله بسیار چگال‌تراز چربی است، بنابراین افراد عضلانی مانند بوکسورهای سنگین وزن، مربیان وزنه‌برداری و ورزشکاران حتی اگر BMI آنها چاق طبقه بندی شده باشد، در محدوده وزن سالم هستند.

اگر باردار هستید نباید BMI را محاسبه کنید. زیرا در این دوران با توجه به تغییر شرایط بدنی، عدد موردنظر عددی منطقی و درست نخواهد بود.

اگر یک ورزشکار یا شخص دیگر با عضله زیاد BMI بیش از ۲۵ داشته باشد ، آیا آن فرد همچنان دارای اضافه وزن است؟

با توجه به وضعیت وزن، هر کسی که شاخص توده بدنی بین ۲۵ تا ۲۹.۹ داشته باشد به عنوان اضافه وزن و هر کسی که BMI بالای ۳۰ دارد به عنوان چاق طبقه بندی می‌شود.

با این حال ، ممکن است BMI ورزشکاران به دلیل افزایش قدرت عضلانی به جای افزایش چربی بدن باشد. به طور کلی، فردی که شاخص توده بدنی بالایی دارد، احتمالاً چاقی بدنی و اضافه وزن دارد ، اما این موضوع در مورد ورزشکاران صدق نمی‌کند.

درمان چاقی و معضلات آن

وقتی که محاسبه BMI یک فرد از حالت نرمال بالاتر باشد آن فرد چاق محسوب می‌شود. همانطور که برای تمامی افراد واضح است فرد چاق نه تنها از چاقی رنج می‌برد و تناسب اندام مناسبی ندارد بلکه مشکلات سلامتی بی‌شماری را تحمل خواهد کرد. افرادی که BMI آنها ۴۰ یا بیشتراست، چاقی مفرط دارند. افراد با BMI 35یا بیشتر که یک بیماری مرتبط با چاقی مانند دیابت یا فشار خون بالا را تجربه می کنند، چاقی بیمارگونه نیز دارند.

برای کاهش خطر چاقی چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

خبر خوب این است که وزن‌های بسیار زیاد با جراحی کاهش وزن کاهش می‌یابد. البته که خیلی از افراد با رژیم غذایی اصولی تحت نظرمستمرپزشک می‌توانند کم کم به کاهش وزن دست یابند.

بهترین پیکر تراشی اصفهان | bmi شاخص توده بدنی

جراحی کاهش وزن

افرادی که چاقی بیش از حد دارند گاهی نمی‌توانند با رژیم غذایی و ورزش به وزن ایده‌آل برسند و یا انقدر این کار برای آنها زمان‌بر و خسته کننده شده است که ترجیح می‌دهند از روشی استفاده کنند که در زمان کوتاه‌تر به نتیجه برسد . دراین صورت از روش‌های جراحی لاغری استفاده می‌کنند. این کار با توجه به نظر پزشک انجام می‌گیرد و برای هر شخص با توجه به شرایط بدنی‌،BMI آن شخص و میزان نیازبه کاهش وزن متفاوت است.

با توجه به نظر پزشک متخصص و تست‎هایی که انجام می‌گیرد بهترین روش جراحی لاغری برای آن شخص انتخاب می‌شود. آیا من کاندید مناسبی برای جراحی کاهش وزن هستم؟

به طورکلی، جراحی کاهش وزن در هر یک از شرایط زیر به شما توصیه می‌شود.

  1.  BMI شما بالای ۴۰ است.
  2. BMI شما بالا و شما دارای بیماریهای خاص مرتبط با چاقی هستید، مانند فشار خون بالا ، کلسترول بالا ، دیابت ، درد مفاصل شدید و …
  3. شما حداقل دو سال است که سعی در کاهش وزن دارید اما موفق به این کار نشده اید.
  4. شما حداقل ۳-۵ سال چاق هستید.
  5.  شما عزم خود را برای کاهش وزن و حفظ یک سبک زندگی سالم برای بقیه زندگی خود جزم کرده اید.

بهترین کلینیک لاغری اصفهان | چگونگی محاسبه BMI

آیا جراحی کاهش وزن ارزش آن را دارد؟

شکی نیست که خطرات سلامتی ناشی از چاقی از عوارض جانبی ناشی از جراحی کاهش وزن پیشی می گیرد. جراحی چاقی، دیابت، فشار خون بالا، بیماری های قلبی، آرتروز، کلسترول بالا و سایر شرایط خطرناک را بهبود می بخشد و در نتیجه کیفیت زندگی بهتری خواهد داشت.

بیشتر مطالعات نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد افرادی که از چاقی شدید رنج می‌برند با موفقیت ۸۰_۵۰ درصد از وزن اضافی خود را پس از جراحی از دست می‌دهند. چندین مطالعه مرتبط نشان داده است که خطر مرگ و میر در افراد چاقی که جراحی چاقی کرده اند کمتر از افرادی است که جراحی نکرده اند.

افرادی که چاقی کمتری دارند نیاز به جراحی‌های چاقی ندارند و با رژیم‌های لاغری، دستگاه‌های لاغری و ورزش می‌توانند به اندام ایده آل برسند.
امروزه استفاده از دستگاه‌های لاغری بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و نتایج بسیار خوب و فراتر از انتظار به دنبال دارد.

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم