بررسی فواید و عوارض ورزش در هوای گرم

در این مقاله از سایت کلینیک راشا، بهترین کلینیک لاغری اصفهان قصد داریم به بررسی فواید و عوارض ورزش در هوای گرم بپردازیم. با ما همراه باشید.

فواید ورزش در هوای گرم چیست؟

تمرین در هوای گرم کمک می‌کند تا بدن با طیف وسیع‌تری از دما سازگار شود و ورزشکار را برای مقاومت در برابر گرمای شدید ناشی از فعالیت‌های استقامتی در فضای باز مانند ماراتن، رویدادهای دوچرخه سواری و مسابقات مسیر با موانع آماده کند. اکنون چند فایده ورزش در گرما را می‌گوییم.

1- افزایش تعریق بدن

ورزش در هوای گرم باعث می‌شود که بدن میزان تعریق خود را افزایش دهد. ورزشکارانی که در گرما تمرین می‌کنند، ممکن است که ۵۰ درصد بیشتر از سایر ورزشکاران یا سه برابر بیشتر از ورزشکاران آماتور عرق کنند.

در این شرایط ورزشکاران زودتر عرق می‌کنند؛ به طوری که بدن به جای اینکه منتظر بماند تا بیش از حد گرم شود، به طور پیشگیرانه خود را خنک می‌کند.

2- کاهش دمای بدن در حالت استراحت

ورزش در هوای گرم باعث می‌شود تا بدن شما در حالت استراحت، کاهش دما داشته باشد. بدن معمولاً مقدار زیادی گرما را فقط برای گرم نگه داشتن خود تولید می‌کند. تمرین در گرما با تولید گرمای کمتر، باعث سازگاری بیشتر بدن در حالت فعالیت و استراحت می‌شود.

3- تقویت قلب

یکی دیگر از فواید ورزش در گرما مربوط به قلب می‌شود. ورزش در هوای گرم بطن چپ قلب را تقویت می‌کند و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. به عبارت دیگر، ورزش در گرما باعث می‌شود تا قلب شما خون بیشتر و با سرعت بالاتری پمپاژ کند.

نکات مراقبتی ورزش در هوای گرم | بهترین پیکر تراشی اصفهان

4- افزایش سطح سازگاری بدن

با ورزش در گرما، بدن در سطح سلولی سازگار می‌شود. سلول‌های منفرد تحمل گرما را در خود بهبود می‌بخشند و برای تحمل بهتر استرس گرمایی سازگار می‌شوند. در کل با این کار، شما بدن خود را مقاوم‌تر و سازگارتر با محیط خواهید کرد.

5- افزایش حجم پلاسمای خون

ورزش در هوای گرم باعث افزایش حجم پلاسمای خون می‌شود. این امر به خون کمک می‌کند تا مواد مغذی را از طریق بدن منتقل کند و به خنک شدن آن کمک کند. بالا رفتن حجم پلاسما، همچنین از بدن در برابر خطرات کم آبی محافظت می‌کند. پلاسمای بیشتر از غلیظ شدن بیش از حد خون یا کم آبی بدن جلوگیری می‌کند.

صفحه اینستاگرام مرکز راشا بهترین کلینیک لاغری اصفهان

مضرات ورزش در هوای گرم چیست؟

آیا ورزش در گرما خطرناک است؟ قطعا ورزش در هوای گرم، بدون رعایت تمهیدات لازم، می‌تواند خطرناک و مضر باشد. این یک حقیقت است که متاسفانه گرمازدگی در مواردی حتی تلفات جانی هم دارد. اما خوشبختانه چنین خطراتی قابل پیشگیری است و می‌توان ورزش در گرما را به حالت ایمن درآورد؛ اگر توصیه‌های این مطلب را به کار بگیرید، دچار گرمازدگی و عوارض ورزش در گرما نخواهید شد.

به یاد داشته باشید که کم آبی بیش از ۷ درصد از وزن بدن، می‌تواند شما را در معرض خطر حاد مرگ قرار دهد. عوارض گرمازدگی جدی است، در صورتی که هریک از این علائم را دارید با توقف ورزش و نوشیدن آب و نوشیدنی‌های ورزشی، از شدید شدن آن پیشگیری کنید!

  • تعریق و سردی پوست
  • سبکی سر و سرگیجه
  • گرفتگی عضلات
  • ضربان قلب بالا
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • ضعف
  • سردرد
  • غش

مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

درمان به روش کویتیشن اولتراسونیک

دستگاه بادی آنالیزور

لیزر لیپولیز

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم