آیا ماساژ برای بهبود دیابت موثر است؟

در مطلب امروز از سایت کلینیک راشا، بهترین پیکر تراشی اصفهان قصد داریم به بررسی فواید ماساژ برای بهبود دیابت بپردازیم. همانطور که می دانید دیابت یکی از شایع ترین بیماری ها در ایران است. به حدی که قطعا در اطرافتان شخص مبتلا به این بیماری داشته و از نزدیک با این بیماری آشنایی دارید. بیماری دیابت مرتبط با متابولیسم کربوهیدرات بدن می باشد که به علت تولید نامناسب انسولین در بدن اتفاق می‌افتد.

ما به این ماده احتیاج داریم. چرا؟ زیرا غذایی که می خوریم را به قند و انرژی تبدیل می کند و توسط جریان خون به سلول های بدن می رساند. دیابت بیماری است که مراقبت و اهمیت بسیاری احتیاج دارد. فردی که به دیابت مبتلا شده است. باید از خوردن برخی غذاها و خوراکی ها اجتناب کرده و بعضی از غذاها و خوراکی ها را کمتر استفاده کند.

معرفی انواع دیابت

دیابت دارای چند نوع می باشد که به شکل کلی می توانیم دیابت را به دو دسته تقسیم کنیم:

دیابت نوع یک

این نوع دیابت اکثرا به علت استرس بسیار زیاد جسمی و عاطفی به وجود می آید. دیابت نوع ۱ ده تا پانزده درصد از افراد را مبتلا کرده و مبتلایان می بایست به شکلی منظم انسولین تزریق کنند.

دیابت نوع دو

افراد بیشتری به این نوع دیابت مبتلا هستند و هشتاد و پنج درصد از افراد دچار این نوع دیابت می باشند. از علائم آن می توان به ادرار های پی در پی و تشنگی بیش از حد اشاره کرد. در نوع دوم دیابت لوزالمعده انسولین را تولید می کند اما میزان آن کم بوده و کافی نیست‌ و یا سلول های بدن در برابر آن مقاومت می کنند. در این نوع دیابت تزریق انسولین انجام نمی شود. و افراد مبتلا تنها قرص های شیمیایی مصرف می کنند.

بررسی بیماری دیابت

دیابت بیماری است که اگر به خوبی و به درستی کنترل نشود. با گذر زمان مقدار گلوکز بدن زیاد شده و سبب ایجاد عوارض بسیاری می شود. این عوارض به صورتی است که می تواند بر روی کلیه، چشم، سیستم عصبی و قلب تاثیر زیادی بگذارد. برای همین است که افرادی که دچار بیماری دیابت هستند باید به خوبی قند خونشان کنترل شود.

درمان های شناخته شده ای برای بیماری دیابت وجود دارد اما کمتر کسی از تاثیر ماساژ درمانی که درمانی کامل کننده برای بهبود دیابت است اطلاع دارد.

جالب است بدانید تحقیقاتی در این زمینه انجام شده است که ثابت کرده ماساژ درمانی می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی کاهش گلوکز خون و نشانه های نوروپاتی دیابتی داشته باشد. در اصل تحقیقاتی بر روی گروهی از کودکانی انجام شده است که به بیماری دیابت مبتلا هستند. زمانی که والدین ماساژ درمانی را بر روی کودکان خود انجام می دادند مقدار گلوکز از میانگین ۱۵۸ به ۱۱۷ میلی گرم در دسی لیتر در طول یک ماه تغییر پیدا کرد. ماساژ می تواند ماهیچه های بدن را شل کند و سبب ایجاد آرامش در ذهن شود.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان

بنابراین می تواند نشانه های بیماری دیابت را هم کم کند‌. تحقیقی دیگر نیز در سال ۲۰۱۵ در این زمینه انجام شد. طبق این تحقیق که بر روی گروهی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بود مشخص شد افرادی که به مدت دو هفته و سه مرتبه در طول هفته ماساژ پا بر روی آن ها انجام شده است. در برابر افرادی که ماساژ پا انجام نداده اند روند بهبودی بهتری در زمینه ی حرکتی و قدرت ایستادن داشتند. با توجه به تحقیقاتی دیگر که بر روی سی و هشت نفر از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ انجام شد مشخص شد که انجام ماساژ پا سبب بیشتر شدن تعادل و تحرک در این اشخاص می شود.

با توجه به نمونه هایی که در دست است نتایج ماساژ پا بر روی افرادی که مبتلا به دیابت هستند بسیار مثبت است. اما تحقیقات در این زمینه کامل نشده و نمی توان به شکل قطعی پاسخ نهایی را گفت و نیاز به تحقیقات بیشتری می باشد.

به این نکته ی بسیار مهم دقت کنید که انجام ماساژ نوعی درمان کامل کننده می باشد که می تواند در روند بهبود تاثیر گذار باشد. اما به هیچ عنوان نمی شود به عنوان تنها درمان و جایگزین درمان اصلی به آن نگاه کرد.

فواید ماساژ برای بهبود دیابت | بهترین پیکر تراشی اصفهان

ماساژ چگونه می تواند به بهبود دیابت کمک کند؟

به راستی ماساژ چگونه کمک می کند که دیابت درمان شود؟ نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که ماساژ باعث کاهش میزان گلوکز می شود و همین امر مانع از بالا رفتن قندخون در افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند می شود. هیپرگلیسمی حالتی است که مقدار بیش از اندازه ای گلوکز در پلاسمای خون وجود دارد. این مساله می تواند سبب آسیب عصبی، عفونت در پوست و لثه، مسائل و مشکلات مفصلی و نارسایی کلیه شده و حتی باعث شود فرد به کمای دیابتی برود. اما شما تنها با انجام ماساژ می توانید سطح آرامش بدنتان را افزایش داده و با کم کردن میزان گلوکز از ابتلا به چنین بیماری هایی پیشگیری کنید.

همچنین ابتلا به بیماری دیابت سبب درشت و ضخیم شدن بافت همبند می شود. در چنین شرایطی ماساژ که می تواند انعطاف بدنی را افزایش دهد به کمک می آید.‌ ماساژ می تواند آن بافت را تحرک داده و شل کند و با شل شدن عضله ها، رباط ها و تاندون ها انعطاف پذیری در افراد مبتلا به دیابت زیاد شده و به آن ها کمک می کند. علاوه بر این گردش خون در پاهای افرادی که دچار دیابت هستند بسیار ضعیف است. و ما تنها با ماساژ می توانیم این مشکلات را رفع کنیم.

تزریق انسولین باعث می شود مقدار زیادی از بافت های عضلانی شما متراکم و در هم فشرده شود. زیرا انسولینی که به بدن تزریق می شود با انسولینی که خود بدن به وجود می آورد فرق می کند. ماساژ درمانی روشی بی نظیر برای رفع تراکم اضافی عضلات است. افرادی که ماساژ درمانی را امتحان کرده اند از آن راضی بوده و معتقدند پس از انجام آن انرژی و قدرت بدنشان بیشتر شده است.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

فواید رژیم گیاه خواری

مهمترین ویژگی های تکنولوژی اولتراسوند LDM

آیا نوشیدن قهوه ی زیاد برای بدنسازان مشکل ساز است؟

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم