روش های جلوگیری از گرمازدگی هنگام ورزش

هنگامی که در هوای گرم ورزش می‌کنید، باید چند نکته مهم را جهت جلوگیری از گرمازدگی هنگام ورزش رعایت کنید. ما در این مطلب از سایت کلینیک راشا، بهترین کولتک اصفهان قصد داریم این نکات را خدمت شما بیان کنیم.

1- عادت کردن به ورزش در گرما

این موضوع به خصوص وقتی مهم است که شما به ورزش کردن در داخل خانه یا در هوای خنک عادت دارید و حالا می‌خواهید در فضای باز ورزش کنید. بدن شما در ابتدا ممکن است حداقل یک تا دو هفته طول بکشد تا با گرما سازگار شود. همان‌طور که بدن شما به مرور زمان با گرما سازگار می‌شود، به تدریج طول و شدت تمرینات خود را افزایش دهید. به هیچ وجه در جلسات اول به خود فشار زیادی نیاورید.

2- چک کردن دما

به پیش بینی‌های آب و هوا و هشدارهای گرما توجه کنید. از قبل مطلع باشید که دمای هوا در طول مدت ورزش شما در فضای باز چقدر است.

3- همراه داشتن نوشیدنی ورزشی

اگر قصد دارید به صورت شدید ورزش کنید، به غیر از آب، یک نوشیدنی ورزشی هم تهیه کنید و همراه خود ببرید. نوشیدنی‌های ورزشی می‌توانند جایگزین سدیم، کلرید و پتاسیمی شوند که از طریق تعریق از دست می‌دهید. از نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید، زیرا در واقع این نوشیدنی‌ها می‌توانند باعث کاهش آب بدن شما شوند.

4- علائم گرما زدگی را بدانید

علائم گرما زدگی شامل گرم شدن بیش از حد بدن و خنک نشدن آن، خستگی و ضعف بدنی حین ورزش، سرگیجه و سیاهی رفتن چشم‌هاست که در صورتی که دچارش شدید؛ باید حتما ورزش خود را متوقف کنید و مراقبت‌های پزشکی برای شما اعمال شود. مراقبت‌های لازم مثل رفتن به اتاق خنک (یا سایه) و نوشیدن کم کم آب؛ اما ممکن است که گرمازدگی در حدی شدید باشد که ورزشکار تقریبا هوشیاری خود را از دست بدهد. در این صورت فوری با اورژانس تماس بگیرید.

5- نوشیدن مایعات

کم آبی یک عامل کلیدی در بیماری گرمازدگی است. با هیدراته ماندن با آب به بدن خود کمک کنید تا عرق کند و خنک شود. برای نوشیدن مایعات صبر نکنید تا تشنه شدید به سراغ آب بروید.

ورزش در هوای گرم | بهترین کلینیک لاغری اصفهان

لباس مناسب برای ورزش در هوای گرم

نوع لباس ورزشی در ایمن ماندن ورزشکار بسیار تاثیرگذار است. ورزشکار باید لباس‌هایی بپوشد که به پوستش اجازه تعریق و خنک شدن می‌دهد و از جنس لباس‌هایی مثل کاموا، پنبه و پلاستیک که بدن را گرم می‌کنند، اجتناب کند. یک لباس ورزشی مناسب، باید آزاد و رها باشد. بنابراین لباس‌ ورزشی خود را صرفا براساس ظاهر و یا فانتزی بودنش انتخاب نکنید. لباس‌های سبک و گشاد، به تبخیر عرق کمک می‌کنند و شما را خنک‌تر نگه می‌دارند. از رنگ های تیره که می‌توانند گرما را جذب کنند، خودداری کنید. در صورت امکان از کلاهی با رنگ روشن و لبه پهن استفاده کنید.

لباس ورزش در هوای آزاد از یک جنبه دیگر هم اهمیت پیدا می‌کند: پیشگیری از آفتاب سوختگی پوست. تابش مستقیم نور خورشید به پوست، یک اتفاق ناخوشایند است؛ چراکه غیر از عرق کردن زیاد و سوختن پوست، می‌تواند زمینه ساز بیماری‌های پوستی خطرناک شود.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کولتک اصفهان

دو نکته در مورد لاغری با ورزش در هوای گرم

آیا با ورزش در هوای گرم کالری سوزی بیشتری انجام می شود؟

بله؛ با ورزش در گرما کالری بیشتری خواهید سوزاند؛ اما همه حقیقت این نیست. ورزش در هوای گرم، یک اشکال اساسی دارد. بگذارید در ابتدا مکانیسم ورزش در گرما و کالری سوزی بیشتر آن را توضیح دهیم.

در طول ورزش، دمای بدن افزایش می‌یابد. این افزایش دما ممکن است خیلی زیاد شود. اما خوشبختانه بدن شما دارای سیستم‌های خنک کننده داخلی است که کمک می‌کنند تا بدن شما با گرما سازگار شود. به همین دلیل است که شما عرق می‌ریزید. اما اگر برای مدت طولانی در معرض دمای بالا قرار بگیرید، این سیستم خنک کننده طبیعی ممکن است که از کار بیفتد و درنتیجه دچار گرمازدگی خفیف تا شدید شوید که نوع شدید آن خطرناک است.

ورزش در محیط گرم و مرطوب

اگر رطوبت هوا در محیطی که ورزش می‌کنید، بسیار بالا باشد، مشکل شما مضاعف می‌شود؛ زیرا عرق به پوست شما می‌چسبد و به راحتی تبخیر نمی‌شود. این امر می‌تواند دمای بدن را حتی بالاتر هم ببرد.

اگر در یک محیطی که از قبل گرم است، ورزش می‌کنید، بدن شما باید سخت‌تر کار کند تا خود را خنک کند. این کار به کالری بیشتری نیاز دارد و شما بیشتر عرق می‌ریزید؛ اما این موارد منجر به لاغری نمی‌شود. حتی ممکن است بعد از تمرین، شاهد کاهش وزن هم باشید؛ اما این کاهش وزن ناشی از کم آبی بدن شما است. فقط کافی است که مقداری آب بنوشید تا این کمبود آب جبران شود.

علاوه بر این، بدن شما می‌تواند به راحتی با محیط های جدید سازگار شود. اگر عادت به ورزش در گرما ندارید، ممکن است که در ابتدا کالری بیشتری بسوزانید، اما خیلی زود بدن شما سازگار می‌شود و این اندک کالری سوزی بیشتر هم از بین می‌رود.

نکته: به خاطر داشته باشید که یک کاهش وزن استاندارد و ماندگار، کاهش درصد چربی بدن است، نه کاهش آب بدن. حتی اگر مقدار زیادی آب از دست بدهید و به ظاهر یک کیلو هم کم کنید، نمی‌توانید بدن خود را مجبور کنید که این کاهش وزن موقتی را نگه دارد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

بهترین حرکات یوگا (2)

تاثیر شکلات تلخ بر لاغری

جراحی لیپولیز

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم