بررسی عوامل تاثیر گذار در میزان متابولیسم بدن افراد

در این مطلب سایت کلینیک راشا، بهترین پیکر تراشی اصفهان عوامل تاثیر گذار در میزان متابولیسم بدن افراد را مورد بررسی قرار میدهیم.

تراکم ماهیچه ها

اهمیت میزان متابولیسم بدن, فعالیت فیزیکی متابولیسم پایه هضم, چه عواملی در متابولیسم پایه تاثیر دارد. انجام ورزش هایی مثل بدنسازی موجب افزایش متابولیسم بدن می شوند ، با انجام فعالیت ها و ورزش هایی که باعث ساختن ماهیچه ها و افزایش حجم آن ها می شود میزان سوخت و ساز بدن نیز افزایش پیدا می کند. ورزش هایی مانند وزنه برداری دارای چنین نتیجه ای هستند اما ورزش هایی مانند ایروبیک و دوچرخه سواری و … که ماهیچه ها را درگیر نمی کنند دارای چنین اثراتی نیستند. وقتی بافت های ماهیچه ای افزایش پیدا می کند میزان متابولیسم پایه و استراحت نیز تغییر کرده و افزایش پیدا می کند تا به یک سطح مشخصی برسد.

سن

با افزایش سن میزان متابولیسم بدن کاهش پیدا می کند. بدن نیاز به کالری کمتری برای سوخت و ساز و انجام فعالیت های غیر ارادی خود دارد.

جنسیت

به طور طبیعی میزان سوخت و ساز بدن در مرد ها بیشتر از زن هاست. این امر به این دلیل است که معمولا نسبت حجم عضله به چربی در مردان بیشتر از زنان است.

جثه بدن

مسلما افرادی که دارای جثه بزرگتری هستند نسبت به افراد دارای جثه کوچکتر میزان انرژی بیشتری مصرف می کنند.

ژنتیک

یکی دیگر از علت های تفاوت در میزان متابولیسم افراد با ژنتیک ارتباط دارد. برخی از افراد به طور ژنتیکی دارای متابولیسم بالاتری نسبت به دیگران هستند.

تنظیم متابولیسم و فعالیت غدد | بهترین کلینیک لاغری اصفهان

آب و هوا

آب و هوا تأثیر بسیار زیادی در میزان سوخت و ساز بدن دارد. در مناطقی با آب و هوای سرد تر میزان متابولیسم بدن بالا می رود. زیرا بدن با سوختن کالری بیشتر و مصرف انرژی سعی در گرم نگه داشتن بدن دارد. در مناطقی با آب و هوای گرم نیز میزان متابولیسم پایه بدن بالا می رود. زیرا در این شرایط نیز بدن با سوزاندن کالری و مصرف انرژی سعی می کند تا دمای بدن را به یک حد نرمال برساند. به ازای افزایش دمای هوا به دو درجه فارنهایت میزان کالری سوزی و مصرف انرژی بدن هفت درصد افزایش پیدا می کند.

برنامه غذایی

تعدد وعده ها باعث افزایش متابولیسم بدن می شوند. خوردن غذا با تعداد وعده های بیشتر در طول روز میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و بر عکس نخوردن غذا و تحمل گرسنگی در طول روز میزان سوخت و ساز بدن را تا سی درصد کاهش می دهد. این امر به دلیل این است که بدن در این حالت وقتی حس می کند کالری کمتری دریافت می کند و یا کلا در یافت نمی کند سعی می کند به جای مصرف کالری و انرژی آن را ذخیره کند.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان

بارداری

متابولیسم بدن زنان در دوران بارداری به منظور تأمین نیاز های خود و جنین افزایش پیدا می کند. به همین علت زنان در دوران بارداری اشتها و میل بیشتری به خوردن غذا پیدا می کنند. در دوران یائسگی نیز تغییرات هورمونی باعث تغییر در میزان متابولیسم بدن می شود.

ورزش

هنگامی که ورزش می کنیم میزان سوخت و ساز بدن افزایش پیدا می کند. بدن حتی بعد از انجام ورزش نیز برای جبران انرژی مصرف شده کالری مصرف می کند و از این رو متابولیسم افزایش می یابد. انجام ورزش های سنگین میزان متابولیسم بدن را تا ده برابر حالت عادی افزایش می دهد.

مصرف دارو ها

مصرف برخی از دارو ها و مکمل ها میزان متابولیسم بدن را افزایش می دهند. معمولا دارو هایی که به منظور کاهش وزن مصرف می شوند دارای چنین اثری هستند. کافئین از جمله مکمل هایی است که میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

نکات مراقبتی ورزش در هوای گرم

آب کردن انواع چربی شکم با حرکات ورزشی

مقایسه لیپولیز با لیپولیز لیزری

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم