الاستوگرافی چیست ؟

الاستوگرافی ؛ الاستوگرافی یا سونوگرافی الاستوگرافی برای بررسی سلامت بافت در کبد، پستان، تیروئید، کلیه، پروستات و غدد لنفاوی کاربرد دارد. تکنیک‌های تصویربرداری مبتنی بر الاستوگرافی در سال‌های اخیر برای ارزیابی غیرتهاجمی خواص مکانیکی بافت، مورد توجه قرار گرفته‌اند. این تکنیک ها از تغییر خاصیت ارتجاعی بافت نرم در آسیب شناسی های مختلف برای به دست آوردن اطلاعات کمی و کیفی استفاده می کنند که می تواند برای اهداف تشخیصی استفاده شود.

اندازه‌گیری‌ها در حالت‌های تصویربرداری تخصصی انجام می‌شوند که می‌توانند سفتی بافت را در پاسخ به نیروی مکانیکی اعمال شده (فشرده یا موج برشی) تشخیص دهند.

ارتجاع‌نگاری برای بررسی موقعیت‌های مختلف، در بسیاری از بیماری‌های مربوط به اندام‌های مختلف استفاده می‌شود. این روش می‌تواند به عنوان روش کمکی و به همراه تصویر آناتومی محض استفاده شود، علاوه بر این، این روش می‌تواند به عنوان راهنمای بافت‌برداری یا حتی به عنوان جایگزین آن استفاده شود. بافت‌برداری یک روش تهاجمی است که موجب درد برای بیمار می‌شود و خطر خون‌ریزی و عفونت در آن وجود دارد، در حالی که الاستوگرافی کاملاً غیرتهاجمی است.

الاستوگرافی برا بررسی بیماری‌های کبد استفاده می‌شود. سختی کبد معمولاً نشان‌دهندهٔ فیبروز یا تغییر چرب (استئاتوز) می‌باشد، که این دو نشانه‌های بروز بیماری‌های زیادی مانند سیروز و هپاتیت هستند. در این موارد، الاستوگرافی از لحاظ کارآمد بودن برای تشخیص در صدر جدول قرار دارد، زیرا در مواقعی که فیبروز به صورت پراکنده‌است، اگر از بافت‌برداری استفاده شود قسمت فیبروز بافت بیمار به راحتی ممکن است دست‌نخورده باقی بماند و در نتیجه تشخیص اشتباه شود و نتیجهٔ منفی کاذب دریافت شود. به‌طور طبیعی از ارتجاع‌نگاری در اندام‌ها و بیماری‌هایی استفاده می‌شود که در ابتدا معاینهٔ لمسی پالپیشن (به انگلیسی:palpation) توسط پزشک صورت گرفته باشد

همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | . الاستوگرافی

الاستوگرافی برای تشخیص سرطان

ارتجاع‌نگاری برای سرطان‌های سینه، تیروئید و پروستات استفاده می‌شود. انواع خاصی از ارتجاع‌نگاری برای تصویربرداری از دستگاه ماهیچه‌ای اسکلتی نیز مناسب هستند و در نتیجه می‌توانند خواص مکانیکی حالات ماهیچهها و تاندونها را تعیین کنند. چون ارتجاع‌نگاری محدودیت‌های معاینهٔ لمسی را ندارد و می‌تواند اندام‌های داخلی را نیز بررسی کند، در نواحی دیگری از بدن که سابقهٔ معاینهٔ لمسی در آن‌ها وجود ندارد، از الاستوگرافی استفاده می‌شود.

برای مثال الاستوگرافی تشدید مغناطیسی(MRI) برای ارزیابی سختی مغز استفاده می‌شود و در این راستا تعداد مقالات علمی در مورد الاستوگرافی در مغز سالم و بیمار رو به رشد است. گزارش‌هایی که قبلاً دربارهٔ استفاده از الاستوگرافی بر روی پیوند کلیه برای بررسی فیبروز کورتیکال ارائه شده‌بودن،نتایج قابل قبولی در این زمینه دارند.

روش‌های مبتنی بر اولتراسوند(سونوگرافی) به دلیل مزایای ذاتی متعدد آن، مانند در دسترس بودن گسترده از جمله در کنار تخت و هزینه نسبتاً کم، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. چندین تکنیک الاستوگرافی اولتراسوند با استفاده از روش های مختلف تحریک توسعه داده شده است. به طور کلی، این ها را می توان به روش های تصویربرداری کرنشی که از محرک های فشرده سازی داخلی یا خارجی استفاده می کنند، و تصویربرداری موج برشی که از محرک های موج برشی سیار تولید شده توسط امواج فراصوت استفاده می کند، طبقه بندی کرد.

در حالی که الاستوگرافی اولتراسوند نتایج امیدوارکننده ای را برای ارزیابی غیرتهاجمی فیبروز کبدی نشان داده است، کاربردهای جدیدی در تصویربرداری پستان، تیروئید، پروستات، کلیه و غدد لنفاوی در حال ظهور است.

لینک های کاربردی : 

 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم