دلایل گردن درد چیست و عوارض گردن درد به چه شکل است؟

گردن درد |  از نظر آناتومیک، گردن از ستون مهره­‌ها که از جمجه تا تنه ادامه دارد، تشکیل شده‌است. استخوان‌ها، رباط­‌ها و ماهیچه‌های گردن، سر را حمایت می‌کنند و آن را قادر به حرکت می­‌کنند. هرگونه اختلال، التهاب یا آسیب می‌تواند باعث درد یا سفتی گردن شود.

بسیاری از افراد درد یا سفتی گردن را گهگاه احساس می­‌کنند. در بسیاری از موارد، گردن درد به‌علت حالت بدنی بد یا استفاده‌ی زیاد از گردن است. گاهی گردن درد به علت آسیب در اثر افتادن، ورزش یا جابه‌جایی مهره­‌ها است.

درد شدید مهره‌های گردن که گاهی به شانه و دست چپ و راست کشیده می‌شود را گردن درد می‌گویند. گردن درد می‌تواند شدید یا خفیف باشد. همچنین ممکن است این درد تیرکشنده، گنگ، منتشر و لوکالیزه باشد. با‌توجه‌به اینکه علل متنوعی می‌توانند موجب گردن درد شوند، علائم بسیار متفاوتی ممکن است همراه با آن وجود داشته‌ باشد.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | دلایل بروز گردن درد

البته علت اصلی که فشار یا کشیدگی عضله به علت حالت نامناسب طولانی‌مدت بدن و یا خوابیدن با حالت نامناسب است، معمولا به‌تنهایی دیده‌ می‌شود . موارد زیر در شرایط اورژانسی رخ می‌دهند :

 1. درد در چانه
 2. تهوع و استفراغ
 3. تب
 4. و سردرد
 5. بی‌حسی
 6. و احساس مورمور شدن در دست‌ها

همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :

چرا گردن درد می گیریم؟

دلایل بسیار متفاوتی می­‌توانند باعث گردن درد شوند :

فشار یا کشیدگی ماهیچه این مشکل به عللی مانند وضعیت بدنی بد، کار کردن طولانی‌مدت پشت میز بدون تغییر حالت، خوابیدن در حالتی‌که گردن وضعیت بدی دارد، کشیدن گردن در هنگام ورزش، ایجاد‌می‌شود.

آسیب گردن بسیار مستعد آسیب‌دیدن است، مخصوصا در زمین‌خوردن‌­ها، تصادفات و ورزش­‌ها که ماهیچه­‌ها و رباط­‌های گردن وادار به حرکت بیش از بازه‌ی طبیعی خود می‌شوند. اگر استخوان­‌های گردن (ستون مهره گردنی) بشکنند، نخاع نیز ممکن است آسیب ببیند. آسیب به گردن به‌علت حرکت سریع و ناگهانی سر، جابجایی مهره گردن (whiplash) نامیده‌ می‌شود.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | چه مواقعی برای درمان درد شانه به دکتر مراجعه کنیم؟

گردن درد عصبی چیست؟

گاهی برخی از افراد به علت مشکلات عصبی مانند استرس و اضطراب به دردهای بدنی دچار می‌شوند. این دردها، سایکوسوماتیک است و به علت مشکل‌های روانی به‌صورت جسمی خود را نشان می‌دهند. به درد گردن ناشی از مشکلات روانی، گردن درد عصبی می‌گویند.

نشانه‌های گردن درد عصبی شامل درد شقیقه، گرفتگی عضلات شانه و سردرد است و برای درمان گردن درد عصبی می‌توان از قرص‌های تجویزی یا بدون نسخه استفاده کرد.

نشانه های گردن درد

علائم گردن درد می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما شایع‌ترین نشانه‌ها گزارش شده عبارتند از :

 1. درد و سفتی : علامت اولیه گردن درد، احساس درد و سفتی خفیف و شدید سر، شانه‌ها، قسمت فوقانی پشت یا بازوها است .
 2. سردرد : به ویژه سردردهای تنشی که ممکن است ناشی از تنش یا فشار عضلانی در گردن و قسمت فوقانی کمر باشد .
 3. اسپاسم عضلانی : عضلات گردن به طور غیرارادی منقبض یا منبسط می‌شوند . که منجر به شروع ناگهانی درد، حساسیت به لمس و محدودیت حرکتی می‌گردد .
 4. بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن : نشان‌دهنده تحریک یا فشرده شدن عصب است .
 5. دشواری یا بلع دردناک : نشان‌دهنده التهاب یا عفونت در گلو یا مری است که باید توسط یک متخصص ارزیابی شود.

 

آیا می توان از درد گردن پیشگیری کرد؟

از درد گردن، تنها در صورتی می‌توان پیشگیری کرد که علت آن آسیب زدن و کشیدگی بافت باشد. همچنین بدنشستن و بد ایستادن هم می‌تواند فشار زیادی به گردن شما وارد کند.

برای اینکه از این علامت پیشگیری کنید، بهتر است ماهیچه‌های گردن خود را تقویت کنید. از طرفی به درستی بنشینید و بایستید. تمامی این موارد را در نظر داشته‌باشید و اصلاح حرکت و فرم نشستن را در صدر هر کاری قرار دهید.

 • علت‌های گردن درد علائم همراه با آن
 • مننژیت درد یکطرفه شانه، خشکی گردن و سردرد
 • حمله قلبی گرفتگی دست چپ و درد در سمت قلب
 • روماتیسم درد، بی‌حسی، گزگز و مورمور شدن
 • دیسک گردن سر درد، درد شانه، درد کمر
 • تنگی کانال نخاعی دردهای کمری، درد اندام‌های تحتانی

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | گردن درد

انواع گردن درد کدامند؟

گردن درد را می‌توان بر اساس علت اصلی یا ویژگی‌های خاص درد به انواع مختلفی طبقه بندی کرد :

 1. گردن درد مکانیکی : شایع‌ترین نوع گردن درد است که معمولاً به دلیل وضعیت نامناسب، کشیدگی عضلات یا آسیب به ساختارهای گردن مانند عضلات، رباط‌ها یا مفاصل ایجاد می‌شود.
 2. رادیکولوپاتی گردنی : این وضعیت شامل فشرده شدن یا تحریک ریشه‌های عصبی در گردن است که اغلب به دلیل فتق دیسک، تنگی نخاع یا تغییرات دژنراتیو ایجاد می‌شود.
 3. استئوآرتریت گردن : همچنین به عنوان اسپوندیلوز گردنی نیز شناخته می‌شود. این بیماری می‌تواند باعث درد گردن، سفتی، محدودیت دامنه حرکتی و علائم فشار عصبی احتمالی شود.
 4. تنش عضلانی یا درد میوفاشیال : این نوع گردن درد معمولاً به دلیل تنش عضلانی یا سفتی در عضلات گردن و قسمت فوقانی کمر ایجاد می‌شود.

عوارض گردن درد چیست؟

گردن درد اغلب از گردن به سمت شانه‌ها یا قسمت بالای کمر گسترش یافته و می‌تواند باعث سردرد شود. زمانی که سر خود را برای مدت طولانی در یک وضعیت نگه‌دارید، مانند استفاده طولانی از رایانه، درد شما ممکن است بدتر شود. گردن درد همچنین ممکن است همراه با سفتی یا اسپاسم عضلانی باشد.

لینک های کاربردی : 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم