چاقی مفرط چیست؟

آیا می‌دانید به شاخص توده بدنی مساوی با بالای ۳۰ چاقی مفرط می‌گویند؟ اصلا BMI چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟ اگر چاقی مفرط داشته‌باشیم چه مشکلاتی برای ما ایجاد می‌شوند و عوارض این مشکل چیست؟

چاقی مفرط

چاقی مفرط بیماری همه‌گیر در ایالات متحده است. اضافه وزن شدید افراد را در معرض خطر بیشتری برای بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سرطان قرار می‌دهد. کسانی که به بیماری چاقی مفرط مبتلا هستند، کیفیت زندگی پایین‌تری نسبت به بقیه دارند و معمولا در معرض ابتلا به بسیاری بیماری‌های دیگر قرار می‌گیرند. اما چگونه می‌توان تشخیص داد که کسی چاقی مفرط دارد؟

جالب است بدانید که برای اینکار، از روش‌های مخلتفی استفاده می‌شود که نسبت وزن به قد در آن مطرح است. می‌دانیم که متناسب بودن اندام به وزن و قد بستگی دارد. همچنین توزیع چربی نیز در تعیین چاقی اهمیت بسیاری دارد. پس نمی‌توان به هر کسی که ۸۰ کیلو وزن دارد بگوییم که وزنش متناسب است.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | بررسی مشکلات چاقی و درمان آن با کلینیک لاغری راشا

شاید این ۸۰ کیلو برای کسی کمتر از حد نیاز و برای یک فرد دیگر، بیشتر از میزان قابل قبول باشد. پس باید قد و وزن را در نظر بگیریم. چنین کاری را با ‌BMI انجام می‌دهند که همان body mass index یا شاخص توده بدنی گفته می‌شود.


همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی کلینیک پزشکی ورزشی راشا اصفهان :


برای درمان چاقی مفرط به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

اول از همه باید بدانید که نسبت وزن به قد شما و یا شاخص توده بدنی شما چند است و تنها چاق هستید یا اضافه وزن شدید دارید؟ برای اینکار می‌توانید از دکتر تغذیه کمک بگیرید. بعد از اینکه چاقی مفرط با شاخص توده بدنی بالای ۳۰ و یا مساوی با آن برای شما تشخیص داده‌شد، برای درمان آن باید اقدامات لازم را انجام دهید.

اگر دچار اضافه وزن شدید هستید و به دنبال راهی برای خلاصی از این وضعیت هستید، بهتر با در درجه اول با یک متخصص تغذیه و کلینیک لاغری مرکز پزشکی ورزشی راشا مشورت کنید.

بهترین کولتک اصفهان | بهترین کلینیک لاغری اصفهان | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان | مهم ترین دلایل چاقی و اضافه وزن .

دلایل چاقی مفرط و BMI بالا

هنگامی که در دراز مدت خوردن کالری بیشتر از فعالیت روزانه و تمرین‌های ورزشی باشد باعث چاقی مفرط می‌شود. با گذشت زمان، این کالری اضافی تجمع‌ یافته و موجب افزایش وزن می‌شود. شایع‌ترین علل اضافه وزن شدید عبارتند از :

 1. تغذیه : رژیم غذایی با چربی و کالری بالا
 2. تحرک : بی‌تحرکی و فعال‌نبودن در زندگی
 3. کم‌خوابی : نداشتن خواب به اندازه کافی، که می‌تواند منجر به تغییرات هورمونی شده و شما احساس گرسنگی و تمایل به خوردن غذاهایی با کالری بالا داشته‌باشید.
 4. ژنتیک : ژنتیک، که می‌تواند بر چگونگی هضم غذا و‌ تبدیل آن به انرژی و نحوه ذخیره چربی‌ها تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 5. سن : افزایش سن، که منجر به کاهش توده عضلانی شده و میزان متابولیسم را آهسته‌تر می‌کند و وزن‌گیری را آسان‌تر می‌کند.
 6. بارداری : وزن‌گیری در دوران بارداری به سختی کم شده و در نهایت منجر به اضافه وزن می‌شود.

هنگامی که در دراز مدت خوردن کالری بیشتر از فعالیت روزانه و تمرین‌های ورزشی باشد باعث اضافه وزن شدید می‌شود. برخی بیماری‌ها نیز ممکن است منجر به افزایش وزن شود، مانند :

 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) : یک بیماری که موجب عدم تعادل هورمون‌های تولید مثل زنانه می‌شود.
 • سندرم Prader-Willi : بیماری نادری است که از بدو تولد با فرد همراه است و باعث گرسنگی بیش‌از‌حد می‌شود.
 • سندرم کوشینگ : نوعی بیماری که ناشی از سطح بالا و بیش‌از‌حد هورمون کورتیزول است.
 • کم کاری تیروئید(هیپوتیروئیدی) : وضعیتی که غده تیروئید به اندازه کافی از هورمون‌های تولید نمی‌کند.
 • استئوآرتریت : و سایر شرایط و بیماری‌هایی که موجب درد شده و منجر به عدم فعالیت برای فرد می‌شود.

لینک های کاربردی : 

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟ ما در خدمت هستیم