علت درد مفاصل را بیابید :

درد مفصلی | درد مفصل یا درد مفاصل چگونه ایجاد می‌شود؟ به طور کلی از نظر آناتومیک مفاصل، ارتباط بین استخوان‌ها را ایجاد می‌کنند، در حرکت موثرند و از حرکات حمایت می‌کنند. هرگونه آسیب به مفاصل در اثر بیماری یا حادثه می‌تواند در حرکت فرد تداخل ایجاد کند و باعث درد زیادی شود.

تقریبا یک سوم افراد درد مفصل یا درد مفاصل دارند که بیشتر آن را درد زانو و پس از آن شانه و لگن تشکیل می‌دهند. همچنین درد مفصلی می‌تواند بازه‌ای وسیع از کمی آزاردهنده تا ناتوان‌کننده داشته‌باشد. ممکن است درد حاد بعد از چند هفته از بین برود، یا درد مزمن برای هفته‌ها یا ماه‌ها باقی بماند.

درد مفصلی

گاهی ممکن است که در محل اتصال استخوان‌های شما به هم احساس درد و ناراحتی بکنید. در چنین مواردی شما به درد مفصل، یکی از انواع بیماری های استخوان و مفاصل دچار شده‌اید. این درد می‌تواند گنگ، تیرکشنده و شدید باشد. اینکه چرا ایجاد شده‌است، بستگی به شرایط بیمار دارد. در بسیاری از موارد درد مفاصل نشانه‌ی یک بیماری ارتوپدی یا بیماری روماتولوژی است. از این رو برای بررسی علت آن و درمان درد مفاصل روش‌های مختلفی وجود دارد.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | درمانی غیرتهاجمی و غیر جراحی دردهای مفصل زانو


همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :


چرا درد مفصلی می‌گیریم؟

۱. علت درد مفاصل و استخوان درد در زنان

یکی از اصلی‌ترین دلیلی که باعث درد در مفاصل خانم‌ها می‌شود، آرتروز است. آرتروز شایع‌ترین علت درد مفاصل در زنان جوان است و باعث التهاب مفاصل می‌شود. معمولا مسکن‌های ضدالتهاب برای این دردها کاربرد دارند. مثلا ناپروکسن می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

۲. علت درد مفاصل و استخوانها

مفاصل و استخوان‌ها به علت‌های مختلفی می‌توانند درد بگیرند. در بالاتر شایع‌ترین علل درد مفاصل را گفتیم. اما درد استخوان می‌تواند به علت التهاب در استخوان، عفونت استخوان، پوکی استخوان و ضربه و آسیب و موارد دیگر باشد.

علل و عوامل درد مفاصل و آرتروز | بهترین پیکر تراشی اصفهان

۳. دلیل درد مفاصل انگشتان دست

درد مفصل انگشت دست در صبح، یا در هر زمان دیگری، می‌تواند علت‌های متنوعی داشته‌باشد. یکی از اصلی‌ترین و ساده‌ترین عللی که درد مفاصل انگشتان دست را توجیه می‌کند، استفاده‌ی زیاد از انگشتان دست است که می‌تواند باعث کرامپ دست هم شود.

مثلا کسانی که شغل آنها تایپ کردن است، بیشتر از باقی افراد این درد را احساس می‌کنند. یکی دیگر از مواردی که ممکن است باعث درد در مفاصل انگشتان باشد، نقرس است. این بیماری در مفاصل درد ایجاد می‌کند و علت آن رسوب اوریک اسید است.

۴. علت درد و التهاب مفاصل

خستگی باعث درد مفاصل می‌شود. آیا تا به حال بعد از راه رفتن‌ها و پیاده‌روی‌های طولانی زانو درد گرفته‌اید؟ آیا بعد از ایستادن طولانی مدت به کمر درد دچار شده‌اید؟ معمولا افرادی که زیاد سر پا می‌ایستند و یا راه می‌روند، ممکن است که به درد مفاصل دچار شوند. این ناشی از خستگی است. همچنین در کودکان و نوجوانان، مشکلات مفصلی می‌تواند از نشانه های رشد قد باشد.

۵. علت درد مفاصل دست و پا

علت درد مفصل مچ دست و پا، می‌تواند علت‌های مختلفی داشته‌باشد. برخی از این علت‌ها که در مطالب بالاتر هم به آنها اشاره کرده‌ایم، شامل موارد زیر هستند :

 • نقرس
 • خستگی
 • دررفتگی
 • شکستگی
 • بد نشستن و یا بد ایستادن
 • پوکی استخوان
 • کمبود ویتامین دی و یا منیزیم.

  ۶. علت درد مفاصل در خواب

آرتروز یکی از علت‌های درد مفاصل در خواب است. التهاب تاندون‌ها هم می‌تواند این درد را ایجاد کند. پوکی استخوان و یائسگی هم می‌توانند این درد را ایجاد کنند.

۷. علت درد مفاصل در جوانان

دلیل و علت درد مفاصل در جوانان و نوجوانان، می‌تواند متنوع باشد. گاهی برخی از سرطان‌ها می‌توانند این درد را ایجاد کنند. در مواردی نیز ممکن است که بیماری‌هایی مانند راشیتیسم و یا سایر بیماری های استخوانی و مفصلی در جوانان و نوجوانان درد ایجاد می‌کنند. یکی دیگر از علت‌های درد مفاصل در این گروه سنی آرتریت ایدیوپاتیک جوانان که پیش از این آرتریت روماتوئید جوانان نامیده می‌شد، است.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | چرا دچار درد مفصلی می شویم ؟

۸. درد مفاصل و سرطان

برخی از سرطان‌ها مانند سرطان استخوان و سرطان خون (لوکمی) می‌توانند علت درد مفصلهای بدن باشند.

۹. علت درد غضروف های بدن

علل اصلی آسیب غضروف عبارتند از: ساییدگی و پارگی (با بالا رفتن سن)، اعمال تکراری (به ویژه پیچش، پریدن و خمیدگی عمیق زانو) یا آسیب تروماتیک (مانند فشار دادن شدید یا ضربه مستقیم و نشانه های در رفتگی مفاصل).

۱۰. علت درد مفصل در بارداری

علت اصلی درد یا نرم‌شدن رباط‌های مفصلی به دلیل هورمون‌های بارداری ریلکسین و پروژسترون است. برای درمان درد مفصل ران و لگن و سایر مفاصل بهتر است به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

لینک های کاربردی : 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم