فواید رژیم گیاه خواری چیست؟

اگر رژیم گیاه خواری به طور صحیح انجام شود مزیت های زیادی را به همراه دارد. افرادی که از مصرف گوشت پرهیز می کنند، ولی فقط شکر، نان و پاستا به مقدار زیاد مصرف و میوه و سبزیجات به میزان کم می خورند از مزیت های این رژیم چیزی نصیب شان نمی شود. در این نوشته از سایت کلینیک راشا، بهترین پیکر تراشی اصفهان قصد داریم فواید رژیم گیاه خواری را بررسی کنیم. فواید رژیم گیاه خواری عبارتند از:

سلامتی قلب

خیلی کم پیش می آید که افراد گیاه خوار به خاطر بیماری قلبی بستری و یا فوت نمایند. البته گزینش غذا مهم است نه گیاه خوار شدن یا نشدن. چنانچه قصد دارید از مزایای مرتبط با سلامت قلب تان در رژیم خود بهرمند شوید موادی چون حبوبات، آجیل، میوه ها و سایر غذاها دارای قند کم را انتخاب کنید. غذاهایی که حاوی فیبر زیاد و تنظیم کننده قند خون هستند را بر گزینید. این امر باعث کاهش کلسترول و حمله قلبی می شود.

لاغری و کاهش وزن

خیلی از اشخاص برای کاهش چربی های مضر و لاغری به سراغ رژیم گیاه خواری می روند. مطالعات انجام شده بیان می کنند اشخاصی که به دنبال برنامه گیاه خواری می روند، اصولاً بدن بهتری در مقایسه با دیگر اشخاص دارند. به خاطر فیبر بالای این برنامه غذایی افراد حس سیری زیادی در مقایسه با دیگر رژیم های غذایی می کنند.

کاهش افسردگی

مطابق با مطالعات صورت گرفته، شخص گیاه خوار در مقایسه با شخص غیر گیاه خوار احتمال شاد بودنش بیشتر است. بعلاوه افرادی وگان نسبت به اشخاصی که گوشت و ماهی می خورند، نمره کمتری در آزمون افسردگی کسب می کنند. وجود تازگی نیز در غذاهای رژیم گیاه خواری، خصوصاً زمانی که از مواد طبیعی تولید می شوند در کم شدن افسردگی نقش مهمی دارند. برای همین می توان بیان کرد که گیاه خواری در پاک شدن ذهنیت و داشتن فکر های مثبت موثر است.

کم شدن احتمال سکته و افزایش وزن

افراد گیاه خوار در انتخاب غذای خود آگاهانه عمل می کنند. اصولاً زیاده روی نمی کنند و زمان گزینش غذا احساساتی نمی شوند. این گزینه ها از برترین تمرینات رژیم های لاغری است. طی تحقیقات دانشگاه بلژیک برگزیدن رژیم وگان شیوه ای فوق العاده جهت کاهش وزن و احتمال سکته است.

کم شدن سرطان

گر چه اثر گیاه خواری خیلی نیست ولی افراد گیاه خوار کمتر به سرطان مبتلا می شوند. طبق یک تحقیق در جمعیت های کم خطر، وجود رژیم گیاه خواری احتمال مبتلا شدن به سرطان را کاملاً کم می کند. علاوه بر این تحقیق متوجه گردید که گونه های ویژه ای از رژیم های گیاه خواری، احتمال مبتلا شدن به سرطان را کم می کند:

  • رژیم غذایی وگان احتمال مبتلا شدن به سرطان را خیلی بیشتر از سایر رژیم ها کمتر می کند.
  • برنامه غذایی رژیم وگان بیشترین میزان حفاظت در مقابل انواع سرطان مخصوصاً در زنان دارد.
  • رژیم غذایی لاکتو – اوو بیشترین نقش حفاظتی در مقابل سرطان معده و روده را دارد.

البته یک تحقیق اذعان کرد که فقط میزان کمی خطر مبتلا شدن به سرطان در میان اشخاص گیاه خوار ممکن است. خیلی از تحقیقات بیان می کنند که داشتن رژیم حاوی میوه ها و سبزیجات تازه اهمیت زیادی دارد. گیاه خواری امکان دارد کار را جهت گرفتن میزان پنج وعده از آنها را راحت تر کند. وگان بودن ضرورتی نداشته چرا که وجود یک رژیم غذایی بر پایه گیاهان که میزان استفاده میوه و سبزیجات در آن زیاد باشد، می تواند موثر واقع شود.

فواید رژیم گیاه خواری | بهترین پیکر تراشی اصفهان

کمک به کاهش فشار خون

اخیراً محققان دریافتند اشخاصی که گوشت مصرف نمی کنند، فشار خون شان کمتر است. طی تحقیقات انجام شده گیاه خواران و خصوصاً وگان ها، در مقایسه با اشخاص گوشت خوار فشار خون پایین تری دارند. معمولا غذاهای گیاهی دارای دارای، کلسترول و سدیم کمتری هستند که این امر تاثیر خوب و مثبت بر روی فشار خون افراد دارد. همچنین میوه ها و سبزیجات نیز با داشتن پتاسیم باعث کاهش فشار خون می شوند.

پیشگیری از دیابت نوع ۲

انتخاب یک رژیم گیاه خواری مفید امکان دارد به پیشگیری و رفع دیابت نوع ۲ و معضلات ناشی از آن موثر باشد. این موضوع به گزینش غذاهایی که دارای شکر کمی اند مثل حبوبات، آجیل ها و غلات باز می گردد که میزان قند خون را کنترل می کند. در یک تحقیق افراد گیاه خوار احتمالاً نصف سایر اشخاصی که گیاه خوار نیستند به این نوع دیابت دچار می شوند.

بهبود سلامت استخوان ها

میزان پوکی استخوان در مناطقی که اکثر افراد آن رژیم گیاه خواری دارند، پایین تر است. غذاهای حیوانی امکان دارد قطعاً موجب کاهش کلسیم بدن می شوند، که این امر موجب کم شدن تولید استخوان شده و پوکی استخوان را در پی دارد. طی یک تحقیق ، افرادی که در مدت زمان ۲۰ سال یا بیشتر رژیم گیاه خواری لاکتو – اوو داشته اند، در سنین ۸۰ سالگی فقط ۱۸ درصد مواد معدنی استخوان آنها تحلیل رفته بود. افرادی که گوشت مصرف می کنند در این تحقیق در همان سن حدود ۳۵ درصد مواد معدنی خود را از دست داده اند.

کاهش نشانه های آسم

طی تحقیقی که در گذشته در سوئد انجام گرفته، نشان دهنده این است که برنامه گیاه خواری مخصوصاً وگان امکان دارد نشانه های آسم را کم‌ کند. بیشتر اشخاصی که به مدت یکسال برنامه رژیم غذایی وگان را دنبال می کرده اند، شاهد جریان بهبودی خود مثل مصرف کمتر دارو در خود بودند. اینگونه به نظر می آید که بعضی غذاهای حیوانی احتمال دارد باعث ایجاد حساسیت و آلرژی شوند، برای همین پرهیز از این نوع غذاها از برنامه غذایی می تواند این حساسیت ها را کم کند.

کاهش خطر ابتلا به آب مروارید

طی پژوهش های صورت گرفته بوسیله دانشگاه آکسفورد، ارتباط فوق العاده ای میان آب مروارید و برنامه های غذایی مصرفی است، و براساس آن اشخاص همه‌ چیز خوار بیشتر از وگان ها به آب مروارید مبتلا می شوند.

بهر شدن فعالیت سوخت و ساز بدن

غذاهای گیاهی خیلی زود هضم می شوند و فعالیت سوخت و ساز بدن را در شرایط مطلوب حفاظت می کنند. بعلاوه سطح سوخت و ساز بدن افراد گیاه خوار در زمان استراحت بیشتر از سایر افراد است، برای همین هر قدر که این سطح بیشتر باشد چربی سوزی سریع تر انجام می شود.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان

کمک به سلامت پوست

اگر به دنبال داشتن پوستی سالم هستید، باید مقدار مناسبی از ویتامین ها و مواد معدنی را با آب فراوان استفاده کنید. میوه ها و سبزیجات مصرفی گیاه خواران سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هستند. بعلاوه به دلیل اینکه مواد غذایی گفته مبتنی بر آب می باشند، استفاده آنها به شکل خام، موجب جذب مواد مقوی توسط بدن می شود. مقدار آنتی اکسیدان زیاد در بعضی از برنامه غذایی گیاه خواری اشخاص را از ابتلا به بیماری ها حفظ و سبب سلامتی پوست آنها می شود. همینطور هضم مواد غذایی گیاه خواری برای سیستم گوارش راحت تر است. مدت زمان تهیه آنها کم، مفید تر و مهم تر اینکه هزینه کمی صرف خرید آنها می شود. سبزیجات و میوه ها علاوه بر ایجاد زندگی سالم، در نگهداری از محیط زیست نیز نقش بسزایی دارند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

برنامه رژیم گیاه خواری

آیا ورزش پیلاتس برای همه افراد مناسب است؟

سنگ ماساژ

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم