بررسی نکات مراقبتی ورزش در هوای گرم

با رعایت اصول زیر ورزش در گرما را برای خود لذت بخش کنید. ورزش در هوای گرم چالش‌های خودش را دارد و شما برای اینکه از فواید ورزش بهره‌مند شوید و در عین حال از آسیب‌های هوای گرم در امان بمانید، بهتر است که به خوبی مراقب خود باشید. در این مطلب سایت کلینیک راشا، بهترین پیکر تراشی اصفهان نکات مراقبتی ورزش در هوای گرم را مورد بررسی قرار میدهیم. این اصول و راهکارها را به کار ببندید تا ورزشی سودمند و موثر در تابستان داشته باشید.

نوشیدن آب و نوشیدنی‌های ورزشی

انجام ورزش در هوای گرم آسان نیست، یکی از راهکارهای موثر که ورزش را در این هوا برای‌تان آسانتر و مفیدتر می‌کند، نوشیدن مایعات به قدر کافی است. آب بهترین گزینه نوشیدنی برای ورزش است. اما نوشیدنی‌های ورزشی مجاز هم مناسب و مفید هستند.

برای انجام ورزش در فضای باز و پیشگیری از گرمازدگی، ابتدا باید مراقب باشید که به اندازه کافی مایعات دریافت می‌کنید. بدن انسان از حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آب تشکیل شده است و حفظ این مقدار مایعات در بدن حیاتی است. اما معمولاً در طول ورزش و فعالیت، به خصوص در روزهای گرم، حدود ۲ تا ۳ درصد از این مقدار مایعات از دست می‌رود. برای پیشگیری از کم آبی بدن، هر ۲۰ دقیقه یک بار حدود دو یا سه فنجان آب بنوشید.

البته فقط آب نوشیدن حین ورزش مهم نیست، مهم‌ترین نکته این است که در طول روز میوه و سبزیجات کافی هم بخورید. چراکه نوشیدن آب وسط ورزش چندان توصیه نمی‌شود. خوردن میوه‌ها و سبزیجات در طول روز، الکترولیت‌های کافی بدن را فراهم می‌کند و حتی نیاز به نوشیدن آب به مقدار زیاد را کاهش می‌دهد. یک راه عالی دیگر برای کمک به آبرسانی بدن، خوردن یک تکه میوه، مانند سیب، پرتقال، یا حتی هویج یا کرفس است.

انتخاب رشته مناسبی برای ورزش در هوای گرم

وقتی هوا خیلی گرم است، ورزش‌هایی را انتخاب کنید که بدنتان از پس آن برمی‌آید. به طور مثال برای یک روز خیلی گرم شنا ورزش مناسبی است. اگر شنا در دسترس شما نیست، یوگا و پیلاتس گزینه های مناسب دیگر هستند. اما ورزش نامناسب در هوای خیلی گرم انتخاب نکنید، مثل دویدن به مدت طولانی یا دوچرخه سواری زیاد. چنین تمریناتی بسیار انرژی از ورزشکار می‌گیرند و او را در خطر گرمازدگی قرار می‌دهند.

مزیت های پیاده‌ روی چیست؟ | بهترین کولتک اصفهان

توجه به توانایی های بدنی برای ورزش در هوای گرم

سطح آمادگی بدن خود را بشناسید، اگر ورزش در هوای گرم، شما را آزار می‌دهد یا به تازگی ورزش را شروع کردید، باید خیلی مراقب باشید. بدن شما ممکن است که تحمل کمتری نسبت به گرما داشته باشد. بنابراین شدت ورزش خود را با مربی کنترل و به طور مکرر استراحت کنید. بهتر است برای انجام ورزش در هوای گرم با یک مربی و متخصص مشورت و طبق توصیه‌های او ورزش کنید.

حواس‌تان باشد که دچار کم آبی نشوید

با مصرف آب و میوه و سبزیجات از کم آبی بدن پیشگیری کنید. اما ممکن است که در چنین شرایطی بازهم دچار کم آبی شوید. مهم است که سریعا به کم آبی خود توجه کنید. رنگ ادرار خود را بررسی کنید. بررسی رنگ ادرار بهترین معیار برای بررسی وضعیت داخلی بدن است. رنگ ادرار شما باید نزدیک به شفاف باشد و متمایل به زرد یا قهوه ای نباشد. باید به دفعات ادرار کردن خود هم توجه داشته باشید. آیا فقط روزی یکی دو بار نیاز به دستشویی پیدا می‌کنید؟ این موضوع ممکن است نشانه کم آبی بدن شما باشد.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین پیکر تراشی اصفهان

بهترین زمان ورزش در تابستان

درست است که در تابستان هوا گرم است، اما هوای ساعت‌های مختلف روز باهم متفاوت است. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای حفظ دمای بدن در سطح معقول در روزهای گرم تابستان، این است که صبح زودتر برای ورزش بیرون بروید یا بعد از ظهر زمانی که دمای هوا خنک‌تر است، ورزش کنید. آفتاب سرظهر می‌تواند هوا را تا ۲۰ درجه یا بیشتر از دمای صبح یا غروب گرم کند. بنابراین شما واقعا باید مراقب این موضوع باشید. اگر ظهر به دو می‌روید حداقل سعی کنید که در مسیری که سایه است، بدوید و از ورزش در زیر نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.

مقایسه ورزش در هوای گرم و سرد

تنها ورزش است که اهمیت دارد، نه هوا و محیط ورزش. توصیه تمام متخصصان و کارشناسان سلامتی این است که ورزش کنید و در قید و بند هوای سرد یا گرم نباشید. البته هوای محیط ورزش باید متعادل باشد، نه خیلی سرد نه خیلی گرم. با ورزش در هوای خیلی سرد یا خیلی گرم ممکن است کمی کالری بیشتری بسوزانید. اما این امر به کاهش وزن شما کمکی نمی‌کند. از طرفی اگر شرایط زیاد نامساعد باشد، می‌تواند برای شما خطرآفرین هم باشد. چیزی که برای سلامتی بدن مهم است، انجام ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته است، فارغ از درجه حرارت محیط.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

کاربرد تجهیزات بدنسازی

معرفی دستگاه های بدنسازی

معرفی دستگاه های بدنسازی و کاربرد آنها ( 2 )

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم