کمر درد صبحگاهی مشکلی شایع بعد از بیدار شدن

کمردرد صبحگاهی معمولا به خاطر پوزیشن نادرست خواب، تشک نامناسب یا بالش بد ایجاد می‌شود. البته در مواردی هم کمر درد در صبح می‌تواند نشانه وجود یک بیماری مانند مشکلات مهره‌ها و دیسک یا فیبرومیالژیا باشد. بیدار شدن با کمر درد صبحگاهی باعث می‌شود که روزتان را دیرتر از حالت معمول شروع کنید.

زمانی که علت این درد صبحگاهی مشخص شود، می‌توان عارضه را درمان کرد و صبح‌ها بدون درد از خواب بیدار شد. در این مطلب به کمر درد صبحگاهی، عوارض احتمالی کمر درد در صبح و روش‌های درمان می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

دلایل زیادی برای کمردرد صبحگاهی وجود دارد. علت کمر درد در اوایل صبح معمولا این است که آسیب‌پذیرترین حالت ستون فقرات صبح‌ها است. علت این آسیب پذیری هم به کارهایی که شب قبل خواب انجام دادید یا نحوه خوابیدن بستگی دارد، البته این نکته را هم درنظر بگیرید که گاهی درد کمر در صبح می‌تواند نشانه وجود یک بیماری زمینه‌ای در سیستم عصبی بدن باشد.

همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | کمر درد صبحگاهی مشکلی شایع بعد از بیدار شدن ..

علائم کمر درد صبحگاهی

درد کمر عارضه متداول و شایعی است. گاهی هم اولین چیزی که صبح‌ها بلافاصله بعد از بیرون آمدن از رختخواب حس می‌کنیم درد در قسمت کمر و پشت است. از علائم کمردرد صبحگاهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. درد خفیف در کمر و لگن حین بلند شدن از رختخواب
 2. سفتی کمر
 3. ناتوانی در نشستن به مدت طولانی
 4. احساس درد در ناحیه باسن
 5. درد پشت ران و پا
 6. کمردرد صبحگاهی معمولا به دلیل پوزیشن بد خوابیدن ایجاد می شود.

علت کمر درد صبحگاهی

علت درد ستون فقرات در صبح می‌تواند متفاوت باشد. موارد زیر می‌توانند علت کمر درد صبحگاهی باشند :

۱. پوزیشن نامناسب خواب

اگر همیشه صبح‌ها احساس درد کمر دارید احتمالا به خاطر نحوه خوابیدنتان باشد. پوزیشن نامناسب به ستون فقرات فشار آورده و باعث صاف شدن قوس طبیعی آن می‌شود. افرادی که رو به شکم می‌خوابند معمولا بیشتر دچار کمر درد صبحگاهی می‌شوند.

۲. تشک نامناسب

اگر نحوه خوابیدنتان صحیح باشد شاید تشک و بالش نامناسب باعث فشار و درد در ناحیه تحتانی ستون فقرات شود.

۳. خرابی یا دژنرسانس دیسک بین مهره ای

خرابی دیسک‌های بین مهره‌ای دلیل خیلی خاصی نمی‌خواهد و معمولا با افزایش سن یا فرسودگی عضلات بدن اتفاق می‌افتد. زمانی که مهره‌های ستون فقرات بین مهره‌ها رو به پیری و خرابی می‌گذارند، درد شدید و ناراحتی صبحگاهی کمر امری طبیعی است.

۴. فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا اختلال و بیماری مزمنی است که منجر به سفتی، درد و نازک شدن مفاصل، ماهیچه‌ها و تاندون‌ها می‌شود. این عارضه با تاثیر روی نحوه پردازش سیگنال‌های درد در مغز، باعث تشدید درد در بدن بیمار می‌گردد. زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری مزمن قرار دارند.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | کمر درد صبحگاهی مشکلی شایع بعد از بیدار شدن ..

۵. علت کمردرد صبحگاهی در زنان

بد خوابیدن در شب روی تشک نامناسب ، بارداری یا فیبرومیالژیا از علل کمردرد صبحگاهی در زنان هستند. دیگر موارد ایجاد کمر درد در صبح در زنان عبارتند از :

 • سندروم پیریفورمیس
 • سندروم مفصل ساکروایلیاک
 • درد در ناحیه دنبالچه
 • استئوآرتریت ستون فقرات
 • لغزش مهره‌ها
 • اختلالات پزشکی و بیماری

۶. کمر درد صبحگاهی در بارداری

کمر درد یکی از عوارض شایع بارداری است که بیشتر بین ماه‌های پنجم تا هفتم دیده می‌شود. حاملگی به عضلات تحتانی کمر فشار وارد کرده و بعد از خواب طولانی، این درد در صبح‌ها تشدید شده و باعث سفتی و کشش عضلانی می‌گردد. یکی از شایع‌ترین موارد ابتلا به این نوع از کمردرد مربوط به دوران بارداری است که با نگهداری و مراقبت می‌توان تا حدودی آن را کنترل کرد.

کمردرد در دوران بارداری به خصوص در مراحل اولیه بسیار شایع است. در دوران بارداری، رباط‌های بدن به طور طبیعی نرم‌تر می‌شوند و شما را برای زایمان آماده می‌کنند. این مورد می‌تواند به مفاصل کمر و لگن شما فشار وارد کند که باعث کمردرد می‌شود.

۷. علت کمر درد صبحگاهی در مردان

علاوه بر تمام مواردی که علل شایع بیدار شدن صبح ها با درد کمر هستند، کمبود مواد معدنی و ویتامین D و کلسیم، انجام کارهای جسمی و فیزیکی سنگین مانند بلند کردن اجسام، فشار آوردن به کمر، و استرس از دلایل ایجاد کمر درد در مردان هستند.

لینک های کاربردی : 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم